Facebook Google+ Twitter

Ustka. Jedyne takie muzeum w Polsce

Jak smakuje chleb, wie każdy. Ale już o jego pięknej tradycji, niewielu ma pojęcie. Eugeniusz Brzóska z Ustki stworzył miejsce unikalne: pierwsze w Polsce muzeum, w którym uczy szacunku do chleba.

Wieloletnia pasja pana Eugeniusza zaowocowała powstaniem prywatnego Muzeum Chleba. / Fot. Jacek Cegła- Z dzieciństwa pamiętam, że w domu zawsze żywa była tradycja kreślenia nożem na bochenku znaku krzyża. Dziś rzadko się to praktykuje. Młodzi mówią, że to zabobon – Eugeniusz Brzóska bierze głębszy oddech. Po chwili milczenia dodaje: - Nie nauczy się szacunku do chleba ten, kto nigdy nie zaznał głodu…

Na pieczywie zjadł zęby


12 tysięcy lat historii. Wyrabiany z mąki i wody. Znany na całym świecie, a w Polsce od czasów Bolesława Chrobrego. Podstawowy pokarm ludzi na całym świecie. Chleb. Znak Bożego błogosławieństwa, opieki i opatrzności.
73-letni pan Eugeniusz o chlebie mógłby opowiadać godzinami. Znajomi żartują, że ten sędziwy mistrz piekarnictwa na pieczywie zjadł zęby. Mimo ogromnej wiedzy, niezwykle skromny i otwarty na drugiego człowieka.
Bo w jego fachu najważniejsza jest pokora.

Losy pana Eugeniusza to temat na osobną książkę. Do Ustki trafił zaraz po zakończeniu wojny, mając zaledwie 7 lat. W rodzinie Brzósków piekarnie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Zaczęło się o dziadka, później schedę przejął ojciec, a po jego śmierci pan Eugeniusz. Teraz przyszła kolej na syna – Adama. – Co tu dużo mówić, recepta tkwi w tradycji – uśmiecha się pan Eugeniusz, dyskretnie poprawiając okulary.

Wypieki Brzósków od dziesięcioleci cieszą się dobrą sławą w okolicy. Pan Eugeniusz z łezką w oku wspomina czasy, gdy za gorącymi, pachnącymi bochenkami, które dopiero co wyszły z pieca, ustawiały się długie kolejki. – Kiedyś było tak, że chleb nie mógł być za drogi. Władze tego pilnowały. Za komuny były nawet specjalne dotacje, które pozwalały piekarzom wyjść na swoje – opowiada mistrz piekarnictwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Maćku i Panie Piotrze,

Jak słusznie zauważył Pan Arkadiusz, muzeum Państwa Brzósków było pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Oczywiście o Radzionkowie słyszałem, co więcej, w usteckim muzeum pokazywany jest gościom film realizowany właśnie w Radzionkowie. Nie zmienia to jednak faktu, że nadmorskie muzeum posiada swój niepowtarzalny, unikalny klimat, stąd taki, a nie inny tytuł.
Niemniej dziękuję za wpisy i zainteresowanie się tematem.
Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Arkadiusz Gębka"...Ustce jest miejscem "żywym", w Radzionkowie są tylko eksponaty" Nie do końca prawda, gdyż podczas zwiedzania, także można wypiec ciasto.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W dniu 26.04.2000r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Muzeum Chleba, w obecności władz miejskich wojewódzkich i przedstawiciela wicepremiera Leszka Balcerowicza." - to o Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Muzeum pana Brzóski jest więc pierwsze.
Z opisu wynika, że muzeum w Ustce jest miejscem "żywym".
W Radzionkowie są tylko eksponaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jacku w tytule jest nieścisłość. W Radzionkowie od kilkunastu lat istnieje muzeum chleba.

http://www.muzeum-chleba.pl/
Zapraszam do odwiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.