Facebook Google+ Twitter

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych wymaga zmian

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat może spowodować pozostawienie setek tysięcy pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne (z decyzjami do ukończenia: 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), na długie lata bez świadczeń.

Zgodnie z Ustawą z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z dnia 28 maja 2004 r.) Art. 4. 1. prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:

1) na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne;

2) w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "organem rentowym", lub innego organu emerytalno-rentowego określonego w odrębnych przepisach;

3) z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę;

Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dlatego w obecnych, oficjalnych decyzjach ZUS, przyznających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, zapisana jest też data ustania świadczenia (na ostatni dzień przed ukończeniem 60 lat, kobiety i 65 lat mężczyźni). Jest to inaczej mówiąc świadczenie, czy zasiłek przyznane na czas określony.

Jeżeli po roku 2013 czas przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn zacznie się wydłużać, a nie zostanie zmieniona Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, to dzisiejsza 50-latka, która ma czas na podjęcie decyzji o świadczeniu emerytalnym do 2021 r., pozostałaby po tym terminie przez 2 lata i trzy miesiące bez świadczenia, do czasu uzyskania przedłużonego właśnie o te 2 lata i trzy miesiące nowego terminu przejścia na emeryturę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Dziękuje za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych - 2013 - Tekst jednolity ...
prawo.legeo.pl/.../ustawa-z-dnia-30-kwietnia-2004-r-o-swiadczeniac...
30 kwi 2004 – Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych. Najnowszy tekst ujednolicony z dnia 05.02.2013. Zobacz wszystkie zmiany w przepisach. Dz.U. z ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

pracuję do 31 01 2013 r ijestem zwolniona z przyczyn likwidacja stanowiska pracy mam udokumentowane 35 lat składkowych i53 lata życia czy należeć mi się będzie zasiłek przedemerytalny gdy pojdę na kuronia na 6 miesięcy proszę o artykuł bo różnie mówią o tej ustawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać moje artykuły: link
link [kasuj]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś nikt nie myśli, o zmianie Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, chociaż Reforma emerytalna weszła w życie juz prawie pól roku temu!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marianna
  • Marianna
  • 10.06.2012 00:07

Ja w tej sprawie dzwoniłam do ZUS /też mam decyzję do 60 lat/ do Wydziału Przyznawania Świadczeń Przedemerytalnych, ale odpowiedziano mi, że teraz taka obowiązuje ustawa, wszyscy mają w decyzjach tak pisane, a jeżeli ustawa się zmieni, to będziemy martwili się potem.No to teraz mam stracha, bo z czego będę żyła po 60-tce? Wieczna niepewność i strach.Doradzam wszystkim młodym- UCIEKAJCIE Z POLSKI! TU NIE JEST MIEJSCE DO ZYCIA, ani do UMIERANIA!

Komentarz został ukrytyrozwiń
rino
  • rino
  • 03.06.2012 18:11

Jeżeli mam napisane w decyzji o świadczeniu przedemerytalnym,że emeryturę dostanę po osiągnięciu 60 roku życia -to to jest wiążące ,bo na to dostałam decyzję i nikt tego nie może negować. Przecież nie zmienia się reguł w trakcie gry.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek Kasprzyk
  • Leszek Kasprzyk
  • 23.01.2012 20:00

Pseudospecjaliści w rzadzie p.Tuska,którzy mu doradzają w sprawach emerytalnych nie mają pojęcia o
reliach życia codziennego polaków.Są zamknięci w swoich biurach na wiejskiej i wymyślają cuda niewidki.
Są to ludzie,którzy nigdy nie pracowali na produkcji i dlatego nie mogą zrozumieć tego problemu.
Co się zaś tyczy związków zawodowych szczególnie tych dużych czyli OPZZ i Solidarność to ich przywódcy
są zadowoleni z tego,że biorą grubą kasę a nic nie robią poza medialnymi wystąpieniami przed kamerami
telewizyjnymi.Apeluję do wszystkich związkowców:takich przewodniczących trzeba jak najszybciej pogonić
do pracy za najniższą pensję to wtedy dopiero zrozumią problemy pracownicze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iga
  • iga
  • 09.12.2011 18:45

Może znajdzie Pani jakąś pracę w tym okresie. Trzeba być dobrej myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadek
  • Tadek
  • 09.12.2011 16:54

Ustawa emerytalno - rentowa jest dopiero projektem przez nikogo nie zatwierdzonym a Pani już krzyczy, że trzeba zmienić ustawę o świadczeniach przedemerytalnych. Tak to jest jak ktoś całe życie zaplanował na zasiłkach, nawet nie planuje szukać pracy a wszędzie wymaga aby mu dawać. Żeby nie było nie pochwalam nowego projektu ustawy emerytalno - rentowej też uważam,że społeczeństwo powinno się zbuntować .Moim zdaniem każdy powinien indywidualnie pracować na swoją emeryturę, składki danego człowieka powinny się odkładać na jego koncie, ewentualnie dziedziczyć w rodzinie. A nie, że ktoś 20 lat nie pracuje, nie zamierza szukać pracy,wiecznie bierze zasiłki, dostaję emeryturę w wieku 60 lat, a ten co tyra całe życie jak głupi i płaci na te zasiłki nie doczeka nawet emerytury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.