Facebook Google+ Twitter

Ustronie kamiennych kręgów w Grzybnicy. Zdjęcia

Kamienne kręgi w Grzybnicy, datowane na ostatnią ćwierć I w. n.e., odgrywały u zarania dziejów istotną rolę, znaczą i dziś, analogicznie jak inne cmentarzyska i obiekty sakralne tego typu na Pomorzu (Odry k. Chojnic, Węsiory k. Kartuz).

1 z 19 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Kamienne kręgi w głębi leśnych ostępów nieopodal Koszalina Fot. Adrianna Adamek-Świechowska
Kamienne kręgi w głębi leśnych ostępów nieopodal Koszalina Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Tomasz
  • Tomasz
  • 23.02.2012 08:59

W sprawie kamiennych kręgów nie ma szans na pełne wyjaśnienie. Mogły służyć Gotom w I wieku, pełnić funkcje sakralne, ale Goci mogli je zwyczajnie zastać. Niewiele wiadomo o czasach zamierzchłych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 22.02.2012 19:30

Kol. Arciszewski.To że kręgi w np.Odrach są młodsze od tych w Anglii czy Irlandii nie umniejsza ich rangi.Kurhany w wspomnianych Odrach były badane w 1926r przez zespół archeologów pod przewodnictwem prof. J. Kostrzewskiego.W ich wnętrzu nie znaleziono niczego, ale w ich pobliżu odkryto cmentarzysko gockie.Wiele wskazuje na to że niektóre z osób tam pochowanych to ofiary rytualnych mordów.Ale np. badania kurhanów w Gronowie wykazały obecność w ich wnętrzu pochówków szkieletowych.Nie ma więc reguły i pod tym względem są one tajemnicą.Jedno jest pewne związane są z kulturą oksywską i wielbarską i pochodzą z czasów migracji plemion gockich przez terytorium obecnej Polski.Wykazują zresztą wiele podobieństw ze swymi odpowiednikami ze Skandynawii.I zawsze są zlokalizowane w obrębie cmentarzysk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie badania archeologiczne w Grzybnicy prowadzono w latach 1974-1986 (w 1979 r. utworzono rezerwat, objęty ochroną urzędową). Wyniki badań opublikowano w naukowej monografii stanowiska w serii wydawniczej Monumenta Archaeologica Barbarica: Krystyna Hahuła, Ryszard Wołągiewicz, Grzybnica. Ein Gräberfeld mit Steinkreisen der Wielbark-Kultur in Pommern, Warszawa-Koszalin 2001.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fascynujące są dzieje "kamiennych kręgów", spowite mgłą tajemnicy, mimo określonych tez lub hipotez archeologicznych. Różnorodność teorii funkcjonowała w momencie odkrycia terenu w Odrach ( 1874 r.) i w pierwszych dziesiątkach lat sondowania terenu - kiedy pierwsi badacze rozpoznawali ślady epoki kamiennej lub obserwatorium astronomiczne. Współczesne tablice informacyjne, ustawione w rezerwatach, podają czas datacji według znalezionych w grobach przedmiotów (elementów strojów, ozdób itp.) - a zatem na lata około 70 do około 200 rok n.e. Być może jednak głazy w koncentrycznych kręgach to odrębna - starsza - historia... Tajemnicze kręgi w leśnych ostępach otaczały wśród miejscowej ludności mroczne legendy. Pewnie warto by je utrwalić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kol Taliesin, Wygląda na to, że nasi polscy archeolodzy już wszystko wiedzą w szczegółach, pysznią się wiedza absolutną.

Tymczasem w rejonach szczególnie bogatych w megalityczne budowle, czyli w Bretanii i w Anglii spotkałem się z wielką ostrożnością w formułowaniu hipotez i ocenie badań archeologicznych. Tamtejsze budowle rzucają na kolana, a naukowcy zachowują wiele pokory wobec nieznanego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Andrzeju
Nie mamy danych wejściowych, by ocenić jaki procent pierwotnych kręgów i kurhanów dotrwał do naszych czasów. Te, które przetrwały znajdują się w bardziej ustronnych miejscach. Zapewne do X wieku były miejscem pogańskich obrzędów, a więc dbano o nie. Potem było różnie, ale nie znajdowały się na ruchomych wydmach,lecz raczej na polanach wśród leśnych ostępów (lasów i borów był u nas dostatek). Las je pochłaniał, ale równocześnie chronił. Poza tym opinia o dziwnym (przeklętym) miejscu rózniez pomagała kręgom i kurhanom przetrwać Może trudno w to uwierzyć, lecz jeszcze do niedawna miejscowi bali się nocą zapuszczać w rejon kręgów np w Wesiorach, Odrach i Leśnie. Sami Kaszubi mi o tym opowiadali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 21.02.2012 19:36

Te kręgi były badane przez archeologów.To miejsca pochówku ludności pochodzenia gockiego z okresu kultury oksywskiej, I i początek II w ne.Cmentarzyska (niektóre również w formie kręgów) spotykane we wschodniej Polsce są nieco późniejsze ale należą również do Gotów.Kojarzone są jednak już z kulturą wielbarską (kontynuatorką oksywskiej) ujmując to oczywiście jak najprościej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz
  • Tomasz
  • 21.02.2012 18:54

Jak wiadomo, nad rezerwatami obecnie sprawują pieczę odpowiednie organy. Ale to fakt, kto się opiekował kręgami przez ubiegłe wieki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niech ten las ma z 60 lat czyli wcześniej była tam otwarta przestrzeń ! raczej się nie sadzi zaraz np. po wypaleniu zawsze jakiś czas gleba musi odreagować stres związany z wypaleniem ! coś mi się wydaje że jakiś oddział harcerzy zrekonstruował owe kamienne kręgi które kiedyś być może były w tym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 21.02.2012 18:12

Być może kiedyś były nieco wyższe.Są usytuowane w ustronnych miejscach i nie nawarstwiały się na nich kolejne osady jak to ma miejsce w strefach zurbanizowanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.