Facebook Google+ Twitter

Ustawa o nowelizacji TK podpisana przez Prezydenta!!!

Wczoraj Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał bardzo ważną nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która wprowadza istotne zmiany w działaniu samego Trybunału.

Sonda

Czy Twoim zdaniem nowelizacja ustawy o TK zagraża demokracji w Polsce?

Dopiero walka o poprawę działania Trybunału Konstytucyjnego pokazała obywatelom w jak patologiczny sposób dotychczas działała ta szacowna instytucja. Tak, więc jak się okazało, wystarczył z całego tego „szacownego grona prawników”- głos 5 sędziów wybranych przez Prezesa Trybunału, aby orzec czy dana ustawa jest zgodna z Konstytucją.

Nie może być tak, aby jeden człowiek decydował o tym ile osób ma orzekać o sprawach na temat zgodności wprowadzanych ustaw przez parlament. To jest jakaś kpina z demokracji.

Może się wydawać, że to twórcy Konstytucji nadali sędziom Trybunału Konstytucyjnego rolę nadrzędnej i pozbawionej kontroli władzy ustawodawczej, która przecież powinna należeć do parlamentu a nie garstki sędziów podporządkowanych prezesowi Trybunału.

I tutaj w mojej ocenie jest oś sporu – czy powołując się na Konstytucję, władzę w tym kraju ma pełnić naród – poprzez większość parlamentarną czy referendum, lub też sędziowie konstytucyjni z politycznego nadania?

Z tym z kolei związane jest kolejne pytanie czy władza ustawodawcza jaką jest parlament ma prawo zmieniać przepisy ustawy dotyczącej działania Trybunału Konstytucyjnego? W mojej ocenie prawo takie wynika właśnie z samej Konstytucji, gdyż to parlament ma prawo wprowadzać nowe ustawy.

Nie mam, co do tego żadnej wątpliwości, że nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uderza w uprzywilejowaną pozycję sędziów Trybunału Konstytucyjnego traktowanym w tym kraju – jak święte krowy. I w ich obronie stoją takie środowiska – jak Krajowa Rada Sądownicza.

Najlepszym przykładem postrzegania roli Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest głos Kidawy Błońskiej z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem nie ważne jest czy w składzie orzekającym znajdzie się 3 czy 5 sędziów.

Interesujący jest również sposób wynagradzania tych swoistych wybrańców. A mianowicie czy te 20 tysięcy złotych, otrzymują tylko Ci, którzy z nadania prezesa uczestniczą w składzie orzekającym czy też wszyscy członkowie Trybunału?

Chociaż w mediach głównego nurtu pokazywani byli wyłącznie eksperci, którzy bardzo krytycznie odnosili się do proponowanych przez PIS zmian to całkowitą nie prawdą jest sądzenie, że w Polsce brak jest ekspertów sądzących inaczej. A oto i jedna z takich całkowicie odmiennych opinii, której nie pokażą w telewizji Polsat, TVN a nawet i tak zwanej telewizji publicznej.


http://telewizjarepublika.pl/mec-borkowski-o-noweli-ustawy-o-tk-istnieje-domniemanie-konstytucyjnosci-prezes-rzeplinski-nie-ma-wyboru,27686.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.