Facebook Google+ Twitter

Ustawa o ułatwieniach wyborczych dla niepełnosprawnych podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadza ona głosowanie korespondencyjne oraz przy pomocy asystenta i nakładek na karty w alfabecie Braille'a.

Niepełnosprawni posłowie (od lewej): Sławomir Piechota, Jan Filip Libicki i Marek Plura / Fot. Grzegorz Franki15 lipca br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z jej przepisów skorzystać będzie mogła rzesza około 2 milionów wyborców.

Tymi wyborcami są osoby niepełnosprawne w znacznym i umiarkowanym stopniu (tzw. I i II grupa inwalidzka) oraz te, które przedstawią zaświadczenie lekarskie potwierdzające, iż stawiennictwo osobiste w lokalu wyborczym jest niemożliwe lub stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Zaświadczenie nie będzie mogło być wydane wcześniej niż pół roku.

Zgodnie z zapisami ustawy niepełnosprawni będą mogli zagłosować korespondencyjnie albo przy pomocy asystenta wyborczego. Dla niewidomych i niedowidzących przygotowane zostaną nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille'a. Przynajmniej 1/3 lokali wyborczych będzie musiała być dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a weryfikować to będą mogły organizacje pozarządowe.

Wyborca niepełnosprawny uzyska też bezpłatnie wszelkie informacje związane z wyborami w najdogodniejszej dla siebie formie. Jeśli ustawa nie zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, to jej przepisy zostaną zastosowane już w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Więcej o ułatwieniach wyborczych oraz o kontrowersjach wokół nich przeczytać można klikając tutaj.
Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

j.k
  • j.k
  • 31.07.2011 20:30

Nie tylko KLICH już dawno powinieni odejśc z rządu (powinni zostać zdymisjonowani przez premiera,szkoda że broni NIEUDOLNYCH MINISTRÓW) - niech leczy Poligłupa-studenci dyskutują - czy premier myślał o PO i PSL ? mówiąc o KRYTYKU i EUNUCHU ? OSTATECZNE WYNIKI WYBORÓW : PIS - 47% , PO - 28% , SLD - 4,05% , PSL - 3,5 % , PNJ - 0,01% , nie pójdzie do wyborów 14% . Nikt tak bardzo nie ignoruje ludzi i tak BARDZO ZADŁUŻA POLAKÓW , jak ten (nie)rząd : PO , PSL - (Śniadek) . Byliśmy cały czas okłamywani , że jesteśmy ZIELONĄ WYSPĄ, a teraz okazało się ,że jesteśmy CZERWONĄ WYSPĄ . Rządy PO i PSL to STRACONY CZAS - tylko OBIECUJĄ ,ale NIC nie robią . Studenci mówią : rząd ,premier,ministrowie,posłowie PO i PSL zachowują się jak SPECJALISCI mętnej wody , niekompetencji , cynizmu , hipokryzji , bezczelnej walki politycznej - ciągłej NAPAŚĆI i opluwania J.KACZYŃSKIEGO oraz około 10 ml. jego zwolenników WYBORCÓW PIS-u , ciągłego obwiniania za WSZYSTKIE PORAŻKI J.KACZYŃSKIEGO i PIS -przypomina to definicję obłędu wg premiera Tuska? Czerwona kartka w WYBORACH dla (nie)rządu PO , PSL . Przyjdzie zapłacić premierowi za : skok na KASĘ przyszłych emerytów -OFE ,nie ujęcie tych pieniędzy w długu publicznym-oszukiwanie ludzi i obciążenie tym długiem całego społeczeństwa w PRZYSZŁOŚCI , stocznię ,za zadłużenie budzetu prawie WSZYSTKICH miast (obligacje,kredyty,... - nie ujęte w długu publicznym ) ,za tragedię Smoleńską , służbę zdrowia , koleje ,drożyznę , za brak walki z ubustwem i bezrobociem , ... , POWODZIE (brak odbudowy wałów,rowów melioracyjnych,...) , ... anarchię,totalitaryzm (Staniszkis)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Zagrodnik
  • Krzysztof Zagrodnik
  • 17.07.2011 09:06

Polskie Szambo. Jak wybory to nawet ustawa. Szybko i niby wszystko jest OK. A rzeczywistość skrzeczy i to od lat. Nie ułatwia się życia niepełnosprawnym nigdzie. Ba, nie egzekwuje się tych ułatwień od inwestorów nawet nowych obiektów, np bruk Rynku we Wrocławiu gdzie nawet sprawni się wywracają, czy remont Dworca PKP ( nierówno, woda po kostki ). Niech Dudkiewiczowi unieruchomią nogi i niech się przespaceruje po Rynku. W obu miejscach nawet sprawni mają kłopoty z przemieszczaniem się. Na to nakładają się głupawe pomysły zakazu ruchu w Centrum. To dyskryminacja niepełnosprawnych przez słońce Wrocka dudusia. On i jego urzędnicy nie chcą widzieć ludzi niepełnosprawnych w centrum. Turyści mają tam spotkać tylko zdrowych, młodych, rowerzystów i wielbiących dudusia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwo
  • Iwo
  • 16.07.2011 22:24

Przepraszam że nie na temat ale pani Gabriela Blajer ocenzurowała mój wpis więc umieściłem go tutaj."Ładny spot to za mało. Liczy się jeszcze szacunek dla ludzi".Polacy trzymają w ręku kartkę papieru, może to aluzja do wpisów internautów na forach którzy w ten tylko sposób mogą rządzącym zwrócić na siebie uwagę.Według mnie jest to swego rodzaju petycja wręczana władzy z oznajmieniem "Ja"istnieję ,i mój głos na karcie wyborczej."Kocham Polskę, a pan?"Mowa jest srebrem złotem zaś milczeniem.Słowa nie przekażą tego co przekażą czyny ,stąd wymowne w swej treści milczenie pana premiera Jarosława Kaczyńskiego..Szanowna pani Gabrielo Blajer można ocenzurować w internecie wpisy ale jak pani ocenzuruje milczenie.Nie można zamykać ludziom ust,no chyba że można.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
  • elaszychlińska
  • 16.07.2011 22:16

Nareszcie! to wielkie ułatwienia wyborcze. Prawo wyborcze jest niezbywalnym elementem demokracji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.