Facebook Google+ Twitter

Utrudniasz akcje strażakom? Uważaj, zapłacisz mandat

Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada kary za utrudnianie akcji strażakom oraz niezawiadomienie o pożarze. "Mandat może wynieść do 500 zł" – mówi dla "Rzeczpospolitej" naczelnik Paweł Rochala z Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Wóz marki Volvo Chrzanowskiej Straży Pożarnej podczas ćwiczeń na Rynku Głównym w Chrzanowie. / Fot. Mariusz Paździora/licencja CC 3.0Kto zapłaci mandat? Przede wszystkim ludzie, którzy utrudniają dojazd do miejsca wybuchu ognia. "Na przykład jeśli ktoś nie chce udostępnić drogi przeciwpożarowej, ponieważ twierdzi, że jest to jego droga prywatna" – mówi naczelnik Rochala.

Ukarani zostaną również obywatele, którzy nie podporządkują się decyzjom dowódcy akcji ratunkowej lub nie udzielą pomocy na jego żądanie. Kierujący akcją ma prawo korzystać z dróg i zbiorników wodnych należących do innych ludzi. "Jeżeli w sytuacji pożaru ktoś odmawia ich użyczenia, popełnia wykroczenie, za które będzie ukarany mandatem" – wyjaśnia Paweł Rochala dla "Rzeczpospolitej". Karę wymierzy straż miejska albo policja.

Mandatem mogą zostać ukarani także gapie, którzy często podchodzą zbyt blisko ognia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krystian Zawada
  • Krystian Zawada
  • 11.01.2011 15:09

Szkoda, że tylko STRAŻ POŻARNA.

Zajmuję się remontami domów i tego typu. O ile nie mam problemów ze znalezieniem ekip budowlanych, bo szukam ich na FAVORE.pl to problem mam czasem z postawieniem rusztowań.


Zastawi taki autem wolne miejsce i nic nie mogę zrobić. Co najwyżej grzecznie poproszę, ale nie zawsze to skutkuje. I co mam zrobić? Czekam jak delikwent odjedzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur
  • Artur
  • 11.01.2011 09:31

I bardzo dobrze :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.