Facebook Google+ Twitter

Ustawa o CBA przed Trybunałem Konstytucyjnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-22 10:59

Przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się rozprawa dotycząca ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Wniosek do Trybunału złożył najpierw SLD a później został ponowiony przez LiD. Sędziowie sprawdzają, czy zgodne z ustawą zasadniczą jest między innymi prawo CBA do zbierania i przechowywania tak zwanych "danych wrażliwych".

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Ryszard Kalisz wymienia szereg innych zarzutów, jakie ma wobec zaskarżonej ustawy. Jego zdaniem narusza ona prawa człowieka, prawo do prywatności, domniemanie niewinności, a także ochronę danych osobowych czy zasadę demokratycznego państwa prawnego.

Tymczasem, przedstawiciel Sejmu poseł Andrzej Dera przekonuje, że ustawa ta jest w całości zgodna z konstytucją i jest to poparte opiniami prawnymi.

Wniosek do Trybunału złożył Sojusz Lewicy Demokratycznej jeszcze w czasie trwania poprzedniej kadencji Sejmu. Ustawa została zaskarżona zaraz po jej wejściu w życie. Miesiącv po wyborach w 2007 roku wniosek został ponowiony przez Lewicę i Demokratów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.