Facebook Google+ Twitter

Ustawa prochowa

Rozsypywanie prochów zmarłych poza cmentarzami wzbudza coraz większe kontrowersje. Sprzeciwiają się temu Kościół i lobby pogrzebowe, a z kolei 40 proc. Polaków opowiada się za kremacją. Konieczna jest zatem nowelizacja ustawy.

Krematorium w Warszawie / Fot. J. Turczyk/PAPObecnie na terenie Polski działa 11 spalarni wykonujących ok. 35 tysięcy kremacji rocznie. Co ciekawe, z roku na rok liczba ta rośnie. Coraz częściej podkreśla się konieczność zmiany dotychczasowego prawa, mówiącego o tym, jak należy postępować z prochami. Postulat jest jeden: znieść obowiązek chowania prochów na cmentarzu.

Nowa ustawa opracowywana przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ma regulować sprawę "uwalniania prochów", a także wprowadza obowiązek ostatecznego oglądu zwłok przed ich spaleniem, po to, by mieć stuprocentową pewność, że zwłoki należą do osoby, której nazwisko widnieje na akcie zgonu.

Do tej pory urnę z prochami można było pochować jednanie na cmentarzu. Lobby cmentarne krytykowały kremację, ponieważ koszta były zdecydowanie niższe niż przy tradycyjnym pochówku. Spalenie zmarłego kosztuje bowiem ok. tysiąca złotych. Dostawienie urny do istniejącego już grobu zaledwie 200 złotych. Natomiast miejsce na tradycyjny grób to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy (w zależności od miejsca).

Jednak nie to stanowi główny problem. Kościół i lobby pogrzebowe sprzeciwiają się rozsypywaniu prochów poza cmentarzami. Ci którzy decydują się na kremację swoich bliskich, wolą bowiem rozsypać szczątki w sposób wskazany przez zmarłego za życia, a często w miejscach nielegalnych, np. na tatrzańskich szlakach lub na molo sopockim.

Wszystko zależy teraz od pomysłowości twórców "ustawy prochowej". Muszą oni uwzględnić nie tylko żądania Kościoła, ale także wziąć pod uwagę propozycje obywateli, którzy chcą być pochowani na swój sposób. Może uda się rządowi stworzyć, wzorując się na Szwedach, cmentarze-parki. Każdy będzie mógł się schronić w cieniu drzewka posadzonego na prochach swoich bliskich.

Źródło: http://www.przekroj.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Justyna
  • Justyna
  • 31.08.2011 16:05

Czarne hieny walczą o kasę i kombinują nawet jak zmarłemu ją wyrwać. Co za ścierwniki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.