Facebook Google+ Twitter

Uśpiona niepodłegłość

Odzyskanie niepodległości wszystkim kojarzy się dobrze. Chyba jednak zapominamy, po co odzyskaliśmy tę niepodległość. Może zwyczajnie na nią nie zasługujemy?

Większość z nas na myśl o niepodległości czuję swobodę. Jesteśmy zadowoleni, że możemy być wolni, od nikogo nie zależni. Każdemu w oku kręci się łza. Obawiam się, że zbyt plastikowa.

Chcemy być zauważalni w świecie. Przecież to my - biedni Polacy, tak długo walczyliśmy o swoją niezależność. Z roku na rok jednak bardziej niż na samej pamięci o walce i o ludziach, którzy uzyskali dla nas wolność, skupiamy się na tym, że już niedługo będzie wolny dzień.

Niewątpliwie piękne jest to, że możemy rozmawiać w języku polskim. Ciężko sobie wyobrazić rozmowę w języku niemieckim czy rosyjskim. Przykro słuchać w środowisku młodzieży, jak używamy tego języka. W jaki sposób kultywujemy coś, o co nasi przodkowie walczyli. Warto zadać sobie pytanie : dlaczego tak jest? Dlaczego te patriotyczne, polskie odruchy już dawno w nas zamarły ? Może to wina środowiska, rządy pieniądza. A może już nie chcemy być Polakami?

Może 91 lat to wystarczająco dużo jak na życie naszego kraju. Może nie potrafimy stworzyć miejsca, w którym będziemy szczęśliwi? Może lepiej wykłócać się, niż walczyć o naszą świadomość polskości? Kto ma wpajać w nas patriotyzm ? Kto ma kontynuować tradycje? W naszym kraju dominuje Ameryka. Chcemy być operatywni i bogaci, jak oni. Chcemy coś w życiu osiągnąć, mieć jakieś perspektywy. Nie potrafimy docenić tego, co my mamy. Nie szanujemy naszego języka, nie potrafimy nawet mówić po polsku. Nie ma się co dziwić, skoro większość z nas nawet nie czyta książek. Taki był cel odzyskania wolności? Tego życzyli sobie nasi przodkowie? Jesteśmy godni naszego kraju ?

Myśle, że każdy powinien sobie na te pytania odpowiedzieć. Ja powoli tracę wiare w Polaków. Zamierają w nas tradycje, usypiamy tak ważne wartości, przekazywane nam od pokoleń. Tak mało w nas prawdziwej skruchy, refleksji i szacunku dla tych, którzy o nas walczyli. To już przecież stare dziady, albo już w ogóle ich nie ma. Ich nie ma, więc po co nam Polska? Boje się pewnego dnia ujrzeć klepsydrę: "Polska - żyła lat 91". Zróbmy coś z naszą świadomością narodową, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, bez względu na to, jak w tym kraju jest.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bynajmnie, nie mówie że nie kochamy barw narodowych. Chcę tylko zwrócić uwagę, że z roku na rok tracimy ważne dla nas wartości, zapominamy o pewnych ludziach, czy rzeczach. Nie wolno żyć tym co jest, trzeba pamiętać o tym co było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamilu
trochę w twoim artykule "defytyzmu" tak źle nie ma jak piszesz , poprostu inaczej się patrzy na wiele kwestii , podobnie jest w NIEMCZECH znam sporo młodziezy z Berlinie - wolą piłkę nożną , samochody , dyskoteki itd. a polityka interesuje ich raz na 5 lat
mieszkałem z niemcami jakis czas i wiesz co mieli do mnie szacunek i ani jedego słowa nie słyszłem negatynego na temat Polski A PO WALCE ADAMKA z mistrzem niemiec mieli do mnie juz wogóle szacunek - hahahahhaahha
czasy się zmieniły Kamilu
ale to nie znaczy że nie kochamy barw narodowych / zobacz jakich mamy kibiców /
glowa do góry

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polakom się myli wolność ze swawolą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.