Facebook Google+ Twitter

Ustawa pt „Skład i funkcjonowanie wielkiej koalicji rządowej w RP

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-30 17:08

Jacek Fedorowicz w 1981 roku na manifestacji w Warszawie nawołując do zmiany systemu politycznego podpowiedział: „Ściągać należy od prymusów a nie od nieuków”. Skorzystajmy z dobrej rady . Zastosujmy Zauberformel w Polsce.

Nasz system polityczny jest nieracjonalny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zła organizacja pracy naszych polityków. Naszym przedstawicielom daliśmy mandat sprawnego zarządzania Polską a oni zamiast tego dają nam igrzyska pt. „Wojna na górze”. Po każdych wyborach dzielą się rolami omal po połowie na koalicję rządową oraz opozycję. Opozycja formalnie ma kontrolować działania koalicji ale nawet w przypadku gdy zupełnie negatywnie ocenia jej poczynania nie ma prawa weta. Na domiar złego jest żywo zainteresowana złymi rządami koalicji – zgodnie z zasadą im oni gorzej rządzą tym dla nas lepiej. Nie pomaga koalicji w podejmowaniu niezbędnych lecz niepopularnych decyzji a wręcz je blokuje. Koalicja z kolei zamiast poszukiwać racjonalnych rozwiązań koncentruje się na obronie przed atakami opozycji. W efekcie takiego układu mamy nadmiar igrzysk i mało „chleba”. Dług publiczny RP rośnie od kilkunastu lat systematycznie średnio o ponad 50 mld zł /rok. http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82ug_publiczny Jeśli tego trendu nie powstrzymamy to czeka nas „druga Grecja” - wysokie bezrobocie, niesprawna opieka medyczna, głodowe emerytury, itd.

Racjonalny rząd mają w swojej Federacji specjaliści od banków, zegarków, czekolady, serów , lekarstw, itd. Ich cztery największe ugrupowania parlamentarne zawarły z sobą ponad 50 lat temu bezterminową umowę wielkiej koalicji rządowej tzw. magiczną formułę (niem. Zauberformel). Ugrupowania uzgodniły między sobą podział stanowisk rządowych. Każde z nich deleguje do pracy w rządzie swoich przedstawicieli w ministerstwach za które wg umowy są odpowiedzialni i tyko oni mogą dokonać ich odwołania i zamiany. Funkcję premiera pełnią formalnie w rocznych okresach po kolei reprezentanci wszystkich koalicjantów.

Skuteczność władzy Zauberformel jednoznacznie potwierdza przypadek wprowadzenia w Szwajcarii ustawy ograniczającej wydatki socjalne. W latach 1990-2000 dług publiczny Szwajcarii wzrósł do 54.60 % PKB. Rząd magicznej formuły ocenił, że tak dalej być nie może i opracował projekt pt. hamulec zadłużenia publicznego (niem. Schuldenbremse). Cztery rządzące partie przedstawiły projekt ustawy mieszkańcom Szwajcarii do akceptacji w referendum. Jednym głosem tak przekonywująco uzasadniły potrzebę ograniczenia wydatków socjalnych, że 80% głosujących opowiedziało się za przyjęciem ustawy. Nie było żadnych protestów, manifestacji, palenia opon etc. W efekcie jej stosowania dług publiczny systematycznie się zmniejszał i w 2014 roku wyniósł 35,4% PKB Szwajcarii. W efekcie uchwalenia i wprowadzenia w życie tej ustawy żadna z rządzących partii nie straciła na popularności!

Jacek Fedorowicz w 1981 roku na manifestacji w Warszawie nawołując do zmiany systemu politycznego podpowiedział: „Ściągać należy od prymusów a nie od nieuków”. Skorzystajmy z dobrej rady . Zastosujmy Zauberformel w Polsce. Uzupełnijmy nasze prawo o ustawę pt. „Skład i zasady funkcjonowania koalicji rządowej w RP”. By była ona skuteczna w naszych warunkach powinna zawierać następujące zapisy:

1. Rząd w RP mają obowiązek utworzyć cztery ugrupowania polityczne które uzyskały w wyborach do parlamentu największą ilość głosów.
1.1. Jeśli partia odmawia udziału w takiej koalicji w jej miejsce powołuje się do koalicji ugrupowanie które uzyskało piąty rezultat w wyborach parlamentarnych.

2. Koalicjanci ustalają między sobą podział urzędów ministerialnych którymi będą kierować.
2.1. W przypadku gdy koalicjanci nie mogą się ze sobą porozumieć w tej sprawie podziału dokonuje Prezydent RP.

3. Prawo obsadzania stanowisk w przydzielonym danemu koalicjantowi urzędzie ma wyłącznie on.

4. Funkcję premiera pełnią w rocznych okresach po kolei reprezentanci wszystkich koalicjantów.

5. Wszystkie decyzje rządu muszą mieć akceptację wszystkich koalicjantów. Jeśli nie ma zgody pomiędzy nimi obowiązkowo należy przeprowadzić referendum ogólnokrajowe w tej sprawie.

*************************
Czy podpiszesz się pod taką inicjatywą? Czy organizacja której jesteś członkiem umieści ją w swoim programie?
(Zdzisław Gromada)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.