Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16618 miejsce

Uśmiech w pracy

Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. Uśmiechając się, poprawiamy nie tylko nastrój, lecz także pracę całego organizmu.

Nasz uśmiech odbierany jest również przez innych. Dzięki niemu jesteśmy postrzegani jako życzliwi i przyjaźnie nastawieni, dlatego pracodawcom zależy, aby jego pracownicy uśmiechali się do klienta. Czy słusznie?

Życzliwa obsługa przekłada się na lepsze nastawienie klienta i zadowolenie z usług firmy. Pracodawcy wymagają od swoich podwładnych, aby uśmiechali się życzliwie. W Japonii narodził się pomysł sprawdzania uśmiechu pracowników za pomocą skanera. System ma za zadanie rozpoznawać układ ust i mięśni twarzy, wychwytując w ten sposób osoby, które się nie uśmiechają. Taki system miałby pojawić się m.in. w pociągach czy w sklepach.

Według badań Polacy są jednym z najbardziej ponurych narodów w Europie. O wiele lepiej wypadają w rankingu Brytyjczycy, którzy uśmiechają się dwa razy częściej od nas. We Włoszech wprowadzone zostało nawet prawo nakazujące uśmiechanie się do klientów. W naszym kraju z kolei w niektórych urzędach pracownicy są kierowani na specjalne szkolenia w zakresie obsługi klienta. Wszystko po to, aby zerwać z wizerunkiem nieprzyjaznego urzędu.

Czy uśmiech w pracy rzeczywiście pomaga? Okazuje się, że nie do końca tak jest. Badania wykazują, że uśmiechnięci ludzie wzbudzają większe zaufanie. Uśmiech jednak, jeżeli jest wymuszony, źle wpływa na samych pracowników. Ludzie silący się na uśmiech odrywają się od pracy i są mniej wydajni. Pogarsza się ich humor, a co za tym idzie – motywacja do pracy.

Badania dowiodły również, że zarówno sztuczny, jak i prawdziwy uśmiech bardziej wpływa (negatywnie bądź pozytywnie) na kobiety niż mężczyzn.

Jak zatem zachować równowagę pomiędzy dobrym samopoczuciem klienta a własnym? Jeżeli mamy dobry humor, uśmiech sam się pojawi. Jeśli mamy obniżony nastrój, pomyślmy o czymś przyjemnym. Poprawi nam się samopoczucie, a dzięki temu zyskamy chęci do działania. Nie róbmy nic na siłę – inni wyczują to i będą odbierać nas jako nieautentycznych.

Źródła: To szkodzi zdrowiu/a]
[a]http://www.sfora.pl/Brytyjczycy-usmiechaja-sie-najczesciej-A-Polacy-a22399

Skaner sprawdzi, czy pracownik dużo się uśmiecha

Roman Cieciuch
Zielona Linia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.