Facebook Google+ Twitter

Utrzymanie psa przewodnika dla osoby niewidomej kosztuje nawet 3,5 tysiąca złotych rocznie

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-21 11:39

Owczarek Niko towarzyszy Salomei Walkowiak od 6 lat. Jednak ich wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo, czy w przyszłym roku ośrodek pomocy społecznej będzie mógł płacić za jego utrzymanie.

– Sucha karma, częste wizyty u weterynarza – wylicza Salomea Walkowiak. – Miesięcznie trzeba na takiego psa wydać prawie 200 złotych. A ja mam renty 650 – skarży się wrocławianka. W podobnej sytuacji jest większość niewidomych. To dlatego za utrzymanie psów przewodników płaci Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze przekazuje Polskiemu Związkowi Niewidomych i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Ten ostatni ma we Wrocławiu pod swoją opieką cztery osoby. Niestety, pomoc dla nich stanęła teraz pod znakiem zapytania.
– Niko to przewodnik z prawdziwego zdarzenia. On po prostu zastępuje mi oczy – podkreśla Salomea Walkowiak.– Przedstawiciele PRFON-u zakwestionowali nasze wydatki na psy przewodniki. Uznali, że nie pomagają one niepełnosprawnym w pokonywaniu barier w komunikowaniu się, więc pieniądze są wydawane niesłusznie – denerwuje się Ewa Wójcik z MOPS-u.
Przed takim zarzutem broni się Józef Dymalski, dyrektor dolnośląskiego oddziału PFRON-u.
– My tylko zasugerowaliśmy, że należy rozstrzygnąć wszelkie niejasności związane z utrzymywaniem psów przewodników. Niczego nie podważaliśmy, nie zakazywaliśmy – podkreśla dyrektor.
Zgodnie z inicjatywą PFRON-u urzędnicy z MOPS-u jeszcze w październiku poprosili o interpretację przepisów ministerialne biuro osób niepełnosprawnych. Biuro zrobiło to dopiero wczoraj. Okazuje się, że na pewno do końca roku za utrzymanie psów niewidomych MOPS może płacić ze środków PFRON-u. Czy będzie to możliwe również w przyszłym roku?
– Ta kwestia cały czas pozostaje otwarta – odpowiada wymijająco Wacław Konewko z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Salomea Walkowiak ze smutkiem kręci głową.
– Bez pieniędzy z MOPS-u nie będzie mnie stać na utrzymanie Niko. A biała laska na pewno go nie zastąpi – żali się niewidoma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*poprosili o interpretację przepisów ministerialne biuro osób niepełnosprawnych. - w takich przypadkach redakcja gazety powinna zorientować się, jakie przepisy obowiązują w UE. Nie twierdzę, że u nas tez tak powinno być, ale przynajmniej byłoby jakieś porównanie. A kiedyś to chyba nasze przepisy będą po przetłumaczeniu tamtych na j. polski... Chyba po to weszliśmy do Unii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.