Facebook Google+ Twitter

Ustawa gminna i powiatowa przed Trybunałem Konstytucyjnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-08 10:54

Przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się rozprawa dotycząca ustawy gminnej i powiatowej oraz rozporządzenia Rady Ministrów regulującego zasady zmian granic administracyjnych gmin i powiatów. Skargę złożyło pięć jednostek administracyjnych.

Wnioskodawcy uważają, że zasady zmiany granic gmin i powiatów mają być dokonywane w taki sposób, żeby zapewnić jednostkom samorządu maksymalną jednorodność. Jednak zapisy zaskarżonych przepisów są niezgodne z konstytucją, ponieważ są niejasne i niejednoznaczne.

Zdaniem skarżących nie ma żadnych wymagań, jakie musi spełnić gmina czy powiat, która chce zmienić granice. Uruchomienie tej procedury jest bardzo proste i nie wymaga spełnienia żadnych warunków. Tymczasem najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy duża gmina chce przejąć część terytorium i majątku gminy sąsiadującej.

Wnioskodawcy zwracają też uwagę, że gmina, której mają zostać odebrane ziemie, może tylko wydać opinię, która i tak nie jest wiążąca. Poza tym nie ma żadnej możliwości bronienia swojego interesu i przedstawienia swoich racji.

Z kolei Rada Ministrów może zupełnie dowolnie decydować o zmianie przebiegu granic administracyjnych. Nie ma też możliwości kontroli tej procedury, ani skierowania sprawy na drogę sądową.

Zdaniem wnioskodawców, zaskarżone przepisy wypaczają istotę samorządu terytorialnego. Rozprawie przewodniczy wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Janusz Niemcewicz, a sprawozdawcą jest prezes TK Bohdan Zdziennicki.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.