Facebook Google+ Twitter

Uwaga! 16-latek za kierownicą

Wiele się mówi o wypadkach powodowanych przez młodych kierowców. Z policyjnych statystyk wynika, że młodzi ludzie zabijają codziennie trzy osoby. Większość z nas na hasło "młodzi kierowcy" myśli o osobach w wieku dwudziestukilku lat. Tymczasem po polskich drogach poruszają się już 16-latkowie!

Młodzi kierowcy szkoleni będą na Smartach. Miedzy innymi to właśnie te samochody spełniają ustawowe wymogi. / Fot. Sebastian OttenbreitKażda osoba, która ukończyła 15 lat i 9 miesięcy może zapisać się na kurs na prawo jazdy, a po ukończeniu 16 lat przystąpić do państwowego egzaminu i uzyskać uprawnienia do samodzielnego kierowania pojazdami. Taka osoba otrzymuje prawo jazdy kategorii B1 i po ukończeniu 18 lat jest zobowiązana przejść skrócone szkolenie i przystąpić do egzaminu na kategorię B.

Zatem szczęśliwymi posiadaczami kategorii B1 mogą być już gimnazjaliści. To budzi kontrowersje. Wielu doświadczonych kierowców uważa, że tak młode osoby nie są jeszcze na tyle dojrzałe by zasiąść za kierownicą. - Młodzież nawet na chodnikach nie potrafi bezkolizyjnie się przemieszczać, a co dopiero na ulicy. Nastolatkom brak wyobraźni i nie są świadomi zagrożenia - mówi Marek, od 22 lat zawodowy kierowca.

Na kurs decydują się przede wszystkim młodzi ludzie z małych miejscowości. Ci, którzy muszą dojeżdżać do miasta np. do szkoły wiele kilometrów i ci, którzy nie mogą w tej kwestii liczyć na komunikację miejską.

- Mieszkam na Osobowicach i przez komunikację miejską spóźniam się wszędzie. Na dodatek w mojej okolicy powstaje obwodnica Wrocławia - uzasadnia swój udział w kursie dla 16-latków Karol.

- Kategoria B1 cieszy się sporym zainteresowaniem, mamy już pierwszych klientów. Samodzielność i większe możliwości poruszania się to duży plus dla młodych ludzi. Mogą oni sami dojeżdżać do szkoły, kina, są wolni i niezależni - mówi Andrzej Świsulski, właściciel szkoły jazdy z Wrocławia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.