Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8153 miejsce

Ustka królestwem mew

W Ustce występują różnorodne gatunki mew: mewa śmieszka, mewa srebrzysta, mewa pospolita, mewa żółtonoga. Oto rok z życia mew...

 / Fot. Katarzyna DuszakMewy są ptakami żyjącymi w grupie. Uwielbiają siedzieć na palach "jak kury na grzędzie", czasami w towarzystwie kormoranów z rezerwatu koło Miastka.

Mewy są doskonałymi meteroologami pogody.Trzeba nauczyć się umiejętnie obserwować te ptaki, aby podać prognozę na następny dzień. Gdy większość mew pływa na morzu, oznacza to, że wkrótce będzie słonecznie lub że słoneczna pogoda utrzyma się dłużej.

PRZED SŁONECZNĄ POGODĄ...Gdy większość mew pływa na morzu oznacza to, że wkrótce będzie słonecznie lub że słoneczna pogoda utrzyma się dłużej, gdy słońce świeci w tym danym dniu. W nocy przed słonecznym, wyjątkowo upalnym dniem około 30 stopni C, mewy latają i śpiewają. Robią taki hałas, że spać nie można.

ZACHOWANIE MEW W CZASIE SZTORMUMewy przewidują także brzydką, zimną, pochmurną, deszczową, sztormową pogodę. Wtedy siedzą w licznej gromadzie na plaży przy wydmach. Mewa chroni się w ten sposób przed pływaniem w czasie sztormu przy przenikliwym wietrze.

ZWYCZAJE MEWJak powszechnie wiadomo, mewy są padlinożercami. Zdarza się, że w zimie, gdy są głodne, "pikują" na ludzi prosząc o pożywienie. Dlatego też wybierając się na plażę, trzeba zawsze
pamiętać o zabraniu ze sobą choćby kilku porcji mięsa lub kromek chleba. Mewy atakują przechodniów też wtedy, kiedy mają młode. Spacerując po porcie czy po plaży późną wiosną lub na początku lata, można zobaczyć młode mewy srebrzyste. Wyróżniają się wyglądem: mają bardzo ciemne i puszyste pióra. Jak każdy młody ptak, idą chwiejnym krokiem rozglądając się ciekawsko wokół siebie; dosyć śmiesznie to wygląda. Szczególnie na plaży, gdy nie wiedzą, do czego służą rzucane okruchy pieczywa.
 / Fot. Katarzyna Duszak
Mewy to ptaki, które silnie "brudzą". Czasami podczas spacerów po Ustce można zauważyć walące się po chodniku i ulicy drobne i lekkie śmieci typu: papierki, worki itp. To sprawka mew żółtonogich. Siadają na koszu na śmieci i po kolei wyrzucają z niego odpadki w poszukiwaniu żywności. Obok kosza czekają na drobne okruchy kawki, które skrupulatnie wydziobują resztki z siatki.

Jednak usteckie służby porządkowe prowadzą skuteczną walkę z mewami. Przykładowo ustawiają metalowe, szczelnie zamykane śmietniki.

ZAKAZYPodczas pobytu w Ustce należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno karmić mew wysypując im okruchy na parapet zewnętrzny pokoju, w którym się mieszka. Można nawet zapłacić karę. Wynika to z faktu, że mewy okropnie zanieczyszczają swoimi odchodami szyby okien oraz elewacje zewnętrzne budynków.

ZAGROŻENIAMewy srebrzyste, w walce o przetrwanie, są w stanie nawet śmiertelnie zadziobać mewy śmieszki. Taka krwawa rzeź miała miejsce w rezerwacie Jezioro Modła niedaleko Ustki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dobry materiał o zwyczajach ptasich ląduje ode mnie 5 za ten materiał . Mewy to zacne dla mnie ptaki bardzo je lubię

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te mewy srebrzyste są "be" :). Oczywiście żartuję, bo przecież przyroda rządzi się swoimi prawami i nie nam je osadzać. Za daleko odeszliśmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.