Facebook Google+ Twitter

Ustawa o ogródkach działkowych niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Wyrok trybunału nie dotyczy jednak samych działkowców, a Polskiego Związku Działkowców.

 / Fot. Adam Kliczek / Wikipedia CC-BY-SA-3.0Pierwsza rozprawa w tej sprawie miała odbyć się 28 czerwca, ale została przełożona na 11 lipca, choć wszelkie wątpliwości były już wyjaśnione. Dzisiaj TK uznał, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest w ponad 20 przypadkach niezgodna z Konstytucją.

Niekonstytucyjne są przepisy: art. 6, art. 9, art. 10, art. 13, art. 14, art. 15, art. 17, art. 18, art. 25 ust. 1 i 4 ustawy, art. 26, art. 28, art. 29, art. 30, art. 35, art. 36 oraz art. 37.

Trybunał zakwestionował przepis określający monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców (PZD). Zdaniem Trybunału niekonstytucyjny jest m.in. art. 25 ustawy o ogrodach działkowych, który mówi, że PZD jest ogólnopolską, samodzielną i samorządną organizacją społeczną, powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.

I w głównej mierze o to właśnie chodziło. Cały problem polega na tym, że teren rodzinnych ogrodów działkowych należy do PZD (nieodpłatna dzierżawa wieczysta od gminy), ale jeśli pojawi się jakiś spadkobierca tych terenów i zażąda odszkodowania, to zadośćuczynienie wypłaca nie PZD, a gmina. Również działkowiec ma niewiele do powiedzenia. Ponieważ rzeczywistym dysponentem gruntów jest związek działkowców, to on decyduje o wszystkim, co się tam dzieje i może pozbawić działki „domagającego się prawa” niepokornego działkowca.

Wielu działkowców było oburzonych, że ktoś chce im zabrać grunty dzisiaj warte miliardy złotych i postawić tam biurowce czy centra handlowe. Padały nawet określenia, że ogrody działkowe blokują rozwój miast, bo zajmują potrzebną przestrzeń. Ale nie o to chodziło. Sam przewodniczący TK prof. Rzepiński powiedział, że "w znacznej mierze z odpoczynku na terenie ogrodów działkowych korzystają ludzie starsi, emeryci i renciści. I to tą kategorię osób i ich interesy Trybunał miał na względzie, kontrolując konstytucyjność ustawy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

lolek
 • lolek
 • 12.07.2012 18:06

1000 zł od m2 to np w warszawie czy krakowie czy poznaniu to kpina gdzie ceny sa 5000 czy 10000 zł za m2 jeśli wykup działek to po realnych cenach i trzeba działkowców zmusić do tego .. no i ponadto realny podatek od gruntu... a jak cie nie stać to możesz mieć wirtualną działke!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 12.07.2012 12:55

ogródki działkowe powinny jak najszybciej być odebrane.. ziemia rozpalcelowana i oddana prawowitym właścicielomm lub do zadośćuczynienia za komunistyczny rabunek czas zlikwidować nadania za bieruta czy gomułki!!a wykup owszem normalnie po 100 czy 1000 zł od m2 w zależności od miejsca!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 11.07.2012 19:41

A.Przybylski - od początku zanim tu się pojawił, cały czas plami!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiu
 • Jasiu
 • 11.07.2012 19:04

Andrzej Przybylski Dzisiaj 18:54 napisał komunikat nieaktualny od 9 godzin. Człowieku, plamisz raz za razem. Skasuj to jak inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
barabasz
 • barabasz
 • 11.07.2012 19:01

przecież red to kozminski z małej litery, nie wiesz Jolka o tym?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiu
 • Jasiu
 • 11.07.2012 18:59

Andrzej Przybylski Dzisiaj 18:05 reklamuj sie na płocie a nie pod innymi artami. Pewnie zaraz to skasujesz bo nie w smak ci to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parlamentarzyści pokazali gest Kozakiewicza Trybunałowi Konstytucyjnemu, a pośrednio nam, społeczeństwu, gdzie mają państwo prawa. Kto wierzy w takie bajki, że parlamentarzyści nie wiedzieli, że to zła ustawa?

Nie jest to pierwszy ani ostatni raz. To są znane już od wielu lat mechanizmy, gdzie wykorzystuje się bezczelnie impotencję demokracji. Czasem dobrotliwie nazywaliśmy takie zjawisko "falandyzacją" prawa, ponieważ "naginanie" ma już zabarwienie pejoratywne, a łamanie prawa - zaprzecza nazywaniu Polski państwem prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
 • JW@
 • 11.07.2012 18:31

Kościół dostał to co bandycka Komuna mu ukradła! Własność to świętość i to należy szanować! Dzisiaj działkowcom też ukradł Trybunał Konstytucyjny i to jest tragedia ,to jest zdrada interesów biednych Polaków ,na rzecz cwaniaków i złodziei!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Stępień
 • Stanisław Stępień
 • 11.07.2012 18:18

Ostatnie zdobycze ludzi pracy najemnej, najgorzej sytuowanych, należy odebrać. Natomiast przyznanie tysięcy hektarów kościołowi jest w porządku. Działkowcy nie płacą podatków - źle! Księża nie płacą - dobrze!
Trybunał już kilkakrotnie się wsławił orzeczeniami mało zgodnymi z prawem. Jest tam niestety więcej polityki, niż prawa, a prawo to nie tylko litera ale i duch, zapomniane dokonania Rzymian.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 11.07.2012 18:18

@ red , czy ty kiedyś napiszesz coś mądrego ? Może ty jesteś dziadem ja nie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.