Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1786 miejsce

Ustawa Metropolitarna

4 kwietnia 2017 roku, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Związku Metropolitarnym w województwie Śląskim. Co tak właściwie oznacza to dla regionu?

 / Fot. By project: Barbara Widłak, vectorization: Poznaniak - Praca własna, based on:Załącznik do Uchwały Nr I/36/5/2001 Sejmiku Województwa Śląskiego z dniaW Górnośląskim Związku Metropolitarnym znalazło się 14 miast głównych: Katowice, Piekary Śląskie, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, a także okoliczne miasta ze Śląska i Zagłębia: Bieruń, Tarnowskie Góry, Radzionków, Będzin, Czeladź, Knurów, Mikołów, Łaziska Górne, Pyskowice i Wojkowice. Do związku weszły gminy, zamieszkałe łącznie przez ponad 2 miliony osób.

Kluczowa kwestia - finanse

GZM pozyskiwać będzie środki finansowe z 5% udziału związku w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na jego obszarze. Kwota ta to 250 tysięcy złotych z budżetu państwa w skali roku, a także z krajowych i zagranicznych funduszy celowych, oraz budżetu Unii Europejskiej.

Nowe odrodzenie


Wejście w życie ustawy jest ogromną szansą na jeszcze szybszy rozwój całego województwa; jego infrastruktury, transportu, kultury, oraz promocji na ogólnopolską skalę. Być może to najlepsza możliwa droga prowadząca do odrodzenia dawnej potęgi Śląska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.