Facebook Google+ Twitter

Utrzymanie psa przewodnika dla osoby niewidomej kosztuje nawet 3,5 tysiąca złotych rocznie

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-21 11:39

Owczarek Niko towarzyszy Salomei Walkowiak od 6 lat. Jednak ich wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo, czy w przyszłym roku ośrodek pomocy społecznej będzie mógł płacić za jego utrzymanie.

– Sucha karma, częste wizyty u weterynarza – wylicza Salomea Walkowiak. – Miesięcznie trzeba na takiego psa wydać prawie 200 złotych. A ja mam renty 650 – skarży się wrocławianka. W podobnej sytuacji jest większość niewidomych. To dlatego za utrzymanie psów przewodników płaci Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze przekazuje Polskiemu Związkowi Niewidomych i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Ten ostatni ma we Wrocławiu pod swoją opieką cztery osoby. Niestety, pomoc dla nich stanęła teraz pod znakiem zapytania.
– Niko to przewodnik z prawdziwego zdarzenia. On po prostu zastępuje mi oczy – podkreśla Salomea Walkowiak.– Przedstawiciele PRFON-u zakwestionowali nasze wydatki na psy przewodniki. Uznali, że nie pomagają one niepełnosprawnym w pokonywaniu barier w komunikowaniu się, więc pieniądze są wydawane niesłusznie – denerwuje się Ewa Wójcik z MOPS-u.
Przed takim zarzutem broni się Józef Dymalski, dyrektor dolnośląskiego oddziału PFRON-u.
– My tylko zasugerowaliśmy, że należy rozstrzygnąć wszelkie niejasności związane z utrzymywaniem psów przewodników. Niczego nie podważaliśmy, nie zakazywaliśmy – podkreśla dyrektor.
Zgodnie z inicjatywą PFRON-u urzędnicy z MOPS-u jeszcze w październiku poprosili o interpretację przepisów ministerialne biuro osób niepełnosprawnych. Biuro zrobiło to dopiero wczoraj. Okazuje się, że na pewno do końca roku za utrzymanie psów niewidomych MOPS może płacić ze środków PFRON-u. Czy będzie to możliwe również w przyszłym roku?
– Ta kwestia cały czas pozostaje otwarta – odpowiada wymijająco Wacław Konewko z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Salomea Walkowiak ze smutkiem kręci głową.
– Bez pieniędzy z MOPS-u nie będzie mnie stać na utrzymanie Niko. A biała laska na pewno go nie zastąpi – żali się niewidoma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*poprosili o interpretację przepisów ministerialne biuro osób niepełnosprawnych. - w takich przypadkach redakcja gazety powinna zorientować się, jakie przepisy obowiązują w UE. Nie twierdzę, że u nas tez tak powinno być, ale przynajmniej byłoby jakieś porównanie. A kiedyś to chyba nasze przepisy będą po przetłumaczeniu tamtych na j. polski... Chyba po to weszliśmy do Unii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.