Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8976 miejsce

Utrudnienia w dostępie do prawa jazdy dla osób z cukrzycą i padaczką

Osoby z cukrzycą lub chore na padaczkę będą mogły ubiegać się o wydanie lub przedłużenie prawa jazdy dopiero po wydaniu pozytywnej opinii przez lekarza. Zobowiązane będą również do przeprowadzania częstych badań kontrolnych stanu zdrowia.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kyiv_traffic_jam.JPGJak podaje serwis gazetaprawna.pl, osoba, u której w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił napad padaczkowy, nie dostanie prawa jazdy. Osoby z cukrzycą będą musiały przedstawiać opinię lekarza diabetologa. Wszystko za sprawą nowelizacji rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Projekt został skierowany do konsultacji.


Potrzebna opinia lekarska

Ponowne ubieganie się o uprawnienia do kierowania pojazdami albo przedłużenie okresu, będzie możliwe dopiero po przedstawieniu opinii neurologicznej. Ma ona potwierdzać brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich dwóch lat leczenia. Osoby te będą jednak kierowane na badania kontrolne co pół roku, przez dwa lata, a przez kolejne trzy lata, badania będą przeprowadzane co roku. Potem częstotliwość badań kontrolnych ustali lekarz.

Osoby z cukrzycą będą również musiały przeprowadzać badania kontrolne odpowiednie do swojego przypadku i regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Zgodnie z propozycjami, aby uzyskać uprawnienia, cukrzycy będą musieli udokumentować przebieg choroby.

Zobowiązania również wobec lekarzy

W projekcie znajduje się również przepis, który nakłada dodatkowe obowiązki na lekarzy. Jeżeli dojdzie do rozpoznania ciężkiej cukrzycy, powinni o tym powiadomić starostę lub prezydenta miasta (organ wydający prawo jazdy) w celu oceny predyspozycji zdrowotnych do kierowania pojazdami. Taki sam obowiązek będzie w przypadku stwierdzenia napadów padaczkowych.

Określona zostanie także wysokość opłat za badanie lekarskie. Dla osób ubiegających się o najpopularniejsze uprawnienia (np. kategoria A i B) będzie wynosiło 20 procent minimalnego wynagrodzenia. W przypadku kierowców starających się o kategorię C i D opłata wyniesie 25 procent minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli padaczka zozstanie rozpoznana u osób ubiegających się o prawo jazdy na samochody ciężarowe lub autobusy, nie zostaną one uznane za zdolne do kierowania takimi pojazdami.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Badania
  • Badania
  • 09.07.2012 22:25

Witam!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w badaniach realizowanych w ramach Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczących posiadania prawa jazdy przez osoby chorujące na padaczkę. Ankieta jest anonimowa i została umieszczona pod adresem:

ankieta-padaczka.tk

Aby wypełnić ankietę proszę wybrać pole Tak lub Nie w pytaniu "Czy choruje Pan/Pani na padaczkę:". W ankiecie mogą brać również udział osoby zdrowe.
Długość ankiety jest uzależniona od udzielanych odpowiedzi.

Wszystkim którzy wypełnią ankietę z góry dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marco
  • marco
  • 11.04.2011 18:57

Do póki nie wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców, to do tego czasu osoby chore nie będą mogły uzyskiwać prawa jazdy.

Dobrze, że lekarze neurolodzy są temu przychylni, w końcu to oni będą wystawiać opinię(tzw. kartę konsultacyjną neurologiczną).
Czyli potwierdzać okres bez ataków choroby.

Zobaczymy, co z tego wyjdzie ale do tej pory, raczej można było przeczytać, że osoby chore na padaczkę mają kategoryczny zakaz prowadzenia samochodu, a nie że "nie widzi żadnego sprzeciwu i odparła mi że ludzie który z naszą chorobą chcą się starać o prawko to conojmiej 3 lata bez żadnego napadu!! ".

Więc idzie w dobrym kierunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kruszynka
  • kruszynka
  • 08.04.2011 10:39

cześć jestem ewelina i od ładnych paru lat choruje na padaczkę na bardzo lekką jej odmianę że od 5 lat nie mam żadnego napadu ale ciągle biore leki i jestem pod stałą kontrolą lek. na ostatniej wizycie zapytałam się swojej lekarki czy mogę iść na prawo jazdy a ona powiedziała że nie widzi żadnego sprzeciwu i odparła mi że ludzie który z naszą chorobą chcą się starać o prawko to conojmiej 3 lata bez żadnego napadu!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
nk
  • nk
  • 14.09.2010 10:48

Artek: a jeśli się nigdy "nie wyleczysz"? Poza tym nie wszyscy chorzy na padaczkę mają napady (typu grand mal). Powinieneś wiedzieć, co to "aura". Żaden chory, gdy źle się czuje, nie wsiądzie za kółko!
A co do alkoholików - zgadzam się z "gościem". Jeśli idziemy tym tropem - oni też powinni dostarczać "zaświadczenia", biorąc pod uwagę, ilu pijanych kierowców powoduje wypadki. O innych schorzeniach nie wspomnę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojtek
  • wojtek
  • 03.09.2010 22:25

Możliwość prowadzenia samochodu to dla bardzo wielu ludzi równa się czy maja prace czy nie.Jestem chory na cukrzyce jeśli stracę prawo jazdy nie mam możliwości utrzymania się, płace za leki na cukrzyce ok 600 zł miesięcznie leki te nie sa refundowane i na teraz dowiaduję się ze mogę stracić pracę ten kraj to jakiś koszmar Chcą dla blisko 2 milionów osób ograniczyć możliwości zarobkowania teraz nie dość że jesteś chory nie refundują ci potrzebnych leków to jeszcze nie możesz na nie zarobić. N a dodatek rządzący mówią ze ze względu na słaby system emerytalny będziemy musieli pracować do późnej starości a cukrzyca jest często u ludzi starszych przecież to obłęd mam dość tych debili u władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość
  • gość
  • 01.09.2010 11:15

Do "artek" - alkoholizm to choroba przewlekła - nawet jak jesteś "wyleczony" czyli nie pijesz to nadal jesteś alkoholikiem - to zostaje do końca życia. Dla czego ludziom będącym np. alkoholikami nie "utrudnia" się posiadania prawa jazdy? Jakieś badania kontrolne od lekarzy itp.?

Komentarz został ukrytyrozwiń
artek
  • artek
  • 31.08.2010 23:19

to w ogole majac padaczke mozna ubiegac sie o prawo jazdy w Polsce??? pierwsze slysze... a na padaczke lecze sie 10 lat, mam ataki srednio 1 na 3 lata ale mowiac szczerze nie chcialbym miec kogos na sumieniu i dlatego dopoki sie nie wylecze, nie bede sie starac o nie.
do goscia z 14.35 co Ty porownujesz alkoholikow do osob chorych przewlekle jak my, gdzie alkoholik robi cos pod wplywem a my jezdzac podczas choroby wrecz z premedytacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń
QUASISTAR
  • QUASISTAR
  • 31.08.2010 22:03

SŁUSZNIE! DO DAJMY DO TEJ LISTY JESZCZE: Choroby cywilizacyjne, Nadciśnienie, Otyłość, Choroby wrzodowe żołądka, Choroby alergiczne, Alkoholizm, Uzależnienie od nikotyny, Narkomania, AIDS, Nerwica, AMD - zwyrodnienie plamki żółtej, Anemia, Astma, bóle głowy, Bezsenność, Choroba Alzheimera, Choroba Parkinsona,Erekcja - zaburzenia erekcji, Gruźlica, Grypa, Hemoroidy, Jaskra,Katarakta -zaćma,Menopauza, Paradontoza, Prostata - przerost prostaty, Przeziębienie, Reumatyzm, Schizofrenia, Sepsa - posocznica, Stres,Niedosłuch - Głuchota, Nietrzymanie moczu, Nowotwór jądra, Nowotwór piersi, Nowotwór prostaty, Zaawansowana głupota ITD, ITP. KAŻDA Z TYCH CHORÓB JEST POTENCJALNIE GROŹNA, każdy kierowca może spowodować wypadek, jak porównamy osoby które pod wpływem alkoholu zrobiły wypadek i osoby z cukrzycą + chore na padaczkę, alkoholicy bija nas na głowę!!!! PARANOIA!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
QUASISTAR
  • QUASISTAR
  • 31.08.2010 21:50

oto jak kraj zamiast leczyć cukrzyków buduje dla nich getto. problemem nie jest cukrzyca tylko hipoglikemia, którą można ograniczyć stosując insuliny anologowe {Analog długo działającej insuliny, obniżający stężenie glukozy we krwi. Preparat powstaje przy użyciu technik inżynierii genetycznej. Cechą charakterystyczną tego preparatu jest stabilne działanie przez całą dobę, bez wyraźnego szczytu działania. Stosuje się go podskórnie, naśladuje on wydzielanie podstawowe zdrowej trzustki.} takim preparat jest Lantus poprawia kontrolę stężenia glukozy we krwi i redukuje incydenty niedocukrzeniowe. odkąd go stosuje praktycznie nie ma niedocukrzeń, ALE NASZ KRAJ NIE CHCE REFUNDOWAĆ TYCH INSULIN, BO ŁATWIEJ JEST UDUPIĆ CUKRZYKÓW NIŻ DAĆ IM NORMALNE WARUNKI BYTOWANIA!!!!! ŁATWIEJ ICH WYSŁAĆ NA BADANIA , ŁATWIEJ OLAĆ 2MLN LUDZI NIŻ WYDAĆ TROCHĘ KASY, DODAM, ŻE PRAKTYCZNIE CAŁA EUROPA DOPUŚCIŁA LEK, NIEMCY OD DAWNA GO REFUNDUJĄ, NAWET ALBANIA TO ROBI!!!!!! ale Polska to kraj absurdów, więc czemu ja się dziwę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Ł.D
  • Ł.D
  • 31.08.2010 15:01

Są choroby które utrudniają dostanie prawa jazdy , ale to zależy od stopnia zaawansowania choroby i dla tego jest potrzebna opini lekarza specjality , te działania mają na celu zminimalizawoć ryzyko wypadków włąnie przeż osoby chore , na wynienione w artykule choroby .