Facebook Google+ Twitter

Ustalono datę śmierci Chrystusa?

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że ustalili dokładną datę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Było to w piątek 3 kwietnia w 33 r. n.e.

Biblia / Fot. FreeChristimages.orgKażdego roku obchodzimy święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Niewielu jednak wie, kiedy naprawdę Jezus narodził się i zmarł. Dokładna data jego ukrzyżowania od wieków była tematem debat i sporów. Naukowcy Colin Humphreys i W.G. Waddington twierdzą, że po wyczerpujących badaniach Biblii, starożytnych kalendarzy oraz dzięki astronomii, udało im się rozwiązać tę tajemnicę.

Do tej pory jedynym pewnikiem w dacie ukrzyżowania było, iż zdarzyło się to między 26 i 36 r. n.e., w okresie dziesięciu lat, gdy Poncjusz Piłat pełnił funkcję rzymskiego prokuratora Judei. W celu dokładnego wyznaczenia daty, naukowcy zrekonstruowali kalendarz żydowski, którego używano w tamtym czasie. Następnie Humphreys i Waddington ustalili datę zaćmienia Księżyca wzmiankowaną w Biblii oraz innych przekazach historycznych. Napisano w nich, że po ukrzyżowaniu Jezusa "Księżyc przybrał barwę krwi". Według naukowców "Werset ten odnosi się prawdopodobnie do zaćmienia księżyca."

Humphreys i Waddington przestudiowali zapisy o wszystkich zaćmieniach Księżyca, które widziane były nad Jerozolimą między 26 i 36 r. n.e. i odkryli, że "jest tylko jedno takie zaćmienie w czasie Paschy, widoczne nad Jerozolimą." Miało ono miejsce w 33 r. n.e w piątek, trzeciego kwietnia.

W trakcie szczegółowych badań brytyjscy naukowcy ustalili, że ten czas Paschy został również wymieniony w oficjalnym kalendarzu świąt Judei.

Źródło: http://www.biblicalfoundations.org/bible/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Na pewno nie ostatni ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Który to już raz ktoś ustala tą datę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawa informacja,gdyż śmierć Jezusa to najbardziej doniosłe wydarzenie w historii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek może i przeanalizować ale już nie zmieniać np. w taki sposób, żeby pisać, że dziś mamy 19 października 1976 roku :D (2009 - 33).

Zresztą ja bym czas liczył od początków Polski :D Tylko hm kiedy by to było dokładnie? Za początek Polski nie uznaje tzw. chrztu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2009 21:47

Czyta może nie, ale ktoś kupuje skoro w takim nakładzie się rozchodzi - stroiki na regałach z książkami :) Co do błędów hmmm..
Jeszcze dzisiaj w kwestii zastosowania poprawności języka zwanego hebrajszczyzną biblijną trwają spory. Poza tym taki mały przykład z błędu jaki wkradł się do Biblii: Najdłużej żyjącym człowiekiem był Metuszelach, który umarł w wieku 969 lat ( 1Mż 5,27 )

Komentarz został ukrytyrozwiń

O błędy nie było trudno; czy wiesz, że w transmisji bezprzewodowej przesyłane ciągi bitów są regularnie poddawane masakrze środowiskowej? A mimo wszystko wszystko działa. Wyobrażasz sobie, że mogli powoływać obok kopistów osoby odpowiedzialne za skrupulatne porównywanie przepisywanych fragmentów? Zresztą też nigdzie się nie spieszyli, niektórzy mieli na kopiowanie całe życie...

Biblia bestsellerem ale mało kto czyta.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2009 21:13

Biblia powstawała przez ok.1600 lat ( 1500r. przed Chr. do ok. 100r. po Chr. ) spisana została przez 40 różnych autorów. Miejscem jej powstania były trzy kontynenty: Azja, Afryka i Europa. Biblię pisano w różnych językach. Kolejnych jej tłumaczeń dokonywali tylko ludzie. Faktem jest, że język hebrajski posiadał kilka odmian. Była tylko hebrajszczyzna pisana, jej odmiana - hebrajszczyzna literacka, i odmiana tej ostatniej hebrajszczyzna - poetycka, oraz hebrajszczyzna - mówiona, która jest w/g badaczy zaświadczona w spisanych później, początkowo mówionych tekstach Miszny. O grece i łacinie nawet nie wspomnę… Więc o błędy wcale nie było trudno… Niewątpliwym faktem jest, że Biblia przez wieki stała się bestsellerem bijącym wszelkie światowe rekordy nakładu, gdyż ich ilość sięga miliardów. Każde kolejne, poparte badaniami naukowymi odsłony tajemnic zawartych w Biblii są przesłanką do kolejnej jej aktualizacji i wypuszczenia następnego edycji na rynek. Co przy takich nakładach jakie ma Biblia, daje nie tak mały dochód… Należy się liczyć z tym, że świat jeszcze nie raz będzie informowany o takich odkryciach. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł.
Jeżeli to prawda, należy ponownie przeanalizować historię pod kątem daty Jego narodzin. Bo albo poprawnie oznaczyliśmy początek naszej ery, albo Chrystus miał parę lat więcej niż dotąd uważane 33 w chwili śmierci...

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.