Facebook Google+ Twitter

Ustawa o 17 września kolejną kością niezgody

Posłom nie udało się dziś uchwalić ustawy potępiającej wydarzenia z 17 września 1939. Wersja przedstawiona przez PiS pozostałym partiom wydaje się zbyt radykalna. Na wersję Bronisława Komorowskiego nie zgadza się PiS.

Katyń (Rosja), 10.04.2009. Bp Miron (Mirosław Chodakowski), bp Ryszard Borski, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, 10 bm. podczas uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku. / Fot. Paweł Supernak/PAPWielu posłom szczególnie nie podoba się kwestia nazwania zbrodni katyńskiej ludobójstwem. Jak stwierdził Stefan Niesiołowski dla "Dziennika" - Ludobójstwo to jest zagłada narodu. W historii do tej pory były dwa ludobójstwa: Holokaust i wielki głód na Ukrainie. Katyń to było coś innego. Polscy oficerowie odmówili współpracy z komunistami i zostali zamordowani. Ci, którzy na nią poszli, przeżyli, jak Berling. Poza tym przyjęcie takiego stanowiska miałoby bardzo poważne konsekwencje polityczne.

Brak porozumienia posłów sprawił, że oba konkurencyjne projekty trafią teraz do sejmowych komisji.

Kwestia przygotowywanej ustawy nie uszła uwadze w Rosji. Tamtejszy dziennik "Wriemia Nowostiej" ostrzega, że przyjęcie jej w takiej formie "może poważnie okryć mrokiem i tak już niełatwe stosunki między Moskwą i Warszawą". Dziennik twierdzi, że przygotowywany tekst ma antyrosyjski i prowokacyjny charakter i przypomina, że partia braci Kaczyńskich była przeciwna niedawnej wizycie Władimira Putina w Polsce.

źródła
www.wprost.pl
www.wprost.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.