Facebook Google+ Twitter

Ustawa refundacyjna. Po co nam te zmiany?

Zwołana dzisiaj sejmowa komisja zdrowia, gdzie posłowie dyskutowali nad nową listą leków refundowanych, nie rozwiała wielu niejasności. Za wiele leków jednak pacjent zapłaci niestety więcej, do czasu uregulowania wszystkich wątpliwości

 / Fot. PAP/Tomasz Gzell / Fot. Wiadomości24Słuchając kilka godzi temu ministra Arłukowicza, doznałem olśnienia. Przecież tak naprawdę, wszystko jest w porządku i tak naprawdę nie wiadomo dlaczego jest tyle zamieszania wokół całej sprawy?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, wyraził niepokój środowiska lekarskiego w sprawie odpowiedzialności i możliwości egzekwowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ewentualnych roszczeń, wobec lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane. Szczególnie chodziło o to, że NFZ ma prawo dochodzić takich roszczeń w ciągu 5 lat, a urzędnicy mogą stwierdzić, że to właśnie lekarz zawinił i teraz ma do zwrotu nienależnie wypłacone kwoty na refundację (wraz z odsetkami ustawowymi) za leki, które kiedyś wypisał pacjentowi.

Hamankiewicz zapytał ministra czy będą dalsze oficjalnie działania, które doprowadzą do zapisania w prawie takich formuł, aby zdjąć ową niepewność co do tych ewentualnych roszczeń NFZ-u w stosunku do lekarza?

Pan minister odpowiadając na to pytanie porównał fragment nowej ustawy refundacyjnej, dotyczącej wypisywania leków przez lekarzy z tą obowiązującą od 2004 roku. Okazało się, że są podobne.

Nasuwa się więc pytanie, o co tutaj w tym wszystkim chodzi? Przecież skoro jest tak samo, to nic się nie stało i skąd ten cały szum?

Przyjrzyjmy się faktom. Wielokrotnie mówiono, że nową ustawę refundacyjną wprowadzono, ponieważ okazało się, że w pewnych regionach Polski, NFZ zaczyna dopłacać do leków refundowanych większe kwoty niż przewidywał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 01.01.2012 19:37

@ Pani Jadwigo , wielkie dzięki ! Tym , którzy łapkami życzą mi inaczej też dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku - nerwową atmosferę wywołały i podgrzewały media - trudno mi w tej chwili powiedziec, który dziennikarz, ale jakoś zaraz po zakonczeniu prezydencji padło pytanie "gdzie jest minister zdrowia" i ...w tym stylu.
Jak widac - min.Arłukowicz nie brylował nazwoływanych codziennie konferencjach do bicia piany. Odnosze wrażenie, że facet zwyczajnie zabrał sie do roboty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pielęgniarz
  • pielęgniarz
  • 01.01.2012 14:25

No i proszę .Marek Chorążewicz w Nowym 2012Roku , wypowiada się trzeźwo.Czy na pewno w dosłownym znaczeniu jest trzeźwy -to nie moja sprawa .Przecież miał prawo przywitać nowy rok zakrapiany alkoholem .
Nie w tym rzecz.Dobrze , że wreszcie nie przekłamuje faktów a dotyczących refundowanych leków i ich odpowiedników(leki generyczne)Ustawa o refundacji leków i leków generycznych była już w MAJU 2011 roku i,,,przez aptekarzy , lekarzy blokowana .Przecież Pan doskonale wie , że Porozumienie Zielonogórskie lekarzy, blokowało ta ustawę i dalej blokuje!!! Sabotują i tą obecną decyzją ministra Bartosza Arłukowicza- JEST SKIEROWANA DO NIEZAMOŻNYCH PACJENTÓW - dla swych całkiem przyziemnych celów-chcą leczyć ,a nie zajmować się sprawami buchalteryjnymi i typowo urzędniczymi.Myślę , że dla każdego lekarza nie jest problemem wpisywać do recepty tańsze i z nowej listy leki dla pacjentów .Dla mnie to nie jest problem ,a dla lekarzy ,to jest problem ?Dziwne!Należy tylko w klawiaturę komputera wpisać lek i WYSKAKUJE informacja lek jest : refundowany ,nie jest refundowany.I jeszcze jedno. Lekarze bronią się przed wypisywaniem nie tylko takich recept ale W TEN SPOSÓB BRONIĄ SIĘ PRZED WPISYWANIEM SWYCH USŁUG PRZEZ KASY FISKALNE .
To jest główny powód ich niechęci do wypisywania leków : tańszych , refundowanych ,generycznych .TO IM UNIEMOŻLIWI WYPISYWANIA DROGICH ZACHODNICH LEKÓW .To przecież jest nie po myśli koncernom zachodnim i "sponsorom":aptekarzy, lekarzy, hurtownikom .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, zarówno dla pani, jak i dla mnie, wywołany "do tablicy" człowiek nie jest wiarygodny. To już było. Nie wymieniłem nawet jego nazwiska w artykule, ponieważ on wykorzystuje aktualną sytuację do rozgrywania swoich interesów. Podobnie zresztą, jak najwybitniejszy finansista, który teraz z boku włączył stoper i dług naszego kraju z odsetkami oblicza.

Natomiast podkreślając ciągłość władzy, to przecież dobrze pani wie, że nie o ludyczną atmosferę w obserwacji pracy rządu mi chodziło. Nie w głowie mi Big Brother, zapewniam panią. Natomiast zgadzam się całkowicie, że szczegóły farmakologiczne nie muszą być w każdym przypadku rozpracowywane w mediach, bo to byłaby patologia innego typu.

Wreszcie sprawa ostatnia, jeśli chodzi o pani komentarz, to pytanie o odpowiedni termin wprowadzania zmian. Oboje dobrze wiemy, że dotychczas na jakiekolwiek radykalne reformy, nie tylko w ochronie zdrowia, nigdy nie było dobrego politycznie terminu. Ja nie mam absolutnie nic przeciwko terminowi wdrożenia reform. Nie o termin tutaj chodzi, lecz o tryb ich wprowadzania. Po co ta nerwowa atmosfera? Przecież takie wyczekiwanie z kluczowymi decyzjami do końca roku stworzyło ten chaos.

Wszystkie pozytywy, które widzi pani w stanowczej postawie ministra Arłukowicza, można było przecież realizować właśnie w taki sposób, jak on teraz to proponuje. Ciągłość władzy właśnie pozwalała na spokojny rozkład tych wszystkich negocjacji. Od maja wszyscy zainteresowani wiedzieli o ustawie. Po co, więc ten medialny zamęt? Komu zabrakło wyobraźni?
Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku

Komentarz został ukrytyrozwiń
pielegniarz
  • pielegniarz
  • 31.12.2011 23:00

Marta Jenner Dzisiaj 22:35 ale ten lek nie wypadł i to jest najważniejsze.Widocznie na ten lek nie ma zamiennika albo jeszcze nie upłynął okres 20 lat(tyle jest chroniony ten lek przed innymi producentami). Są już znacznie lepsze leki i są na liście refundacyjnej a tamte stare wypadły z niej .To jest naturalne i uczciwe wobec nas pacjentów .
Przed chwilą wróciłem z pracy ale muszę się szykować na przywitanie Nowego roku 2012 .
Życzę , Pani i wszystkim rozsądnym , uczciwym ludziom aby ich pragnienia się spełniły .Głowa do góry, musi być lepiej ,tego sobie życzę , Pani.Marta Jenner i wszystkim tym co to czytają .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@pielęgniarz
Nie jestem lekarzem i patrzę na całą sytuację z pozycji pacjentów. Moja przyjaciółka choruje na padaczkę lekkooporną. Dopiero czwarty z kolei lek skutecznie ograniczył napady, choć wszystkie są na bazie tej samej substancji czynnej. Gdyby wypadł z listy na rzecz tańszego zamiennika, musiałaby za każde opakowanie płacić ok. 130 zł lub znów żyć w strachu przed atakiem, narażając się jednocześnie na utratę zdobytej z trudem pracy. Proszę sobie wyobrazić, jak się czuła, czekając na nową listę leków refundowanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi się najbardziej podoba BARDZO WAŻNA PIECZĄTKA, które ma (wg Arłykowicza) ostatecznie przesądzać. Mam dwie kamienice dalej wytwórnię pieczątek.
Rozumiem, że nie podoba Ci się nowa ustawa. Rozgrzała do czerwoności nie tylko Ciebie. Za to Pani Marszałek ma się dobrze i Ci co ją wygenerowali (i Panią Marszałek i ustawę) tak samo dobrze.
Nie jest to pierwsza i nie jest ostatnia taka dziadowska ustawa. Nie odbiega poziomem od innych. I prezentuje sobą poziom polskiego prawodawstwa i poziom elit władzy.
A to, że ktoś szybciej umrze albo bardziej pocierpi generalnie nie ma znaczenia.
Życzę więc zdrowia na Nowy 2012 Rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ elaszychlinska - ponieważ nie jest Pani zalogowana, tylko tylko publicznym wpisem mogę podziękować za życzenia i ze szczerego serca je odwzajemnić.
Allora - wszystkiego najlepszego Pani Elu! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
pielęgniarz
  • pielęgniarz
  • 31.12.2011 19:33

Marek Chorążewicz Dzisiaj 12:20 , i jeszcze jedno Nie wypisuj wrednie i podle ,że te leki są refinansowane przez wszystkich .KAŻDY MOŻE STAĆ SIĘ PACJENTEM I DLATEGO JEST REFUNDACJA TYCH LEKÓW ABY KAŻDY MÓGŁ SIĘ LECZYĆ a nie tylko bogacze!dlatego lek , który kosztuje 600 złotych można kupić za 3 złote 60 groszy .To jest po to, aby nie zasobny pacjent , Polak , mógł być leczony gdyż państwo polskie właśnie w ten sposób dba o tych ludzi!!!
Również jest to po to,aby tacy jak PAN i inni ludzie nie korzystali z niezasłużonych profitów !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
pielęgniarz
  • pielęgniarz
  • 31.12.2011 19:24

Marek Chorążewicz Dzisiaj 14:56 , a ty znowu swoje !!!!!
Przez takich jak ty lekarzy , pacjent wykupuje znacznie droższe leki.Skąd ma wiedzieć pacjent, że lekarz wypisuje lek (owszem skuteczny) ale znacznie droższy !!W tym czasie w aptekach zgalają ZAMIENNIKI TYCH LEKÓW .Te leki ZAMIENNIKI są wyprodukowane z tych samych składników , mają ten sam skład chemiczny-RÓŻNIĄ SI Ę TYLKO CENĄ ,są znacznie tańsze!!!!!
Natomiast co do uczciwości bardzo wielu pańskich kolegów , to szkoda mówić .Teoretycznie nie łamie prawa, gdy na ubezpieczenie społeczne płaci na KRUS -POWINIEN na ZUS .Ale ma ziemię i taki hochsztapler ten fakt wykorzystuje.W ten właśnie sposób kolejny raz polski budżet okrada , gdy te ulgi są DLA ROLNIKÓW , którzy produkują żywność a nie dla lekarzy , którzy mają swój zawód wykonywać lecząc pacjentów .Panie Chorążkiewicz piszesz tak wrednie , ze szkoda na ciebie mego czasu .Biedni ludzie( chyba pan jesteś lekarzem a nie tylko KONOWAŁEM) NA TAKIE WREDNE PODJUDZANIA DAJĄ SIĘ NABRAĆ .PÓŹNIEJ PSIOCZĄ , MYŚLĄC ,ŻE WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK ROBI COKOLWIEK W ICH INTERESIE .W PANA PRZYPADKU JEST AKURAT INACZEJ .ZACHĘCASZ DO WYKUP INIA ZNACZNIE DROŻSZYCH LEKÓW ZACHODNICH A NIE POLSKICH TAKICH SAMYCH I znacznie tańszych .j
Na dodatek jeszcze pan podburza i jątrzy .Jest to wredne podłe , Primum Non Nocere .nie godne lekarza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.