Facebook Google+ Twitter

Ustka naszej Ireny Kwiatkowskiej

Co roku, przed wakacjami, zadajemy sobie te same pytania: Gdzie wyjedziemy na urlop?Czy warto przyjechać do Ustki? Dla kogo jest Ustka- dla laików, ekspertów,a może dla każdego turysty? Zerknij, a się dowiesz.

Na planie miasta Ustka zauważamy wiele ulic, mających różnorodne, historyczne związki z: Morzem Bałtyckim, pracownikami, mieszkańcami, letnikami. Powiązania te są o charakterze przeważnie społecznym, kulturalnym i gospodarczym.

Ustka, w XIX wieku, zyskała status miejscowości uzdrowiskowej ze względu na m. in. położenie geograficzne, walory przyrodnicze, walory lecznicze, walory wypoczynkowe.

Z Morzem Bałtyckim związany był kluczowy pionier, zasłużony dla żeglarstwa polskiego, generał Mariusz Zaruski. Zasłużył się m. in. jako komandor (pierwszy w Polsce), żeglarz sportowy. w latach 1934-1939 był kapitanem jachtu "Zawisza Czarny". Obecnie do Ustki wpływa również jego imiennik "Zawisza", który wiernie służy harcerzom.

Wróćmy do Mariusza Zaruskiego. Na Pomorzu jest to tak znana postać, że jego imieniem są nazywane różne instytucje np. biblioteki, szkoły. Podczas spaceru po mieście, zatrzymajmy się choć przez chwilę, na ul. Mariusza Zaruskiego, na ul. Harcerskiej. Z całą pewnością dlatego powstały ulice: wczasowa, morska, nadmorska, żeglarzy.

Ustka to także miejsce, w którym od wieków prężnie rozwijała się gospodarka morska. Kwitło głównie bursztynnictwo i rybołówstwo.
Jak powszechnie wiadomo, morze Bałtyckie kryje ogromne pokłady jantaru, które poławiają bursztyniarze po sztormie.
To również w Ustce utworzono port, do którego zawijają głównie jachty,kutry (na połów śledzi i dorszy), statki wycieczkowe, a do niedawna tez statki pasażerskie.
To tutaj powstała stocznia, w której produkuje się statki m. in. dla Norwegii i Holandii. Są też remonty statków wycieczkowych oraz kutrów. Prawdopodobnie z tych powodów pochodzą nazwy ulic: bursztynowa, rybacka, portowa.

Intrygującą osobliwością Ustki jest to, że przyciągnęła, na dłużej, kilku znanych ludzi.
Dla sztuk pięknych swoja większą cząstkę zostawili malarze: Witold Lubiniecki (Ambasador Ustki) i Mieczysław Kościelniak. Zajmowali się tematyką marynistyczną. Ich dzieła możemy podziwiać w Ratuszu oraz w Bałtyckiej Galerii sztuki. Nie ukrywam, że obrazy tych artystów przypadły mi do gustu. Miałam okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy Witolda Lubinieckiego w Muzeum Ziemi usteckiej.
Ku pamięci Mieczysława Kościelniaka mianowano ulice jego imieniem i ustawiono tam tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą malarza.
Ustka stała się tematem przewodnim w życiu poety Leszka Bakuły. Napisał wiele tomików o uzdrowisku, pięknie przyrody, życiu morskim itp.
Co roku, i my mieszkańcy Ustki, tworzymy wiersze na Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Leszka Bakuły. Natomiast wena, sama do nas przychodzi, najczęściej przy ul. Leszka Bakuły.
Nad Bałtykiem skupił się także pisarz Stefan Żeromski, autor książki "Wiatr od morza" Po przeczytaniu tej pozycji zachęcam do przeżycia jej jeszcze raz, przy ulicy Stefana Żeromskiego, która wkrótce będzie odrestaurowana, a przy tym jeszcze ładniejsza.

Jednak zdecydowanie muszę przyznać, iż Ustka zawsze była magicznym uzdrowiskiem dla Ireny Kwiatkowskiej, wybitnej aktorki. znamy ją głównie z występów w teatrach, kabaretach, filmach,radiu i telewizji. Jak tylko miała trochę wolnego czasu, to przyjeżdżała do Ustki.
Ze wspomnień mieszkańców dowiedziałam się, że Irena Kwiatkowska robiła tutaj często zakupy.
Wypoczywała na ławkach przy promenadzie nadmorskiej, a przy tym gawędziła z napotkanymi osobami i obserwowała ówczesne życie mieszkańców. z tego powodu utworzono pomnik kobiety pracującej, siedzącej na swojej ławeczce z widokiem na morze.
Teraz wiadomo, że Irena Kwiatkowska "tu była, miód piła", jest i będzie zawsze dla nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.