Facebook Google+ Twitter

Ustawa o nasiennictwie - bubel legislacyjny z GMO w tle

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-11 21:38

Zdrowy rozsądek i organizacje społeczne odniosły właśnie małe zwycięstwo. Nowy projekt ustawy o nasiennictwie, po obradach Sejmu w dniu 7 czerwca, wrócił do poprawek w komisji sejmowej.

Dzięki wspólnej akcji wielu organizacji i ludzi dobrej woli, do posłów i do mediów trafił w ubiegłym tygodniu „Apel do rządu i polityków w sprawie odrzucenia nowego projektu ustawy o nasiennictwie”, w którym wypunktowane były wady nowej ustawy i zaniedbania w zakresie konsultacji społecznych.

Być może dzięki temu apelowi wielu posłów, podczas sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadało szereg zasadniczych pytań. Dzięki temu stało się jasne, że ustawa w obecnej formie jest bublem i zawiera wiele zapisów niekorzystnych dla polskich rolników i dla naszej gospodarki.

Miejmy nadzieję, że teraz nasi parlamentarzyści pochylą się nad ustawą tak, aby jej zapisy chroniły strategiczne interesy naszego kraju i bezpieczeństwo żywieniowe.

Oto apel do polityków

Apel do rządu i polityków opozycyjnych: wyborcy nie chcą GMO!Uwaga: Rząd chce wprowadzić GMO tylnymi drzwiami, poprzez Ustawą o nasiennictwie!

Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Marszałku,
Szanowna Pani Poseł,
Szanowny Panie Pośle,


Zwracamy się do Państwa z pilnym apelem o odrzucenie projektu nowej ustawy o nasiennictwie, bowiem:

1. Sposób w jaki próbuje się ją przeforsować jest drastycznym przykładem braku poszanowania obowiązującego prawa. Nie przeprowadzono konsultacji społecznych w tej kluczowej sprawie, dotyczącej każdego Polaka. Nie zaproszono do konsultacji tak ważnych organizacji społecznych jak Koalicja „POLSKA WOLNA OD GMO”, Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi, Instytut Spraw Obywatelskich, EKOLAND, Instytut Zrównoważonego Rozwoju.

2. Z treści obowiązującej ustawy o nasiennictwie z roku 2003 wykreślono zapisy Art. 5 ust 4. w brzmieniu: „Odmian genetycznie zmodyfikowanych nie wpisuje się do krajowego rejestru.”
(Dz.U. z 2007 r. Nr. 41, poz. 271 z późn. zm.). Ustawa zawiera także nieprecyzyjne regulacje w sprawie nasion i roślin GMO, co zostanie wykorzystane jako kolejna furtka prawna przez tych, którym zależy, aby w Polsce uprawiać GMO. To też jest szokujący dowód braku respektu dla żądań zdecydowanej większości WYBORCÓW, którzy chcą Polski wolnej od GMO. W dodatku wszystkie Sejmiki Wojewódzkie (już w latach 2004-2006!) wyraziły swój mocny sprzeciw przeciwko GMO w stosownych uchwałach i rezolucjach opowiadając się za przekształceniem wszystkich województw (czyli całej Polski) w strefy wolne od GMO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gratuluję odniesionego sukcesu protestów wobec tej ustawy! A jeśli już o "nasiennictwie mowa", może by tak - za jednym zamachem - i o.-.. nasieniach męskich oraz ich interpretacji, "po babsku" zagospodarować :))

Wszak i temu nasionku do "małego człowieka" jeszcze bardzo, ale to baardzo daleko! Niechaj same kobiety o swoim brzuchu i owym "maluczkim nasionku", niechaj Kobiety same decydują!! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek
  • antek
  • 29.07.2011 11:55

Nie tylko do upadku , ale i do częstych samobójstw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mietek
  • Mietek
  • 12.06.2011 10:40

Czytałem jak w Indiach wprowadzenie GMO doprowadziło do upadku wielu farmerów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.