Facebook Google+ Twitter

Ustawa Rządowa - polska droga do niepodległości

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę" - Jan Paweł II.

 / Fot. .Pierwszy rozbiór Polski spadł na państwo dręczone anarchią, słabe i niezdolne do obrony. Trzej nasi sąsiedzi bez trudu podzielili się terytorium słabeusza. Haniebny, skonfederowany sejm z 1793 roku zatwierdził agresję mocarstw. Było to zjawisko dotąd nieznane i szokujące, a dla polskiego społeczeństwa było terapią wstrząsową. Ówczesne elity zrozumiały konieczność zreformowania państwa.

Okres wielkich reform niemal całkowicie zmienił "oblicze Polski". W Rzeczypospolitej pod koniec XVIII stulecia rozpoczęło polityczną działalność pokolenie ludzi młodych, wychowanków szkół Komisji Edukacji Narodowej. Pokolenie patriotów wychowanych na ideach europejskiego i polskiego oświecenia.

Sejm zwany Wielkim

Niespełna 20 lat później, w 1788 roku rozpoczął w Warszawie obrady Sejm Wielki - Czteroletni. Jego marszałkiem został Stanisław Małachowski. Sejm był skonfederowany a zebrani na nim posłowie w większości należeli do nowego, lepiej i nowocześniej wykształconego pokolenia. Przy zrozumiałym braku jednomyślności szlacheckich posłów i zdecydowanej różnicy poglądów doszło do powstania pierwszych w dziejach Polski stronnictw politycznych.

Obóz reformatorów, do którego należeli m.in. Hugo Kołłątaj, Ignacy i Stanisław Potoccy, Adam Czartoryski, był związany ze stronnictwem patriotycznym. Należał do obozu reformatorów również król Stanisław August. Istniały różnice między królem a pozostałymi członkami obozu co do charakteru reform, ale majestat królewski był podporą dla działania młodych posłów.

Zdecydowani przeciwnicy reform (np. Szczęsny Potocki czy K. Branicki) skupili się w obozie hetmańskim. Jego program stanowiła "wolność" wzorowana na czasach saskich. Stronnictwo to miało poparcie części posłów, poprzez których podsycało niechęć do reform i opór wobec króla.

Pogarszająca się dla Polski sytuacja międzynarodowa i narastające wewnętrzne konflikty zmuszały patriotów do pospiechu. 18 kwietnia 1791 roku sejm uchwalił prawo o miastach. Dawało to mieszczanom prawo nietykalności osobistej oraz prawo głosowania w sejmie w sprawach handlu i rzemiosła. Mieli odtąd prawo nabywania ziemi, piastowania niższych urzędów. Ułatwiono też ich nobilitację. Jednak najważniejszym celem ówczesnego sejmu było przygotowanie konstytucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj mija 222 rocznica ustanowienia Konstytucji Majowej. Warto pamiętać, że dokument ten był wcieleniem wszystkiego co w naszej historii było mądre i postępowe. Jest jak pomnik wystawiony Polakom, narodowi z silną wolą życia w niepodległości.
W lipcu 1788 roku ambasador brytyjski rezydujący w Warszawie, pisał:
"Taki o to los kraju, który pod mądrymi rządami mógłby śmiało stanąć w rzędzie najprzedniejszych mocarstw Europy"- słowa, które nie straciły nic ze swojej aktualności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ciągu czterech lat obrad Sejmu, reformatorzy zlikwidowali wszelkie ograniczenia, które były barierą w uzyskaniu wolności i suwerenności Rzeczypospolitej. Ustanawiając postanowienia Konstytucji podważali rosyjski prymat na ziemiach polskich, trwający od nieszczęsnego sejmu 1717 roku. Zdawali sobie sprawę z szybkiej reakcji Rosjan i ich polskich popleczników. I nie mylili się.
Następujące po sobie wydarzenia tworzyły łańcuch zdarzeń, w którym jedne wynikały z drugich.
Nieudolna polityka króla, mało odważna próba nawiązania porozumienia z Rosją uaktywniła patriotów i przyczyniła się do powstania Sejmu Wielkiego. Sejm Czteroletni - Konstytucji Majowej; Konstytucja- Targowicy; konfederacja- wojnie polsko- rosyjskiej; wojna- kolejnemu rozbiorowi; II rozbiór - Insurekcji Kościuszkowskiej; powstanie- III rozbiorowi i ''ostatecznej zagładzie pastwa''.
N. Davies pisze - ''W sytuacji , w której najmniejsze nawet posunięcie mogło sprowadzić nieobliczalne konsekwencje, jedyną szansą przetrwania dla Rzeczypospolitej było trwanie w absolutnym bezruchu"
Czyżby N. Davies posądzał Polaków o brak patriotyzmu? Czy sądził , że Polacy, naród kochający wolność, będą zginać karki przed najeźdźcą i w bezruchu znosić upokorzenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wśród ówczesnych francuskich polityków rozpowszechniła się opinia, że owa Konstytucja była''najczystszym '' dobrem publicznym jakim obdarowano ludzkość''.

Komentarz został ukrytyrozwiń

220 lat temu stronnictwa patriotyczne skupione w Sejmie Wielkim ogłosiły ''pierwszy w Europie akt wolnościowy''- Konstytucję Majową.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia
  • Natalia
  • 29.04.2011 20:46

Bardzo dobry a przede wszystkim aktualny tekst 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że ogłoszenie Konstytucji nie miało wpływu na reakcje zaborców, jedynie można ją traktować jako czynnik przyspieszający kolejne wydarzenia. Państwo było słabe, ale perspektywa wzmocnienia Rzeczypospolitej budziła niepokój mocarstw ościennych. Sądzę , że kolejne rozbiory to była tylko kwestia czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.