Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17764 miejsce

USG wczoraj i dziś

USG – każdy z nas o nim słyszał, a wiele osób ma za sobą praktyczne doświadczenie badania za pomocą ultrasonografu. Jest to bowiem bardzo efektywna metoda diagnostyczna.

USG – każdy z nas o nim słyszał, a wiele osób ma za sobą praktyczne doświadczenie badania za pomocą ultrasonografu. Jest to bowiem bardzo efektywna metoda diagnostyczna. Nowoczesna aparatura ultradźwiękowa pozwala na wczesne wykrycie patologicznych zmian wewnątrz badanej tkanki oraz rozpoznanie ewentualnych schorzeń. Wielu z nas USG kojarzy się z ogromną maszyną w szpitalnej pracowni. Nic bardziej mylnego! Postępująca współcześnie miniaturyzacja nowoczesnych technologii pozwoliła na stworzenie innowacyjnych urządzeń USG opartych na aplikacji mobilnej jak Philips Lumify. Łączy ono w sobie niewielki rozmiar, ultramobilność oraz wysoką jakość obrazu. Dzięki tym trzem czynnikom, nowoczesny sprzęt pomoże lekarzom postawić trafniejszą diagnozę w dowolnym miejscu i czasie.

O USG w skrócie
Ultrasonografia to metoda, która pozwala na uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych (lub płodu) przy pomocy fal ultradźwiękowych. Są one wysyłane przez głowicę, którą przykłada się do badanych tkanek po uprzednim posmarowaniu skóry w miejscu badania specjalnym żelem. Następnie fale odbijają się od badanej części ciała. Po komputerowym przetworzeniu danych na monitorze można zaobserwować punkty odpowiadające umiejscowieniu ich odbicia. Badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Można je wykonywać wielokrotnie, np. w celu monitorowania przebiegu choroby bez szkody dla pacjenta. Nie są znane żadne skutki uboczne dla pacjentów. Jedynym względnym przeciwskazaniem do badania USG mogą być otwarte rany, uszkodzenia kości czy oparzenie w badanym obszarze ciała, jeśli nie posiada się jałowych osłonek na głowicę ultrasonograficzną.

USG: Historia i współczesność
Ultrasonografia, którą znamy obecnie, liczy już ponad pół wieku. Pierwszy aparat wyprodukowano w 1965 r. w Niemczech. W Polsce, pierwsze urządzenie USG pojawiło się raptem 40 lat temu w 1977 r. Technologię stale udoskonalano, podnosząc przede wszystkim jakość obrazu. USG szybko stało się ważnym elementem diagnostyki i jest narzędziem często wykorzystywanym jako pomocnicze do pracy lekarzy wielu specjalizacji. Jednak do tej pory to wciąż pacjent musi trafić na USG. Jest szansa, że dziś dzięki rozwojowi mobilnej ultrasonografii – USG będzie tam, gdzie lekarz i pacjent, w miejscu wypadku, czy bezpośrednio przy łóżku szpitalnym.

Co zbada USG
USG posiada wszechstronne zastosowanie w medycynie - od oceny strukturalnej czy naczyniowej po właściwości tkankowe narządów (np. elastografia). Jak wskazuje obecna praktyka medyczna, wiele dolegliwości może być zdiagnozowanych, dzięki badaniu USG. Zwiększenie jego dostępności może pomóc bardzo wielu pacjentom, których dolegliwości zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.

Jama brzuszna i układ moczowy
Lekarze zalecają profilaktyczne wykonywanie badania USG jamy brzusznej każdemu co najmniej co 2 lata, a najlepiej co roku. Pozwala to na wczesną diagnozę m.in. nowotworów. Można dzięki niemu ocenić duże spektrum organów wewnętrznych takich jak wątroba, śledziona, trzustka, nerki, nadnercza, aorta brzuszna, drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy, czy też pęcherz moczowy. Wykrywa ono m.in. kamice różnego rodzaju. Podobnym, często przeprowadzanym badaniem jest USG układu moczowego, które koniecznie należy przeprowadzić przy krwiomoczu czy kolce nerkowej.

USG Ortopedyczne: stawy, mięśnie i ścięgna
Osobom aktywnym fizycznie zaleca się regularnie sprawdzanie stanu zdrowia tkanek miękkich i stawów za pomocą USG ortopedycznego. Metodą tą można zbadać stawy kolanowe, łokciowe, ramienne, skokowe czy nadgarstki, a także staw biodrowy czy ścięgna Achillesa. Regularne badania mogą pomóc zapobiec pogłębionym kontuzjom. USG jednak nie pokazuje struktury wewnętrznej kości, a także tkanek położonych głębiej, otoczonych przez kości. Nie zbada także dokładnie kręgosłupa. Tutaj bardziej adekwatnym badaniem będzie rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy RTG.

USG u dzieci
Badanie USG jest często stosowane przez lekarzy pediatrów w diagnostyce u dzieci i niemowląt. Pozwala ono ocenić m.in. stan narządów, wielkość organów i ich budowę. Dzięki badaniom USG, możliwe jest wykrycie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie narządów – torbieli i guzów. USG jest całkowicie bezpieczne. Nie ma żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o jego wykonywanie wśród najmłodszych. Można je w razie potrzeby wykonywać wielokrotnie bez żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Najczęściej dzieci kierowane są na USG jamy brzusznej z powodu powtarzającego się bólu brzucha. Jednym z pierwszych badań ultrasonograficznych w życiu małego pacjenta jest USG bioderek. Badanie to pozwala wykryć wady we wczesnym okresie rozwoju dziecka, m.in. dysplazję stawów biodrowych. Inny rodzaj diagnostyki, często wykonywany u niemowląt to USG mózgu przezciemiączkowo. Można dzięki niemu można obejrzeć mózg dziecka. Jest ono wykonywane powszechnie u niemowląt urodzonych przedwcześnie a także w przypadku podejrzenia wad rozwojowych jak np. wodogłowia.

Ważne dla kobiet: tarczyca i piersi
Kobietom w każdym wieku zaleca się wykonanie corocznie profilaktyczne badanie USG tarczycy. Lekarze badając pacjenta oceniają wielkość tarczycy, budowę i strukturę tkanek, mogą wykryć guzki, zwapnienia i torbiele tego narządu. Diagnozując niedoczynność i nadczynność tarczycy wykonanie USG tego narządu jest czynnością konieczną. Innym badaniem zalecanym kobietom jest USG piersi, które z mammografią uzupełniają się wzajemnie. O tym, które badanie jest bardziej efektywne u danej pacjentki nie decyduje jej wiek (jak się powszechnie przyjmuje), ale proporcje tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersiach. USG jest bardziej czułe w przypadku przewagi tkanki gruczołowej nad tłuszczową, a mammografia jest skuteczniejsza u kobiet, u których stosunek ten jest odwrócony.

USG w ciąży
Obecnie, USG w trakcie ciąży jest standardem medycznym zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W czasie ciąży wykonać je należy co najmniej trzykrotnie – pierwsze między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. tygodniem a trzecie po 30. tygodniu ciąży. W przypadku ciąży bliźniaczej lub jeżeli ciężarna ma nadciśnienie lub cukrzycę, badanie USG należy wykonywać częściej. Jeśli pojawiają się krwawienia – nawet co kilka dni.
Do 11.-12. tygodnia ciąży badanie wykonuje się sondą dopochwową. W późniejszym stadium ciąży, można je wykonać poprzez przyłożenie sondy do jamy brzusznej. Badanie USG ciąży nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Dzięki specjalnym parametrom w urządzeniu, ginekolog jest w stanie obliczyć wiek ciąży oraz planowany termin porodu. Po 20. tygodniu ciąży, możliwe jest rozpoznanie płci. Badania USG pozwalają wykryć wady rozwojowe płodu jak zespół Downa. W przeciwieństwie do amniopunkcji, jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia ciężarnej oraz płodu.

Serce i układ krążenia
Rodzajem badania USG pozwalającym zdiagnozować nieprawidłową pracę serca jest echo serca wykonywane za pomocą echokardiografu. Opiera się ono na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i w naczyniach krwionośnych. Pomaga ono wykryć takie dolegliwości i schorzenia jak zaburzenia rytmu mięśnia sercowego czy nadciśnienie, a także ocenić wydolność krążeniową. Jednym z częściej wykonywanych badań USG jest badanie z funkcją Dopplera, które warto wykonać w przypadku każdego rodzaju omdlenia, częstych bólów głowy, zawrotów głowy, zamroczeń, szumów w uszach, zaburzeń pamięci, przebytego w przeszłości udaru mózgu, zaburzeń w utrzymaniu równowagi czy nadciśnienia tętniczego. Pomaga ono lekarzowi ocenić stan naczyń krwionośnych oraz kierunek i prędkość przepływu krwi przez żyły i tętnice. Lekarz może zaobserwować, gdzie krew płynie wolniej, gdzie szybciej lub gdzie się cofa. Za pomocą USG dopplerowskiego można badać nogi, narządy jamy brzusznej, narządy płciowe, serce, tętnice podobojczykowe i szyjne, a także guzy (większość jest silnie ukrwiona). Pozwala zdiagnozować m.in. niewydolność zastawek żylnych, zwężenie tętnic spowodowane miażdżycą, niedrożność tętnic, zakrzepicę żył, choroby zastawek serca, tętniaka aorty brzusznej. Poprawnie wykonane badanie pomaga często ratować ludzkie życie!

Elastografia bada twardość narządu lub tkanki
Nowoczesne USG posiada również funkcję elastografii, dzięki której można zbadać twardość badanego narządu, tkanki bądź zmiany ogniskowej. Im bardziej twarda jest wykryta podczas badania zmiana, tym zachodzi większe podejrzenie procesu nowotworowego. Elastografię najczęściej stosuje się do oceny przypadków zmian piersi i tarczycy a także w przypadku oceny stopnia zwłóknienia wątroby przy jej stłuszczeniu lub WZW.

USG to przyszłość
Upowszechnienie stosowania badań USG pozwoli na uczynienie procesu leczenia bardziej wydajnym, dzięki odpowiednio wczesnej diagnozie. Nastąpi ono poprzez miniaturyzację i dostępność sprzętu. Do zwiększenia zasięgu stosowania USG, mogą przyczynić się przenośne urządzenia bazujące na mobilnych aplikacjach takie jak Philips Lumify. Dzięki możliwości szybkiej i pewnej weryfikacji stanu pacjenta przez USG a przez to postawienia szybkiej diagnozy praktycznie w każdym miejscu, skuteczność leczenia wzrośnie.

Miniaturowe USG może stać się obok stetoskopu podstawowym sprzętem wykorzystywanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lumify jest niezwykle prosty w obsłudze. By rozpocząć badanie, wystarczy podłączyć głowicę ultradźwiękową do smartphone’a bądź tabletu oraz włączyć aplikację mobilną. Ponadto, system przechowywania obrazów z USG, daje możliwość zwiększenia przepływu danych pomiędzy lekarzami, a także archiwizację i możliwość korzystania w każdej chwili
z danych historycznych.

Dzięki prostocie oraz uniwersalnym możliwościom zastosowania, sprzęt nazywany jest stetoskopem XXI wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.