Facebook Google+ Twitter

Utwory kabaretowe międzywojnia w Teatrze Żydowskim

19 i 20 grudnia aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują utwory kabaretowe międzywojnia w programie kabaretowym "Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady". Spotkanie odbędzie się w Austriackim Forum Kultury.

plakat / Fot. materiały prasoweKabarety, scenki, nadscenki, teatrzyki i teatry rewiowe to szaleństwo międzywojnia, lustro tamtych dynamicznych czasów. Te wszystkie miejsca miały swoją wierną publiczność, szczelnie wypełniającą sale podczas comiesięcznych (sic!) premier, a i potem, rzecz jasna, nucącą melodie szlagierów i posługującą się szlagwortami piosenek i powiedzonkami ze skeczów na co dzień. Niektóre z nich weszły do mowy potocznej, są przez nas używane do dnia dzisiejszego, choć często nie znamy ich rodowodu.

Trudno się dziwić tak długiemu żywotowi tych fraz, wszak pochodziły z programów, w których teksty były dziełem tak wybitnych autorów jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot a muzyka takich znamienitych kompozytorów jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Szymon Kataszek.

Powstało wiele arcydzieł gatunku, których blask do naszych czasów nie przygasł, niezmiennie bawiąc publiczność. Dla aktorów stanowią te dzieła wielką pokusę, której niepodobna nie ulec - wspaniałe zadanie i wielkie wyzwanie. Utwory różnych kabaretowych scen, pióra niekwestionowanych mistrzów gatunku, opatrzyliśmy tytułem stanowiącym pointę pewnego żydowskiego dowcipu - "Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady", bo właśnie skłonność do przesady bywała częstym tematem scenicznych żartów. Szmonces, który w latach międzywojennych zrobił oszałamiającą karierę - choć jest akceptowalny tylko wtedy, gdy tworzą go naprawdę wybitni artyści - był pewnym uniwersalnym językiem, dającym szansę swobodnego mówienia o gospodarce, polityce, modach, kulturze, snobizmach a nawet miłości. Utwory, które zaprezentują aktorzy Teatru Żydowskiego, w równej mierze, tę przypisywaną Żydom skłonność do przesady, potwierdzają, co i podważają.


Wystąpią: Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Marek Węglarski, Henryk Rajfer oraz Teresa Wrońska.

Więcej informacji zamieszczono tutaj.


"Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady" - utwory kabaretowe międzywojnia
19 i 20 grudnia, godz. 19
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
wstęp wolny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.