Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29608 miejsce

Utwór Czesława Miłosza w hołdzie ofiarom zamachu na WTC

Na zlecenie Alana Gilberta z The New York Philharmonic został stworzony cykl pieśni "One Sweet Morning". Ma on upamiętnić ofiary zamachu z 11 września 2001 roku. Autor kompozycji, John Corigliano skorzystał z utworu Czesława Miłosza: "Piosenki o końcu świata" - informują: PAP i serwis Gazeta.pl.

GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation / Fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.plKompozycja "One Sweet Morning" stworzona została przez Johna Corigliano, laureata wielu prestiżowych nagród: BAFTA, Grawemeyera, Pulitzera oraz Oskara. Artysta wykorzystał w utworze: fragmenty "Iliady" Homera, "War South of the Great Wall" chińskiego wieszcza Li Po oraz "One Sweet Morning" Edgara Yipsela "Yip" Harburga, znanego z hitów: "It's Only a Paper Moon" i "Over the Rainbow". Cykl otworzy "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza z 1944 roku.

Dowiedz się: Czy CIA wiedziała o przygotowaniach do zamachu na WTC?

GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation / Fot. JeffmockNajstarszą orkiestrę symfoniczną w USA, Filharmonię Nowojorską w kompozycji J. Corigliano usłyszeć będzie można 3-krotnie: 30 września oraz 1 i 4 października. Orkiestrze towarzyszyć będzie mezzosopranistka Stephanie Blythe.

public domain / Fot. National Park Service, U.S. federal government"Piosenka o końcu świata" pochodzi z tomika "Ocalenie", wydanego w 1945 roku. Jej powstanie datuje się na rok 1944, który w pamięci Warszawiaków związany jest głównie z wydarzeniami powstańczymi. Wizja apokaliptyczna, jaką Czesław Miłosz prezentuje w utworze, kontrastuje z tradycyjnym ujęciem końca świata. Autor przywołuje kolejno zwykłe obrazy, związane z codziennym życiem ludzi, zwierząt oraz owadów. Rybak i pszczoła pracują, kobiety relaksują się podczas spaceru, a pijak śpi na trawie. To nie wskazuje na doniosłość wydarzenia, jakie zaraz ma nastąpić. Brakuje elementów, znanych między innymi z Apokalipsy św. Jana, w której prorok opisywał spaloną ziemię, krwiste morze, upadek gwiazd i ataki złych sił. W piosence Miłosza, unosi się nastrój spokoju, a może nawet rozleniwienia. Jedynie, siwy staruszek zapowiada: "Innego końca świata nie będzie". Wiersz doskonale obrazuje dzień 11 września 2001 roku. Dla większości, był to jeden z wielu wtorków. Dla niektórych około godziny 9 czasu nowojorskiego nastąpił niespodziewany koniec świata. Pod gruzami World Trade Center zginęły 2752 osoby. W tym roku, obchodzić będziemy 10. rocznicę ataku na wieże na Manhattanie.

Źródło:
"Piosenka o końcu świata" Miłosza na 10. rocznicę zamachu na WTC
PAP: Miłosz i New York Philharmonic na 10. rocznicę zamachu na WTC

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.