Facebook Google+ Twitter

Ustawy i spory, które utrudniają życie chorych - rozmowa z farmaceutą

Od nowego roku weszła w życie nowa ustawa o refundacji leków. W jakim stopniu ustawa utrudniła życie pacjentom, lekarzom, pracownikom aptek? O sytuację, jaka panuje w aptekach, zapytałam kierownika jednej z zabrzańskiej aptek. Co powiedział?

Protest „pieczątkowy” lekarzy uderza w podstawowe prawo ubezpieczonych Rzecznik prawa pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, 2 bm. podczas konferencji prasowej dot. odmowy wypisywania przez lekarza recepty na lek refundowany. / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowskipacjentów czyli prawo dostępu do refundowanych produktów leczniczych. Dobrze, że media tak się zainteresowały tym problemem, bo przy okazji być może uda się wreszcie nagłośnić inne problemy związane z rynkiem leków.

Generalnie recepty z jakąkolwiek dodatkową pieczątką czy inną formą nadruku są nieważne z mocy prawa. Na receptach niedopuszczalna jest obecność innych treści niż reguluje to prawo, np. nie może być nadruków reklamowych. Dlatego niektóre apteki nie realizują takich recept, bo prawo stanowią ustawy, a nie zapewnienia nawet najwyższych urzędników państwowych.

Inny problemem, znacznie ważniejszym jest niewpisywanie do rubryki na recepcie oznaczenia oddziału NFZ. Każdy region ma podporządkowany sobie numer, 12 znaczy starą Śląską Kasę Chorych. Jeśli w tym okienku nie ma liczby 12, jest przekreślona lub widnieje adnotacja 100%, to oznacza, że pacjent nie jest ubezpieczony.

Absurdem są sytuacje, które się zdarzają: pacjent dostaje skierowanie do specjalisty z wpisanym numerem 12, natomiast na recepcie już takiej liczby lekarz nie wpisał. Rzecznik Praw Pacjenta i inne środowiska zastanawiają się nad zgłoszeniem do prokuratury podobnych przypadków.

Zdarzają się sytuacje, że pacjent - emeryt dostaje do ręki receptę jako pełnopłatną! Przecież emeryt jest na emeryturze i najłatwiej sprawdzić tego typu uprawnienia. Jego składki są automatycznie opłacane przez państwo przy wypłacie emerytury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ta kulturalna dyskusja odbyła się tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Pacjent na takim poziomie nie będę dyskutował. Niżej wklejam cały komentarz.

pacjent 05.01.2012 15:15
Ocena: Ocena pozytywna 3 Ocena negatywna 1 Jak widzisz @pacjencie masz nawet poparcie. (09.01.2012 godzina 19:10)

@Marek Chorążewicz Dzisiaj 14:53 co ty pie*rd*olisz.!!
Znowu robisz zamęt.Rodzime to wcale nie znaczy gorsze!!!Nasze rodzime: wędliny, chleb jest znacznie lepszy i znacznie tańszy .
Ale nie o tym chcę napisać .Otóż , leki z koncernów zachodnich są często, bardzo często o znacznie zawyżonej cenię !!!Nasze polskie ale nie koniecznie polskie , te GENERYCZNE są znacznie tańsze (są z tych samych substancji , ten sam skład chemiczny)ale sprzedawane pacjentom polskim .Często właśnie te leki zalegają w aptekach , GDYŻ LEKARZE PRZEPISUJĄ IM ZNACZNIE DROŻSZE LEKI(nie informując pacjentów, że są w sprzedaży takie j samej skuteczności, a znacznie tańsze) .
Pacjent nie świadom hipokryzji (tego oszusta , łapownika , a nazwanego lekarzem) -te medykamenty wykupuje !
Dość tego!Ty Chorążewicz nie wprowadzaj zamętu .Skoro jesteś lekarzem , to masz leczyć ,a nie wprowadzać zamieszanie w śród ludzi chorych !Tych nie świadomych ,tych co maja pecha do ciebie przychodzić po lekarstwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pacjent
  • Pacjent
  • 09.01.2012 00:09

@ Chorążewicz odnieś się do tego artykułu .tak chętnie piszesz na ten temat ale tylko swój wredny punkt widzenia i to lekarza .Lekarza ,czy konowała?

Komentarz został ukrytyrozwiń
stary
  • stary
  • 08.01.2012 19:10

Z wielka przyjemnością czyta się rzetelny opis "zamieszania" bez demagogii i chęci "dowalenia" komuś. Dowalanie, jest "trendy" zwłaszcza temu co zamierza ukrócić rozpasanie różnego rodzaju lobby. Pajace dziennikarscy robią to nagminnie, żeby nie wypaść z peletonu wyścigu szczurów (kretów??)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.