Facebook Google+ Twitter

Ustka. Armator kutra, który tonął na Bałtyku, zapłaci karę

Trzy tysiące zł kary zapłaci armator jachtu motorowego "DoKo", który we wrześniu tego roku tonął 20 mil morskich od Ustki. Właściciel zostanie ukarany, bo na pokładzie było więcej osób, niż pozwala na to karta bezpieczeństwa jednostki.

Kuter "DoKo" jest obecnie remontowany w usteckiej stoczni / Fot. Fot. H.BierndgarskiUkarany został również bosman usteckiego portu, który tego dnia pozwolił jednostce wyjść w morze. Tutaj kara jest bardziej dotkliwa. Bosman został zwolniony z pracy.

11 września w odległości 20 mil morskich od Ustki tonął sportowy jacht motorowy (przerobiony z kutra szwedzkiego wybudowanego w 1936 roku) o nazwie "DoKo". Uszkodzenie było tak duże, że ratownicy morscy SAR musieli ewakuować z jednostki 16 wędkarzy i 3 członków załogi. Osobne dochodzenie przeprowadzili także inspektorzy z Urzędu Morskiego w Słupsku. Okazało się bowiem, że kapitan statku przed wyjściem w morze zgłosił w kapitanacie, że na pokładzie jest tylko 15 wędkarzy, a nie 16.

- Jest to naruszenie przepisów o bezpieczeństwie żeglugi - mówi Mirosław Krajewski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku. - Dlatego nałożyliśmy na właściciela łódki karę w wysokości 3 tysięcy złotych. Natomiast co do zwolnionego bosmana, to stracił zaufanie dyrektora Urzędu Morskiego. Incydent z kutrem był jednym z wielu powodów zwolnienia.

Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że głównym powodem zwolnienia bosmana miała być jego
prywatna działalność. Bosman miał bowiem łódkę, którą po godzinach pracy przewoził ludzi ze wschodniej na zachodnią stronę portu. Dyrekcja Urzędu Morskiego najpierw kazała mu przepisać działalność na inną osobę, a później zakazano mu całkowitego prowadzenia łódki.

Dodatkowo w dniu, kiedy tonął kuter "DoKo", bosman miał pozwolić na jego wyjście bez aktualnych badań Polskiego Rejestru Statków, choć sam bosman twierdzi, że przed wyjściem przeglądał papiery i były w porządku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

literówka w tytule
powinno być "Armator kutra, który tonął na Bałtyku, zapłaci karę"
bo przecież karę będzie płacić armator, a nie kuter :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.