Facebook Google+ Twitter

Uwaga! Bez wizyty u lekarza nie dostaniesz recepty na leki

Polski NFZ ogłosił zakaz wydawania leków przewlekle chorym bez wizyty u lekarza. Decyzja ta negatywnie wpłynęła zarówno na pacjentów, jak i lekarzy, którzy muszą podołać wydłużającym się przed gabinetami kolejkom.

znak / Fot. Verdy p/ wikipedia.plPacjenci coraz częściej skarżą się na kilkugodzinne, niepotrzebne stanie w kolejkach. Do niedawna przewlekle chorzy aby dostać receptę na swoje leki nie musieli bezpośrednio kontaktować się z lekarzem, wystarczyło zadzwonić albo odebrać 'zalecenia' w rejestracji. Takie postępowanie pozwalało na przyjmowanie większej liczby nowych pacjentów, a stałym zapewniało niezbędną do kontroli choroby dawkę medykamentu.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyNFZ na początku marca opublikował decyzję dyrektora mazowieckiego oddziału, w której zabrania się lekarzom wystawiania recept na leki refundowane bez osobistego zbadania chorego. Pacjenci są oburzeni. Służba zdrowia ma przecież im pomagać, a nie utrudniać życie. "Przepisy w tej sprawie obowiązują od lat. Lekarz przed wystawieniem recepty powinien osobiście zbadać pacjenta. Bez tego nie może wypisać recepty" - przekonuje Wanda Pawłowicz, rzecznik oddziału NFZ na Mazowszu.

Wiele przychodni chciało jednak ulżyć swoim pacjentom i nie respektowało tego zarządzenia NFZ. Lekarze wydawali leki nie widząc się nawet z pacjentami. Chcąc uniknąć takich sytuacji zostały jednak zarządzone kontrole i kary dla nieprzestrzegających przepisów. "Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości, np. brak informacji o przeprowadzonym badaniu, żądamy od przychodni albo bezpośrednio od lekarza zwrotu pieniędzy za wypisane leki refundowane" - wyjaśnia w wypowiedzi dla Życia Warszawy Pawłowicz.

Warto jednak zaznaczyć, że po przedłużenie recepty możemy zgłosić się nawet do lekarza pierwszego kontaktu. Nie musimy odwiedzać konkretnego specjalisty. Jednak nawet do internisty trzeba czekać czasami tygodniami. Jak twierdzą liczni lekarze, nieodpowiednie decyzje i kontrole NFZ jeszcze bardziej wydłużą terminy wizyt. Są jednak i tacy, którzy popierają niewygodne zarządzenie. Ich zdaniem nie można ryzykować wydawania farmaceutyków mogących powodować różne pozornie niegroźne interakcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ignac432
  • Ignac432
  • 23.05.2012 13:51

cale lata bylo dobrze,wystarczyly 2.3 wizyty w ciagu roku,zrobilo sie podstawowe badania zreszta tez limitowane i ok a teraz horor w kolejce po numerek 8 dziennie itditd...obled

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
  • Jan
  • 30.03.2011 16:56

Decyzja KRETYNA. Istotnie jedni lekarze dostają ku..icy serca (nie mówiąc o pacjentach), ale inni, ci do których pies z kulawą nogą nie zajdzie by nie zginąć, cieszą się. Kolejna patologia w organizacji służby zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.