Facebook Google+ Twitter

USA zyskują na konfrontacji w Europie

Waszyngton, przy wsparciu i pod dyktando rynków finansowych, wywiera presję na świat by izolować Moskwę, tymczasem to właśnie z USA Rosja odnotowuje znaczący postęp w wymianie handlowej.

 / Fot. R. JohnsNa zawierusze wojennej przy granicach Rosji, podobnie jak w dwóch wojnach światowych, traci Europa, ale zyskują Stany Zjednoczone. Agencja TASS informuje, że obrót handlowy Rosji z Unią Europejską w 2014 r. spadł o 4,3%, a import z państw UE zmniejszył się o około 7-8-10%. Obrót handlowy z USA – przeciwnie – zwiększył się o 7%. Import z USA do Rosji wzrósł o 23%. Wzrasta też wolumen handlu między państwami Regionu Azji i Pacyfiku a Federacją Rosyjską. Spadek z głównym handlowym partnerem Rosji – Niemcami wynosi 3,9% obrotu handlowego.

Recesji w stosunkach gospodarczych na kontynencie europejskim towarzyszy schyłek euro, którego kurs wobec dolara obniżył się do minimum od dziewięciu lat. Inwestorzy z niepokojem czekają na nowe decyzje ze strony Europejskiego Banku Centralnego, którego posiedzenie ma odbywać się w dniu 22 stycznia. Czołowy analityk inwestycyjny WMO Private Bank Jack Ablin scharakteryzował zaistniałą sytuację jako konfrontację "gospodarka przeciwko rynkom".

Mimo że władze państw UE zgodziły się co do konieczności utrzymania obecnej polityki sankcyjnej wobec Rosji za ich zniesieniem opowiadają się Austria, Węgry, Włochy, Cypr, Słowacja, Francja i Czechy.

Wcześniej gazeta The Wall Street Journal poinformowała, że Unia Europejska gotowa jest złagodzić sankcje wobec Rosji i częściowo unormować stosunki z Moskwą.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania bezwarunkowo domagają się dalszych sankcji przeciwko Rosji, natomiast Niemcy i Japonia podkreślają ważne znaczenie dialogu z Moskwą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Slusznie, ale sama tylko trafna ocena sytuacji i psioczenie nie wystarzcy. Potrzebny jest codzienny wysiłek w kierunku przeciwdziałania. To wiele wymaga, a każdy kto to wszystko dostrzega, włącznie z piszącym te słowa, powinien zacząć więcej wymagać najpierw od siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy normalny człowiek logicznie myślący wie, że w całej tej zawierusze o to właśnie chodziło ale warto o tym przypominać społeczeństwu na każdym kroku. Może wreszcie wyborcy "podziękują" za to "rządzącym" i opozycji, która ramię w ramię z koalicją szczekała i nadal poszczekuje jak im pan zza oceanu kazał...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.