Facebook Google+ Twitter

Ustalono nowy termin wizyty Condoleezzy Rice w Czechach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-21 12:17

8 lipca, dwa miesiące później niż planowano, amerykańska sekretarz stanu odwiedzi Pragę, gdzie wraz z czeskim ministrem spraw zagranicznych podpisze umowę o budowie radaru dalekiego zasięgu.

O nowym terminie wizyty Condoleezzy Rice w Czechach dziennikarze praskiej gazety "Mlada fronta DNES" dowiedzieli się od dwóch członków czeskiego rządu i dyplomatów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sekretarz stanu przyleci do Pragi we wtorek, 8 lipca, przed południem. Następnie Condoleezza Rice i szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg podpiszą wynegocjowaną już pod koniec marca tzw. "główną umowę o radarze".

Nie jest natomiast jasne, czy uda się do tego czasu przygotować także umowę o stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy w Czechach. Obie strony nie mogą bowiem wciąż uzgodnić związanych z tym kwestii podatkowych.

Początkowo spodziewano się, że umowa o radarze będzie podpisana podczas kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie. Pod koniec kwietnia premier Topolanek przesunął termin podpisanie umowy na połowę czerwca; wreszcie minister spraw zagranicznych Schwarzenberg zapowiedział, że stanie się tak na początku lipca.

Amerykański radar ma stanąć na wzgórzu 718 na poligonie Brdy, kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Pragi. Współpracować będzie z wyrzutnią rakiet, która najprawdopodobniej zostanie zbudowana w Polsce.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.