Facebook Google+ Twitter

"Utracone serce Azji" - dziennik drogi i reportaż

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2012-06-29 21:33

"Utracone serce Azji" to książka drogi, rzetelny reportaż o państwach Azji Środkowej oraz spojrzenie na kraj z perspektywy ludzi nieprzygotowanych na zmiany. Niniejsza relacja to potężny arsenał wiedzy o świecie, który wydaje się odległy.

Okładka książki / Fot. www.czarne.com.plWydawnictwo Czarne lubi obdarowywać czytelników pięknymi książkami, tak pod względem treści, jak i formy. Taką laurkę można wystawić również pozycji "Utracone serce Azji" autorstwa Colina Thubrona, który gościł niedawno w Polsce z okazji jej promocji. Wpisuje się on w czołówkę najbardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników. Książka, choć u nas świeża, w Wielkiej Brytanii ukazała się w 1994 roku.

Dzieło jednego z ostatnich dżentelmenów podróżników - jak się o Thubronie mówi - każe się zatrzymać i ulec zachwytowi, który wyłania się z jego kart. Czytając tę relację można odnieść wrażenie, że autorowi zależy na pięknym pisaniu. Urokliwy język ujmuje czytelnika już od pierwszych zgłosek, przez co znacząco ją wyróżnia.

Omawiana książka w zajmujący sposób skupia uwagę czytelnika na opisie szczegółu, jakby właśnie z niego miał on wyczytać prawdę o świecie przedstawionym. Przy tym pojawiają się fascynujące opisy przyrody, które tworzą poetycko-malarską atmosferę. To wszystko przemawia do wyobraźni czytelnika. Dzięki temu widzi on więcej z krain, które wydają się tak odległe i niekiedy obce... Miejsca spowite aurą tajemnicy, żółty ocean stepu, pustynię bezkresną jak we śnie, pustkę w krajobrazie, góry, które całkiem osaczają, szlaki niczym labirynty z gruzu i kolein, drogi wijące się wśród urwisk, przepastnych otchłani. A z drugiej strony pomniki Lenina, transparenty "Losy świata w rękach ludu", widniejące wciąż na budynkach symbole sierpa i młota oraz czerwone gwiazdy.

Thubron oswaja czytelnika ze światem, o którym być może mało wie. Łatwo dostrzec, iż zachwycają go te odległe krainy i pragnie doświadczyć kultury, w której się znajduje. Książka mieści potężny arsenał wiedzy, lecz autor z wielką pokorą odnosi się do swoich podróży i zdobytych doświadczeń. Bez cienia nonszalancji objaśnia czytelnikowi, iż nie zna całej prawdy o krajach, które opisuje i w żadnej mierze nie stara się powiedzieć: "ja wam teraz powiem, jak wygląda tamten świat". Na spotkaniu z czytelnikami wyznał, że "opisuje własną podróż, odkrycia, również nieporozumienia. To ma być opis jednej kultury patrzącej na inną".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja! Muszę koniecznie przeczytać tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie czytam w ramach "Książki za recenzję".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny książka, znakomity artykuł!
Notka: "materiał niezredagowany" jest tutaj absolutnie nie na miejscu!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.