Facebook Google+ Twitter

"Utracona" - kolejny kryminał Karin Fossum

Królowa norweskiego kryminału przygotowała dla nas kolejną trzymającą w napięciu książkę. Tym razem jest to "Utracona". Kim ona jest? Przeczytaj.

Okładka kryminału / Fot. http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2490,tytul,UtraconaPoczątek książki może zmylić. Zaczyna się jak zwykłe opowiadanie: oto w małej wiosce Elvestad mieszka sobie 51-letni sprzedawca maszyn rolniczych Gunder. Pomimo wieku, nie udaje mu się znaleźć żony. Do tej pory nie przeszkadzało mu to jednak, gdyż zawsze mógł liczyć na młodszą siostrę. Właśnie dzięki tej siostrze (która podarowała mu książkę o Indiach), postanawia się ożenić. Jego przyszła wybranka nie może być zwykłą kobietą, ma to być mieszkanka Indii. Nasz bohater wybiera się do Bombaju, gdzie w kawiarni poznaję Poonę - delikatną i drobną kobietę o grubym warkoczu, który rozplata nocą tylko dla Gundera. Zakochują się w sobie i po kilku dniach biorą szybki ślub. Gunder niestety sam wraca do Norwegii, dziewczyna ma do niego przylecieć za kilka dni.

Czy to nie piękny wątek miłosny? Pewnie teraz zastanawiasz się, dlaczego książka ta to kryminał? Siostra Gundera zostaję ciężko poszkodowana w wypadku, Poona nie dociera do
jego mieszkania, a na dodatek niedaleko miejsca, gdzie mieszka nasz bohater zostaje odnaleziona zamordowana kobieta... Czy była to Poona? Kto ją zabił? Czy Gunder ma jakiś związek z zabójstwem?

Książkę czyta się dobrze. Dzięki umiejętnościom pisarskim autorki w powieści tej zostają połączone wątki: psychologiczny i obyczajowo-społeczny. Społeczność lokalna jest bardzo dokładnie pokazana - można w tej książce zobaczyć, że w takich małych społecznościach nic się nie ukryje, wszyscy o wszystkich coś wiedzą... Mieszkańcy żyją emocjami i te emocję są doskonale pokazane w powieści. Co mnie zaskoczyło, to umiejętność sportretowania bohaterów. Autorka dużo uwagi poświęca na pokazanie, jak wyglądali bohaterowie w każdej ważniejszej scenie książki. Czytając ją bez problemu nie tylko możemy sobie wyobrazić, co się działo, ale niemalże zobaczyć, jak wyglądają ludzie.

Co ciekawe, autorka tak prezentuje drugoplanowych bohaterów, że każdy z nich wydaje się nam kluczowy do rozwiązania zagadki zabójstwa hinduskiej piękności.
Książka bardzo wciąga, pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i tak naprawdę do końca nie wiemy, kto popełnił przestępstwo.
Na pewno warta jest polecenia miłośnikom kryminałów, bo ci się nie zawiodą. I tym, którzy lubią powieści obyczajowe, bo tym również się spodoba.
Za tę książkę autorka została w 2008 roku uhonorowana prestiżową Los Angeles Times Book Prize.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.12.2009 15:47

Potrafisz zachęcić do przeczytania polecanej książki. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.