Facebook Google+ Twitter

Ustawa antychuligańska ma zlikwidować bandytyzm stadionowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-24 15:42

Tak zwana ustawa antychuligańska ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na stadionach. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna powiedział przedstawiając projekt, że podstawą likwidacji bandytyzmu stadionowego jest ograniczenie anonimowości kibiców. Wprowadzenie skutecznego monitoringu na stadionie, zakaz maskowania twarzy oraz systemy kontroli sprzedaży biletów mają przyczynić się do pełnej identyfikacji kibica.

Zgodnie z projektem, sąd będzie mógł orzec zakaz stadionowy dla chuligana nawet na 6 lat. Dodatkowo, osoba objęta zakazem będzie musiała stawiać się na wyznaczonym komisariacie policji podczas meczu. Zakaz będzie dotyczył także meczów za granicą kraju. Zakazy stadionowe będą mogły wprowadzać kluby sportowe.

Minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna mówi, że dodatkowe uprawnienia otrzymają służby porządkowe. Będą mogły używać kajdanek i miotaczów gazu. Pozwoli to odciążyć policję. Na stadion nie będzie można wnosić alkoholu, jednak niskoprocentowy trunek będzie można kupić już w obiekcie. Nie dotyczy to tzw. imprez podwyższonego ryzyka, podczas których nie można spożywać alkoholu.
Minister Spraw Wewnętrznych Grzegorz Schetyna jest zdania, że piwo na stadionie nie przyczyni się do zwiększenia agresji. Dodaje, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w większości krajów europejskich.

Projekt przewiduje także surowe kary za wykroczenia i przestępstwa popełniane w trakcie imprez masowych. Karane będzie m.in. wtargnięcie na teren rozgrywek sportowych, wnoszenie alkoholu, czy rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami. Kibice nie będą mogli maskować twarzy na przykład szalikami.
Za wtargnięcie na płytę boiska podczas meczu sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 3 lat. Ustawa wzorowana jest na prawie brytyjskim. Posłowie będą pracować nad nią w komisji sejmowej.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.