Facebook Google+ Twitter

Uśmiech podstawą budowania zaufania. Jak często z niego korzystasz?

Uśmiech jest komponentem ekspresji mimicznej radości i dzięki swoim właściwościom pomaga budować pozytywne relacje między komunikującymi się podmiotami.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Zitona qatar/Creative Commons 2.0Piotr Szarota w książce pt. "Psychologia uśmiechu" definiuje ten stan, jako charakterystyczne ustawienie ust, polegające na ich delikatnym bądź mocnym rozszerzeniu i wygięciu ku górze. Autor ponadto dodaje, że radość zazwyczaj ukazuje pozytywne uczucie przeżywane przez człowieka, który ją okazuje. Uśmiech równie często jest wykożystywany w negatywnym przesłaniu, mianowicie w prezentowaniu ironii lub lekceważenia. Zwykle jednak uśmiech oznacza pozytywne nastawienie do drugiej osoby. Najczęściej okazujemy go osobom, które znamy i spotykamy wielokrotnie w ciągu dnia. Wykorzystujemy go do zakomunikowania, że czujemy się dobrze w czyimś towarzystwie, ale również przy okazaniu zainteresowania, szczęścia lub nawet uprzejmości.

Bardzo często uśmiech jest intencjonalnie wykorzystywany w celu ukrycia nieśmiałości bądź wstydu. "Promieniowanie" uśmiechem pomaga nam zakamuflować nasze prawdziwe uczucie. Czasem w chwilach stresowych najlepiej jest się uśmiechnąć, wtedy trudniej jest odkryć osobie, która nas obserwuje, że nie czujemy się komfortowo w danej chwili.

Hubert Spencer (angielski filozof i socjolog - przyp. red.) stwierdził, że podstawowym czynnikiem pozwalającym odróżnić śmiech od uśmiechu, jest natężenie podudzenia. Im bodziec wywołujący radość jest wyższy, tym większe będzie nasze pobudzenie nim wywołane. Przy wzroście siły pobudzenia, bardzo często pojawia się wokalizacja, która w połączeniu ze zmianami obejmującymi coraz to większą cześć twarzy, może przeobrazić spokojny uśmiech w euforyczny śmiech. Spencer twierdzi również, że śmiech może sublimować i przemienić się w ledwie dostrzegalny uśmiech. Efekt jest dwustronny i może zachodzić naprzemiennie.

Dwóch znakomitych badaczy antropologii filozoficznej, Plassner i Buytendijka, słusznie przypuszczało, że psychologiczne zależności pomiędzy śmiechem a uśmiechem, znacząco się różnią. Znaczące różnice pomiędzy tymi uczuciami zostały potwierdzone w badaaniach neurofizjologicznych, które ponadto wykazały różnice nie tylko w zestawieniu śmiechu z uśmiechem, ale również pomiędzy dwoma rodzajami uśmiechu: wolicjonalnym i automatycznym. Ten ostatni pojawia się na naszej twarzy nieświadomie, jako reakcja na odebrany przez nas bodziec. Uśmiech wolicjonalny natomiast, jak sama nazwa wskazuje, podlega naszej świadomej kontroli. Oznacza to, że uśmiech może powstać w sposób naturalny bądź sztuczny, i bardzo trudno jest sprawdzić oraz dowiedzieć się, jak jest naprawdę. Dopiero analiza wideo może nas przybliżyć do rozwiązania tego problemu, ale nawet w taki sposób nie możemy być w 100 proc. pewni intencji nadawcy.

Szczery i delikatny uśmiech wykorzystany umiejętnie, może w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko postrzegania naszej osoby negatywnie. Należy również pamiętać, że uśmiech bardzo często jest okazywany w celu kamuflowania negatywnych stanów emocjonalnych, które są przeżywane przez prezentującą tę ekspresję mimiczną osobę.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zebrowska
  • Zebrowska
  • 20.05.2012 18:41

Swietnie tylko tak dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zebrowska
  • Zebrowska
  • 20.05.2012 18:39

Podoba mi sie co pisze Roland Drmla Brygida Zebrowska nz Warszawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam Wszystkich do mojego nowo powstającego serwisu tematycznego. Znajdziecie tam dużo więcej ciekawych wiadomości z tego, jakże ciekawego zagadnienia, czekamy na Was na:

www.komunikacjaniewerbalna.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwia K.
  • Sylwia K.
  • 01.04.2012 18:02

Bardzo ciekawe... O tym kamuflowaniu, że uśmiechamy się jak jesteśmy smutni, albo zawstydzeni

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 01.04.2012 17:56

Super artykuł, proszę o więcej. Bardzo mnie zainteresowała ta tematyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.