Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12189 miejsce

Uwaga na "darmowe" gry na telefon

Dostawców gier na telefony komórkowe możemy podzielić na uczciwych i nieuczciwych. Ci ostatni, mimo iż nie popełniają przestępstwa, naciągają ludzi na niewyobrażalne sumy.

 / Fot. PAPTo co spotkało rodzinę w Opocznie, może posłużyć za przestrogę dla kolejnych nieuważnych rodziców dzieci posiadających telefony komórkowe i samych użytkowników. Prawie w każdym młodzieżowym, kolorowym czasopiśmie, na ostatniej stronie możemy znaleźć ogłoszenia z grami na „komórkę”. Część z nich to gry płatne. Aby móc w nie zagrać musimy wysłać SMS za konkretną sumę, podaną z reguły na samym dole strony małym druczkiem. To nie te gry są jednak najbardziej niebezpieczne. Często pojawiają się również oferty „darmowych gier”, za pobranie których nie zapłacimy ani grosza.

- 2 lutego br. 35-letnia mieszkanka Opoczna, poinformowała komendę policji w Opocznie, iż jej 11-letni syn, za jej zgodą, ściągnął darmową grę na telefon komórkowy, którą znalazł w ogólnopolskim czasopiśmie dla dzieci i młodzieży - informuje Barbara Stępień, rzecznik prasowy opolskiej policji. - Okazało się, że gra nie do końca była darmowa. Kolejnego dnia, 35-latka otrzymała informację od operatora sieci komórkowej o zablokowaniu jej numeru z powodu, znacznego wzrostu kwoty miesięcznego zobowiązania na jej koncie.

Okazało się, iż po ściągnięciu "bezpłatnej" gry na telefon komórkowy zaczęły przychodzić informacje o treści cyt.: "Wymienić SMS" oraz opcja TAK lub NIE. W momencie kiedy nieświadome dziecko nacisnęło opcję NIE - gra została wstrzymana. 11-latek nie powiedział o tym rodzicowi, tylko za każdym kolejnym razem kiedy pojawiał się komunikat o wymianie SMS naciskał na opcję TAK, co umożliwiało kontynuowanie gry. Każde potwierdzenie "wymiany SMS" - było płatne, nawet ponad 10 złotych. Tak więc przez około półtorej godziny zabawy rachunek telefoniczny 35-latki wzrósł prawie do kwoty 800 złotych.

- Opisana sytuacja to nie przestępstwo i nie podlega karze - informuje Barbara Stępień. - Apelujemy do rodziców oraz młodzieży o uwagę i uważne zaznajomienie się z ofertą. Samo ściągnięcie gry - jest bezpłatne, lecz aby móc w nią grać należy wykupić za pomocą drogich SMS-ów dostęp do jej opcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

W Kanadzie i USA panoszą się zgadywanki, które obiecywały śmieszną nagrodę i prosiły o numer telefonu komórkowego. Potem przychodziły jakieś horoskopy albo pocieszenia. Okazało się, że są to tzw. PREMIUM TEXT MESSAGES. Dochodziły do mnie nawet jak byłem w Polsce. Cena każdego takiego SMS to było kilka dolarów + opłaty za połączenia międzymiastowe. W sumie pobrano ode mnie kilkaset dolarów. Walczyłem i wygrałem, ale oddali mi pieniądze dopiero po kilku miesiącach. A ilu frajerów zapłaciło i nie walczyło?
Niektóre randkowe i romantyczne w czasie rozmowy radzą zadzwonić na inny numer, a temten jest w Ameryce Południowej i ciągnie 10 dolarów za minutę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla wszystkich którzy o to pytali:
Firma udostępniająca grę to: CT Creative Team S.A.
Gazeta w której ukazała sie informacja to "Bravo sport".
Strona z regulaminem: http://www.odpicujfure.pl/Res/Regulamin.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2010 14:51

Uważam że ta sprawa pachnie kryminałem... Trzeba by zebrać wszystkich poszkodowanych i wytoczyć komu trzeba proces.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż... Każdy chce zarobić, szkoda tylko, że nie każdy uczciwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dosłownie dzisiaj czytałam notatkę o tym, że darmowe dzwonki, smsy itd. wiążą się z niechcianymi reklamami, kosztami i jeszcze czymś, ale niestety nie doczytałam do końca. Było to w kontekście krajów UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm....... czytałem keidyś tekst o podobnej tematyce, tyle, ze wtedy dotyczylo to erotycznych gier, gdzie "podpowiedzi" byly platne smsem;)
Fakt gra byla darmowa, ale gra w nia byla platna.... cos na zasadzie dema... tyle, ze wysokosc oplaty w stos. doc eny takiej gry w serwisie jest nieproporconalna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale, kara finansowa w takich przypadkach jest wliczona w koszta prowadzenia tego typu biznesu i na pewno nie zadziała odstraszająco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to wątpliwości rozwiane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest źródłem którego nie trzeba przytaczać. Zresztą ja sam nie wiedziałem, że taka informacja pojawiła się na ich stronie, otrzymałem ją prywatnie, z pozwoleniem na przytoczenie fragmentów, bądź całości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tzn obie sprawy były podobne - obie kobiety miały małe dzieci, które grały w bezpłatne gry i obu kobietom naliczono ponad 800 zł opłat? Jeśli to ta sama historia to w artykule powinien znajdować się link do źródła, bowiem niektóre fragmenty tekstu wyglądają jak kopiuj-wklej+lekka parafraza.

Chyba że biuletyn informacyjny policji w Opocznie jest źródłem, którego nie trzeba przytaczać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.