Facebook Google+ Twitter

Uwag kilka o sprawności państwa

Najbardziej znani politycy, indagowani przez dziennikarzy na temat źle funkcjonującego państwa, przeważnie odpowiadają, że instytucje działają dobrze, tylko zawiódł tzw. czynnik ludzki. Inaczej mówiąc, wszystko jest OK, poza człowiekiem.

 / Fot. W24W oparach absurdu

Denerwujemy się coraz bardziej z powodu nieudolności wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania oraz innych instytucji państwa, zwłaszcza gdy media donoszą o sprawach, które raczej na sezon ogórkowy się nadają, a nie jako przeciwwaga codziennych nowych i bulwersujących informacji w sprawie Amber Gold.

Jak mamy odbierać takie doniesienia, że Sąd w Grodzisku Wielkopolskim ukarał naganą sześć osób za to, iż na ich działkach znaleziono kilka roślin, które jeszcze kilkanaście lat temu powodowały sympatyczne doznania wzrokowe? O maku lekarskim tutaj mowa, będącym teraz pod ścisłym nadzorem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - Znaleziono u mnie dwie pokaźne rośliny - mówi Teresa Franecka, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Rakoniewicach ("Metro", czwartek 23 sierpnia 2012).

Dziesiątki artykułów, wywiadów oraz dyskusji przewija się przez Polskę, dotyczących również "doniosłego" wydarzenia, bo w domu u Kory znaleziono 3 gramy marihuany. Ukarać czy nie ukarać znaną piosenkarkę - oto najważniejsze dziś w Polsce pytanie zajmujące przestrzeń medialną i jak zwykle w takich sytuacjach głosy w społeczeństwie są podzielone.

Takich "ważnych" spraw, którymi zajmuje się sąd, można znaleźć setki, jeśli nie tysiące. Są tam, między innymi, kary nałożone na księdza Tadeusza Rydzyka przez KRRiT, kradzież małej ilości ziemniaków, nieprzeszkolenie w zakresie BHP obywatelki Ukrainy w czasie zatrudnienia jej jako pomocy domowej przez polskie małżeństwo i wiele innych takiego kalibru "przestępstw".

Sąd to sąd

Obserwując życie społeczno-polityczne w naszym kraju odnosi się wrażenie, że gdzieś zatarła się granica między sprawami kluczowymi a błahymi. Może jest tak dlatego, że wolne media piszą dosłownie o wszystkim? Istnieje jednak jakieś przyzwolenie odbiorców informacji na zajmowanie się sprawami nawet nie drugorzędnymi, tylko jeszcze z dalszego rzędu. Politycy skrzętnie wykorzystują to zjawisko i kanalizują dyskusję w takim kierunku, który jest akurat zgodny z zapotrzebowaniem danego ugrupowania. Jedni chcą dymisji premiera, a inni chcą tworzyć nowe przepisy prawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Bo przecież ani Kalisza ani Giertycha nie ma za co. Oni tylko zabawiają się w Sejmie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej Marku, ukarać klawisza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 28.08.2012 20:56

Wybór pana Seremeta na stanowisko Prokuratora Generalnego [ przez LK] był pomyłką . Nie daje sobie rady . Dobrał sobie zastępców z listy ziobrystów [ Engelking]
Seremet pracuje na tym stanowisku 3 lata i nie pociągnął dalszych reform , szkolenia, odpolitycznienia itp .Jak mógł nie kontrolować poczynań swoich podwładnych ws Amber Gold , która mu była znana od 2009 r ?
KNF monitowała kilkakrotnie o interwencję . Teraz przeciwnicy partii rządzącej mówią jedno....wina Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawnicy Ryszard Kalisz, Roman Giertych zgodnie mówią, że przy takiej organizacji prokuratury zwalanie winy na sam dół organizacji ma rzeczywiście cechy ucieczki od odpowiedzialności. W dodatku, wymuszona reakcja prokuratora Seremeta na działania prokuratorów w Gdańsku, dalej pozostawia brak odpowiedzialności za te "uchybienia", bo tak naprawdę Prokurator Generalny nie ma takich możliwości, aby adekwatnie ukarać winnych.

Smaczku dodaje fakt, że "winy" prokuratorów przedawniają się po 3 latach, a nieroozstrzygnięte przez nich sprawy mogą trwać całe lata...

Mamy w tej sferze życia bardzo ciekawy przypadek z człowiekiem, który po 12 latach wyszedł z więzienia jako niewinnie skazany. Pokazuje to wyraźnie, jak chory jest system sprawiedliwości. Czy za te przetrzymywanie niewinnego człowieka będzie ktoś pociągmięty do odpowiedzialności? Proszę sobie wyobrazić, że osoba fizyczna przetrzymywałaby inną w zamknięciu przez tyle lat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okazuje się, że są sprawy, z którymi sądy radzą sobie wyśmienicie. Bo ostatnio w mediach tylko o takich z którymi sobie nie radzą lub nie radziły.
Dzięki za fale optymizmu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj wskazanie winnych przez Prokuratora Generalnego, pana Andrzeja Seremeta załatwi tylko zaspokojenie potrzeby społecznej znalezienia kozła ofiarnego. Nie załatwi natomiast zlikwidowania złych mechanizmów funkcjonujących od wielu lat w sądownictwie i prokuraturze. Nie chodzi tylko o instytucje parabankowe, bo one działają od wielu lat, maja się dobrze i będą funkcjonować dalej obok banków, tak jak medycyna alternatywna istnieje obok tej opartej na wiedzy naukowej.

Tutaj rząd chce być sędzią we własnej sprawie. Poświęcą nawet Seremeta, aby tylko nie powołać komisji śledczej, która pomimo znanych wad mogłaby pokazać społeczeństwu "państwo w państwie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma się czemu dziwić, przecież wszystko jest tak skonstruowane żebyśmy byli małą kopią USA, w której bogatym jest dobrze, a niezamożni mają wszystko utrzymywać płacąc podatki. Nie po to ludzie zdobyli władzę, by nie mieć z tego dochodów i być z czegokolwiek rozliczani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj możemy poczytać o człowieku, który dziennie zarabiał w 2009 roku 24 109 złotych. O Byłym premierze mowa, panu Bieleckim. Miłej lektury życzę.

http://filipstankiewicz.salon24.pl/166424,nielogiczne-wyroki-sadow-jak-zwolnic-zlych-sedziow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli ktoś ma trochę cierpliwości może w sieci znaleźć dziesiątki przykładów, że za parawanem instytucji chowają się konkretni ludzie. Pierwszy przykład z brzegu. Czy rozprawy Grzegorza Brauna utajnił sąd czy sędzia Barbara Kaszyca? Oceńcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=toHUi6euXqE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.