Facebook Google+ Twitter

Usain Bolt mierzy w dublet na olimpiadzie

W Sztokholmie biegł na 100 m, dziś w Londynie wystąpi na 200 m. Usain Bolt będzie jedną z gwiazd mityngu w stolicy Wielkiej Brytanii. Zapowiada też, że w Pekinie chce wystartować na obydwu sprinterskich dystansach i zdobyć dwa złote medale.

Usain Bolt chce zostać królem sprintu w Pekinie / Fot. Eckhard Pecher / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Osaka07_D5A_Usain_Bolt-2.jpg / licencja: CC Attribution- Chcę sięgnąć po dublet – zapowiada odważnie Bolt na łamach serwisu IAAF.org. Dodaje jednak prędko, że decyzja nie została jeszcze podjęta. – To rok olimpijski, trzeba do wszystkiego podchodzić poważnie. Jeszcze nie wiem, w czym dokładnie wystartuję, to zależy od trenera.

Wyzwanie dla rodaka


Kilka miesięcy temu wydawało się, że sprinter z Jamajki skupi się na swojej koronnej konkurencji, jaką jest bieg na 200 m. Plany zmieniły się jednak, gdy w maju nieoczekiwanie pobił rekord świata na dystansie dwukrotnie krótszym, uzyskując 9,72 s. Poprzednie najlepsze osiągnięcie należało do jego rodaka, Asafy Powella. Jeżeli Bolt postanowi rzucić mu wyzwanie i wystartować na 100 m na olimpiadzie, ich pojedynek będzie jednym z najgłośniejszych wydarzeń igrzysk. Ostatnio zmierzyli się podczas mityngu w Sztokholmie i minimalnie lepszy był Powell. Niewykluczone jednak, że pogodzi ich Tyson Gay (USA), mistrz świata z ubiegłego roku.

Podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego mityngu IAAF Super Grand Prix w Londynie nie zobaczymy Gaya, zaś dwaj Jamajczycy tym razem wystąpią na różnych dystansach. Powell wystartuje na 100 m, zaś Bolt – na 200 m. W tej konkurencji może się czuć zdecydowanym faworytem, i to nie tylko dziś, ale również w Pekinie. Jest wyraźnie najlepszy na tegorocznych listach światowych z wynikiem 19,67 s. Daleko w tyle są jego rywale z USA: Walter Dix (19,86), Shawn Crawford (19,86) i Wallace Spearmon (19,90).

Start Bolta na 200 m w Pekinie jest więc przesądzony, na 100 m – jeszcze nie. Jamajczyk podkreśla, że ufa swojemu trenerowi. – Do tej pory podejmował same dobre decyzje, więc i teraz nie będę ich kwestionował – mówi. – Po prostu robię to, co mi każe. Jeśli wystartuję na 100 m, będę myślał tylko o tym, by wygrać. Ale moim głównym celem pozostaje 200 m.

Bieg na 100 m w Londynie będzie silnie obsadzony. Faworytką jest Torri Edwards (USA; nr 959) / Fot. Eckhard Pecher / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Osaka07_D2A_Torri_Edwards.jpg / licencja: CC Attribution

Gwiazdy w Londynie


Bolt i Powell nie będą jedynymi gwiazdami, jakie pojawią się w Londynie w ten weekend. Faworytem gospodarzy w trójskoku będzie otwierający światowe listy Brytyjczyk Phillips Idowu. Na 100 m ppł kobiet zobaczymy Amerykankę Lolo Jones. Światowa czołówka mężczyzn zmierzy się w pchnięciu kulą (Adam Nelson, Reese Hoffa i Christian Cantwell) oraz w skoku o tyczce (Brad Walker, Jewgienij Lukianenko i Steven Hooker).

W tej samej konkurencji wśród kobiet zapowiada się niezwykle ciekawy pojedynek: Jelena Isinbajewa zmierzy się ze swoją największą rywalką, Amerykanką Jennifer Stuczynski, która w tym roku zbliżyła się do granicy pięciu metrów. Na 400 m ppł zobaczymy najszybszego w tym roku Kerrona Clementa (USA). W biegu tym weźmie też udział Marek Plawgo. Najsilniej obsadzoną konkurencją wydaje się jednak 100 m kobiet: znakomite Amerykanki (Torri Edwards, Lauryn Williams i Allyson Felix) zmierzą się z równie świetnymi Jamajkami (Kerron Stewart, Shelly-Ann Fraser i Veronicą Campbell).

W stolicy Wielkiej Brytanii wystartuje kilkoro Polaków. Oprócz wspomnianego Marka Plawgo, możemy liczyć na dobre występy Anny Jesień (również 400 m ppł) i Anny Rogowskiej (skok o tyczce). Tomasz Majewski rzuci wzywanie Nelsonowi i spółce w pchnięciu kulą, a Barbara Madejczyk wystartuje w rzucie oszczepem. Lidia Chojecka pobiegnie na 1500 m, a Ewelina Sętowska-Dryk na 800 m, podobnie jak Marcin Lewandowski wśród mężczyzn. Zobaczymy też polskie sztafety 4x100 m, zarówno żeńską, jak i męską.

Początek mityngu w Londynie w piątek o godz. 19, transmisja w stacji Eurosport. Więcej szczegółów na IAAF.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.