Facebook Google+ Twitter

Utrzymanie mieszkania w Polsce jest najdroższe w Europie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-27 07:57

Blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8 proc. domowego budżetu, przeznacza przeciętna polska rodzina na utrzymanie mieszkania. Drożej w relacji do dochodów jest tylko na Słowacji, gdzie wydaje się dużo m.in. na nośniki energii. W Finlandii, na Cyprze czy nawet w Hiszpanii koszt utrzymania domu jest trzy do czterech razy niższy niż w Polsce.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Osiedle_Ko%C5%82%C5%82%C4%85taja.jpg&filetimestamp=20080529140132Koszty utrzymania mieszkań i domów w poszczególnych krajach Europy są bardzo zróżnicowane. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Eurostat stanowią one od około 4,3 proc. do blisko 17,2 proc. wydatków konsumpcyjnych przeciętnej rodziny z jednym dzieckiem.

Najwięcej płacą rodziny na Słowacji i w Polsce. Na Słowacji jest to nawet 17,2 proc. wydatków konsumpcyjnych. Tak wysoki wskaźnik to efekt tego, że w obu krajach poziom dochodów jest znacznie niższy od przeciętnej dla Unii Europejskiej. Gdyby przeliczyć na pieniądze koszty związane z utrzymaniem mieszkania, przy założeniu kursu euro na poziomie ok. 4 zł, to okaże się, że trzyosobowa rodzina w Polsce wyda 794 zł miesięcznie, a na Słowacji - około 805 zł. Wyniki te plasowałyby oba państwa poniżej średniej dla badanych krajów, która wynosi 1124 zł . Na mieszkanie przeznaczamy ok. 16 proc. pensji. To więcej niż na Cyprze czy w Hiszpanii

Relatywnie najniższe koszty utrzymania nieruchomości zaobserwowano w Finlandii, Hiszpanii i na Cyprze - odpowiednio 4,3 i 5,3 proc. wydatków konsumpcyjnych trzyosobowej rodziny. Taki wynik warunkują zamożność Finów i ciepły klimat Hiszpanii i Cypru. Jednak nawet przeliczając udział w rodzinnym budżecie na pieniądze, okaże się, że tych w krajach koszt utrzymania nieruchomości jest niższy niż w Polsce - 773 zł miesięcznie w Finlandii i 670 zł miesięcznie w Hiszpanii.

Największy udział w wydatkach na dom mają koszty ogrzewania i energii. Najbardziej istotne są w Polsce, Słowacji i Bułgarii. W Polsce i na Słowacji niskie temperatury zimą generują duże zapotrzebowanie na opał (blisko 9 proc. wydatków trzyosobowej rodziny w Polsce czy Bułgarii i prawie 13 proc. na Słowacji). Same tylko koszty energii elektrycznej i ogrzewania w tych trzech krajach są wyższe niż całkowite wydatki związane z mieszkaniem w Finlandii, Hiszpanii, Anglii czy we Włoszech (w relacji do dochodów).

Znacznie mniej na energię i opał wydają rodziny w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Grecji. W Hiszpanii i Grecji położenie geograficzne sprzyja wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii , np. baterii i kolektorów słonecznych. A klimat śródziemnomorski w Grecji i Hiszpanii i umiarkowany morski w Wielkiej Brytanii pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na opał. Dlatego w krajach tych na ogrzewanie i energię przeciętna trzyosobowa rodzina przeznacza jedynie niecałe 3 proc. swoich wydatków.

Kolejnym składnikiem wydatków na utrzymanie nieruchomości są remonty. Ich koszty są najwyższe w Norwegii i Irlandii. W pierwszym z tych krajów pochłaniają bowiem aż 7,2 proc. wydatków konsumpcyjnych trzyosobowej rodziny. To efekt wysokich wynagrodzeń za robociznę w obu krajach. Nikły udział w budżetach rodzin mają wydatki na naprawy nieruchomości w Finlandii i Portugalii.

Przeciętnie najmniej istotnym składnikiem kosztów utrzymania nieruchomości w Europie są wydatki na wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci oraz zarządzanie nieruchomością. W Polsce udział tych wydatków w wydatkach konsumpcyjnych jest najwyższy spośród badanych krajów. Przeciętnie opiewa on na ponad 4 proc. budżetu przeciętnej trzyosobowej rodziny. Jest to pięciokrotnie większy udział w domowych wydatkach konsumpcyjnych niż na przykład w takich krajach, jak Cypr, Belgia czy Irlandia. Może to świadczyć o małej efektywności firm świadczących tego typu usługi w Polsce.

Bartosz Turek, Home Broker

Czytaj więcej: Polskatimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To jakieś dane z Księżyca? Prawie we wszystkich krajach europejskich mieszkanie stanowi od 30 do 50% budżetu domowego. U samotnych dużo więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bożena B.
  • Bożena B.
  • 30.08.2010 13:53

Zastanawia mnie, jakim cudem 800 zł.stanowi 15% budżetu domowego.Według czyjego dochodu domowego powstał ten procent?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika A. Kulka
  • Monika A. Kulka
  • 29.08.2010 13:37

jestem na etapie poszukiwania mieszkania w Krakowie na studia...z moich wstępnych roboczych wyliczeń wynika, że a) mieszkanie na stancji, czy w hoteliku zaczyna być równie (nie)opłacalne. b) korzystniej będzie dojeżdżać codziennie 150km (w jedną stronę), aniżeli wynajmować mieszkanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aleks
  • Aleks
  • 29.08.2010 11:34

Złe to wyliczenia , jak się pisze artykuł, to powinno się brać odpowiedzialność prawda? mam 930zł emerytury, 350zł płacę za mieszkanie 38m, a gdzie telefon, światło, gaz i inne opłaty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny i dobrze, że poruszany, ale między tytułem i pierwszym zdaniem - dysonans. Skąd ta przeciętna?! Warto przeanalizować: http://www.sprawdz-zarobki.pl/Sample.aspx?sample

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może w Polsce nie jest źle w porównaniu z Ukrainą-generalnie, jest źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2010 23:10

Chciałbym coś sprostować: czy ta informacja dotyczy Unii,czy kontynentu Europa.Jeżeli unii,to być może.Ale co do kontynentu,to wschodni sąsiad Polski-Ukraina też chyba należy do Europy.Ale tu przeciętna trzyosobowa rodzina wydaje więcej niż 25% od swojego dochodu na utrzymanie mieszkania.Na przykład,jeżeli rodzina ma dochód 2000 hrywien(200 euro),to za jednopokojowe mieszkanie muszą wydać nie mniej jak 500 hrywien,i to jeśli ono jest własne.Więc w Polsce nie jest źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

prawda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak 800 złotych oznacza 15,8 proc. domowego budżetu, to ja nie wiem kto to liczył, albo wśród kogo. Niektóre rodziny za tysiąc żyją miesięcznie, a niekiedy i mniej. I muszą przeżyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.