Facebook Google+ Twitter

Utwór Czerwone maki pod Monte Cassino w rękach Niemców. Polacy chcą odkupić prawa

Po śmierci Alfreda Schutza, twórcy muzyki do "Czerwonych maków pod Monte Cassino", prawa autorskie do utworu przejęła niemiecka instytucja. Biblioteka Polskiej Piosenki chce je odkupić.

 / Fot. Bundesarchiv, Bild 146-2005-0004 / Wittke / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia CommoAlfred Schutz zmarł w 1999 r. w Monachium, a jego żona kilka lat później. Z powodu braku spadkobierców prawa autorskie do piosenki przejął niemiecki land, Bawaria. Zarządza nimi odpowiednik polskiego ZAIKS-u, Gesellschaft für musikalische Aufführungs- und mechanische Vervielfältigungsrechte, czyli GEMA.

"Strona niemiecka stała się właścicielem praw autorskich do jednej z najważniejszych polskich pieśni hymnicznych w wyniku zbiegu okoliczności. Wspólnie z gdańskim prawnikiem Bogusławem Wieczorkiem zamierzamy naprawić tę historyczną niezręczność, dlatego wystąpiliśmy z pismem do władz Bawarii, w którym pytamy, jakie kroki trzeba podjąć, aby prawa do melodii nabyła Biblioteka Polskiej Piosenki" - powiedział Waldemar Domański, szef Biblioteki Piosenki Polskiej, cytowany przez TVN24.pl.

"Czerwone maki pod Monte Cassino" to utwór, który powstał w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. Autorem dwóch pierwszych zwrotek był Feliks Konarski. Muzykę napisał Alfred Schutz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.