Facebook Google+ Twitter

Ustalono przyczynę katastrofy rosyjskiej rakiety Proton z 16 maja

Po katastrofie rosyjskiej rakiety Proton w maju tego roku, trwały prace komisji mających ustalić przyczyny niepowodzenia misji. Zakładany sabotaż w zakładach Chruniczewa i awaria łożyska turbopompy nie potwierdziły się w całości.

Rakieta Proton M przed ustawieniem na platformie startowej. By alexpgp (Flickr: At the Launch Pad) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons licencja: CC3.0 / Fot. alexpgpAwaria i w efekcie katastrofa rosyjskiej rakiety Proton z 16 maja doczekała się wyjaśnień. Rada FROB (Failure Review Oversight Board) powoływana przez firmę ILS (International Launch Services) w przypadku niepowodzenia misji kosmicznych przedstawiła wyniki swoich prac. Po szczegółowym przeglądzie wszystkich wniosków, analiz i planów pochodzących ze śledztwa rosyjskiej komisji i Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa stwierdzono, że przyczyna katastrofy była jednakowoż inna od prezentowanych ustaleń.

Awaria podczas startu rakiety nośnej Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym Ekspress-AM4R, według rosyjskich śledczych miała być spowodowana uszkodzeniem łożyska turbopompy. Wskazywano, że defekt nie mógł zaistnieć bez rozmyślnego działania czynnika ludzkiego. W takim przypadku rozważano sabotaż. Sprawą zajmowała się FSB.

FROB wydała inną opinię w oparciu o te same dane i ustalenia rosyjskich specjalistów. Za najprawdopodobniejszą przyczynę uznano utratę integralności strukturalnej łącznika turbopompy silnika członu III z ramą montażową tej jednostki napędowej. Skutkiem tego wystąpiły silne wibracje turbopompy i najbliższych całościowych elementów składowych. Wkrótce uszkodzeniu uległ wlot paliwa do gazogeneratora utleniacza i nastąpił wyciek paliwa, który spowodował przedwczesne wyłączenie się turbopompy. W tym momencie utracono kontrolę nad rakietą i ostatecznie odnotowano niepowodzenie misji w 545 sekundzie lotu Protona-M.

Mimo pewnych rozbieżności FROB i rosyjskich śledczych ustalono, że przyczyny katastrofy rakiety dotyczą turbopompy. Zarazem końcowe wnioski obu komisji potwierdzają wcześniejsze niepokojące uwagi o niskiej jakości pracy i zaniedbaniach w Centrum Chruniczewa.

Udany powrót Protona do lotów nastąpił w dniu 28 września 2014r. Dalsze użytkowanie rakiety przez ILS pozostaje w fazie rozmów.

źródło: ilslaunch.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.