Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

168 miejsce

Ustawowa granica ubóstwa i bogactwa

Czy 7127,33 zł miesięcznie brutto to ustawowa granica bogactwa? Czy 1053 zł brutto dla trzyosobowej rodziny to ustawowa granica ubóstwa?

Ustawowa granica ubóstwa? / Fot. Zdzisław SadowskiPaństwo wyznaczyło ustawową granicę ubóstwa, tj. kwotę dochodów, która zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego. Dochód na osobę w rodzinie w wysokości 351 zł, a w przypadku osoby samotnej 477 zł, oczywiście brutto, uprawnia do ubiegania się o pomoc społeczną.

Jednak nawet taki miesięczny dochód nie uprawnia do zwolnienia z płacenia podatku, chociaż jest niższy od minimalnej egzystencji (1328 zł netto dla rodziny trzyosobowej, 2193 zł netto dla rodziny czteroosobowej), czy minimum socjalnego (2594 zł dla rodziny trzyosobowej, 3221,48 zł brutto dla rodziny czteroosobowej). Jeżeli obydwoje rodzice, mający dwójkę dzieci, zarabiają najniższą krajową (1500 zł brutto), to nie są w stanie uzyskać nawet minimum socjalnego.

Jeżeli zarabiasz w granicach najniższej krajowej, tj. 1500 zł x 12 miesięcy = 18 tys zł, to i tak zapłacisz podatek, bo ustawowe granice podatku są tylko dwie: do 85.528 zl i powyżej tego dochodu (oczywiście brutto). Państwo
obciąża podatkiem nawet najbiedniejszych, żyjących w granicach minimum socjalnego, czy minimum egzystencji a nawet w skrajnym ubóstwie (Ubóstwie absolutnym).

Jeśli zarabiasz co najmniej 7127,33 zł miesięcznie brutto (85.528 zł rocznie), to znaczy, że należysz do kilkunastu proc. najlepiej wynagradzanych pracowników w Polsce. Dochód powyżej 85.528 zł rocznie, można było by więc nazwać granicą bogactwa. Co ciekawe, to jeśli bogacz uceluje z dochodami w ten dochód graniczny (85528 zł, plus np.: 2 zł), to zapłaci nawet podatek niższy niż do tej granicy, tj 17,35 proc. (14839,02 zł: 85528 zł) przy 18 proc. podatku do tej granicy dochodów.

Oczywiście, pewien odsetek Polaków ma dochody powyżej 20, 50 tys. miesięcznie, nie wspominając o milionerach (którzy płacą 14839,02 zł, plus 32 proc. nadwyżki ponad 85528 zł podatku). Jednak możemy śmiało przyjąć, że ustawowa granica bogactwa to dochody powyżej 7127,33 zł miesięcznie. Jak ta kwota ma się do najniższej płacy (1500 zł)? Jak 4,75 do 1, czy do 477 zł, lub 351 zł (progi uprawniające do korzystania z pomocy społecznej), jak 20 do 1.
Znajdź nas na Google+Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

A może chociaż grecką biedę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak daleko nam do ubóstwa w Niemczech. Zobacz mój artykuł: "Rządzący podarujcie nam niemiecką biedę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bieda nam i beznadzieja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ty jesteś bogaty, czy biedny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać artykuł Elżbiety Sadowskiej: Rządzący podarujcie nam niemiecką biedę!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, większość Polaków to ubodzy, trochę powyżej ustawowej granicy ubóstwa, dlatego nic im się nie należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 16.08.2012 18:13

Marku a ile jest takich zawziętych "liczmanów" i do tego jeszcze z "księgą pamięci" w głowie? Większosć ludzi nie zwraca uwagi na cyfry i nazwiska a one przecież dla analizujących przedstawiają własciwe oblicze widzenia spraw.Jak jeszcze cyferki są w mln. i mld to szok-DUŻO! ale cyferka do podziału jest ważna jesli nie najważniejsza.Moje pokolenie pracowało w szkołach na rocznikach statystycznych a dla dociekliwego mówiły zawsze więcej niż nauczyciel i demagogia.Dzis tą umiejętnosć zatraciło młodsze pokolenie i przyjmują wszystko bezkrytycznie .A gdyby tak jeszcze odswieżyli pamięć i sięgnęli do wypowiedzi i zdarzeń z pewnymi nazwiskami związanymi to pewnikiem widzieliby innaczej większosć spraw.
Cyferki z UK. są tylko zapoczątkowane dla jednego zdarzenia finansowego a przecież były w tym samym, roku inne dotyczące tych banków indywidualnie i gdyby to zsumować to wynik tego sumowania zaskoczyłby i otworzył szeroko oczy slepcom i głuchmanom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@potato Dzisiaj 12:27
Autor artykułu powinien Ci podziękować za przytoczenie tych ciekawych wyliczeń. Też zaczynam coraz częściej sprawdzać podawane liczby, bo w wielu przypadkach powielane bez głębszej analizy, robią tylko niepotrzebny miszmasz w mózgu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 15.08.2012 12:27

Marek Chorążewicz Wczoraj 08:56


I oto chodzi.Cyferki z innego podwórka.
Wg.SSentif firmy zajmującej się badaniami sektora służby zdrowia i opieki społecznej w UK.w ciągu ostatnich dwóch lat przybyło 10000 bezdomnych i w sumie jest ich 50290.Z tej oto cyferki wynika,ze to 25% stanu poprzedniego(warte przemyslenia dlaczego taki gwałtowny wzrost).Jednoczesnie zauważa,że fundusze na walkę z bezdomnoscią zmniejszyły się o 13,9 mln. i stanowi to kwotę 199,8 mln.Rządowy departament zarzuca firmie kłam i przedstawia kwotę 400 mln. funtów utrzymaną na poziomie poprzedniego roku(no cóż więcej bidy za taką samą kwotę).Pofatygowałem się i poszedłem dalej w wyliczance i wyszło,że na jednego bezdomnego przypadnie kwota 8000(nawet sobie kwota przy założeniu,że to bezdomny SAM spożytkuje :)) i owe 40mln. to prawdziwa kwota ).
No cóż wszędzie niedostatek i różni wyciągają rękę po wsparcie,bo czym jest dokapitalizowanie banków(pomocą dla biednego i potrzebującego:)) ).
Pod koniec roku 2011 rząd UK wsparł banki kwotą 80 mld. a w tym roku zamierza wesprzeć kwotą 100mld.Wyliczankę przeprowadziłem na 80 mld. dla 50 mln.ludnosci(a co może i bezdomny ma konto) wyszło mi że każdego obywatela dofinansowano kwotą 1600 funtów rocznie-sprawiedliwie nie?No tak, ale w sektorze banków i w sferze biznesu poza bankowym jest 10%(tych najbogatszych) czyli 5mln.z 50mln. społeczeństwa.No cóż znaczy 0,01 % bezdomnych przy 10%" biednych". W większosci siła i należy pamiętać że to większosć ustala zasady współistnienia,więc dostali 16000 funtów rocznie na osobę aby interes nie podupadał i mógł kręcić się dalej.
Zapytacie a co z resztą społeczeństwa owym 89,9% ano nic !Częsć trzyma nieduże lokaty w bankach,częsć "pożera"kredyty konsumpcyjne obdarzając ufnoscią swój rząd i wydaje się nic więcej nie widzieć dalej niż do "kanału angielskiego"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im więcej kombinowania z matematycznym wymierzaniem sprawiedliwości, tym więcej paradoksalnie (?) niesprawiedliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.