Facebook Google+ Twitter

Uśmiech dziecka jest dla mnie największą nagrodą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-24 15:17

“Rodzice niepełnosprawnych dzieci przyjeżdżających na rehabilitację często nie chcą wierzyć, że to jest za darmo, że to wszystko dzięki wsparciu ludzi, którzy są darczyńcami i przekazują swój 1 proc" - mówi Stanisław Kowalski, Kawaler Orderu Uśmiechu, prezes Fundacji "Zdążyć z Pomocą".

Adriana Pawłowska: Panie Stanisławie skąd pomysł stworzenia Fundacji “Zdążyć z Pomocą”?
Stanisław Kowalski, Kawaler Orderu Uśmiechu, Prezes Fundacji "Zdążyć z Pomocą": To wynikło z pewnej osobistej, rodzinnej tragedii. Ten dom, w którym znajduje się Fundacja, został wybudowany przeze mnie. Wraz z żoną i 12-letnią córką mieliśmy się tu przeprowadzić. 3 tygodnie przed przeprowadzką moja żona zginęła w wypadku samochodowym. Moje życie po tej tragedii się przewartościowało. Od mojej córki wyszedł pomysł pomagania chorym dzieciom. Prowadziłem wtedy prywatną działalność, miałem dużo wolnych środków finansowych. Zacząłem z moich prywatnych pieniędzy wspierać dzieci z porażeniem mózgowym, niewidome, z domu dziecka. Początkowo nie myślałem o tym, aby poszerzać krąg osób, którym pomagam, jednak ilość próśb o wsparcie szybko rosła. Stąd pomysł założenia Fundacji. W przeciągu tygodnia Fundacja miała już setkę dzieci jako podopiecznych, w przeciągu 2 lat liczba dzieci wzrosła do 1000. Obecnie Fundacja ma prawie 17 tys. podopiecznych. Działa od 1998 roku realizując ogólnokrajowy Program “Zdążyć z Pomocą” pod patronatem prof. Zbigniewa Religii.

Fundacja do teraz pomogła bardzo wielu dzieciom - skąd pochodzą środki na tę pomoc i na czym ona polega?
Każde dziecko w Fundacji ma swoje subkonto, na które można przekazywać 1 proc. podatku oraz darowizny. Kwota wpłacana na konkretne dziecko jest w całości przekazywana na leczenie i rehabilitację tego konkretnego dziecka. Fundacja nie pobiera żadnych opłat, czy prowizji od prowadzenia takiego subkonta. Działa to następująco - kiedy rodzice ponoszą koszt związany z leczeniem, bądź rehabilitacją koszt ten jest następnie refundowany z subkonta dziecka. Subkonta mają bardzo dużą zaletę - ludzie chętniej pomagają, kiedy wiedzą dokładnie na kogo przeznaczone będą jego pieniądze, kiedy mogą poprzez zdjęcie i opis zobaczyć, że takie dziecko faktycznie istnieje i że potrzebuje wsparcia, jakie są jego potrzeby. Potrzeby są często bardzo duże, przykładowo pełny koszt 2-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego to wydatek od około 4 tys. zł. do nawet 12 tys. zł.

Oprócz refundowania leków, zabiegów, rehabilitacji wspieramy także naszych podopiecznych na inne sposoby. Między innymi umożliwiamy bezpłatną rehabilitację dzieci w stworzonym przez nas ośrodku Amicus w Warszawie. Do dyspozycji rodziców i dzieci oddaliśmy także hostel, w którym mogą bezpłatnie zatrzymać się podczas trwania turnusów rehabilitacji w ośrodku. Wspieramy także inne Fundacje i ośrodki, m.in. domy dziecka, czy hospicjum dla dzieci.

1 proc. oraz darowizny można przekazywać także na ogólne konto Fundacji - na co przeznaczane są zebrane fundusze?
Z tych pieniędzy finansowana jest m.in. bieżąca działalność Fundacji oraz administracja. Kiedy dziecku brakuje środków na przeprowadzenie operacji, czy rehabilitacji to również z konta ogólnego Fundacji staramy się pomagać.
Z zebranych funduszy na koncie ogólnym Fundacji udało nam się zbudować wspomniany już ośrodek rehabilitacji Amicus oraz hostel, których działanie jest przez nas w pełni finansowane. Dzięki temu korzystanie z ośrodka i hostelu jest całkowicie bezpłatne dla rodziców i dzieci. Mamy świadomość tego, że gdybyśmy musieli pobierać opłaty za turnusy wiele rodzin nie miałaby szans na zapewnienie swoim niepełnosprawnym dzieciom rehabilitacji. Rodzice niepełnosprawnych dzieci przyjeżdżających na rehabilitację często nie chcą wręcz wierzyć, że to jest za darmo, że to wszystko dzięki wsparciu ludzi, którzy są darczyńcami i przekazują swój 1 proc. W przyszłym roku planujemy otworzyć kolejny taki ośrodek, który będzie większy od obecnego, co pozwoli nam na pomoc jeszcze większej liczbie dzieci w potrzebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.