Facebook Google+ Twitter

UW: Rusza Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-28 14:15

Na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowało działalność Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami. To pierwsze i jedyne takie Centrum w Europie Środkowej oraz jedno z niewielu w Europie. Jego celem jest podejmowanie problematyki współczesnych Indii zarówno w wymiarze ekonomicznym, społecznym, politycznym i kulturowym.

Kierownik Centrum dr Jakub Zajączkowski zapowiada, że będzie ono miejscem promowania i ustanowienia trwałych więzi z Indiami na płaszczyźnie nie tylko naukowej, ale także gospodarczej.

Zajączkowski tłumaczy, że Indie będą odgrywały coraz większą rolę i w świecie polityki i gospodarki i jeśli teraz Polska nie zacznie współpracy z Indiami, może stracić szansę. - Indie za 20, 30, 40 lat będą niewątpliwie mocarstwem. Jeśli teraz nie będziemy mieli tych kontaktów, nie wejdziemy na rynek indyjski za 5-10 lat już będzie za późno - powiedział IAR dr Zajączkowski.

Na utworzenie Centrum nad Współczesnymi Indiami Instytut Stosunków Międzynarodowych UW otrzymał w październiku ubiegłego roku grant Unii Europejskiej w wysokości ponad 270 tysięcy euro. Jednym z pierwszych zadań centrum będzie przygotowanie pionierskich studiów drugiego stopnia w języku angielskim o tematyce indyjskiej dla studentw z Polski i zagranicznych.

Absolwenci studiów mogliby pracować nie tylko w instytucjach unijnych, ale również przedsiębiorstwach inwestujących w Indiach, bądź indyjskich firmach chcących zainwestować w Europie Środkowej.

O wyjątkowości Centrum świadczy także skład konsorcjum, które realizuje grant. Tworzy je ponad 15 renomowanych uczelni oraz instytucji badawczych z Europy i 10 z Indii, a także Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.