Facebook Google+ Twitter

Uwaga na jeże

Temperatury spadają a zmrok zapada coraz wcześniej. Zima zbliża się dużymi krokami. A wraz z nią rozpoczyna się długi, zimowy sen naszych iglastych przyjaciół. Co powinieneś zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz zabłąkanego jeża?

 / Fot. Jörg HempelOgródek przyjazny jeżom

Aby zachęcić jeże do zamieszkania w ogródku należy po prostu nie sprzątać go pedantycznie. Opadające gałęzie zostawiamy na ziemi, pod nimi będą mogły schować się jeże. Liście można usypać na stożek w jednym miejscu, jeże lubią zasypiać, a nawet zimować właśnie tak zagrzebane. Ścianki takiego gniazdka na zimę, jakie jeże potrafią sobie same urządzić mogą mieć grubość kilkudziesięciu centymetrów. Liści musi być więc sporo.

Dodatkowo możemy rozrzucić na ziemi trochę siana, które nie butwieje tak szybko jak liście. W tak nieposprzątanym ogródku lubią też się ukrywać różne owady. Dzięki temu, zarówno jeże, jak i ptaki mają co jeść przez zimę. Szkodliwe dla jeży są natomiast chemiczne środki stosowane do uprawy roślin oraz ogrodzenia. Jeże przemierzają dość duże tereny w poszukiwaniu pożywienia, więc należy im to umożliwić montując ogrodzenie nie bezpośrednio przy ziemi. W przeciwnym razie mogłyby w nim utknąć i się skaleczyć, lub nawet zdechnąć.

Jeżeli temperatura jest bardzo niska, może się zdarzyć, że jeże nie będą miały dostatecznej ilości pożywienia w naturze. Można je wtedy dokarmiać, stawiając im zawsze w tym samym miejscu miseczkę z pożywieniem. Jeże mają bardzo dobry węch, więc na pewno ją znajdą. Ważny jest również dostęp do świeżej wody. Aby do pożywienia nie dobrał się jakiś inny, nieproszony gość, można je ukryć w skrzynce postawionej do góry dnem z wyciętym otworem specjalnie dla jeża.

Pożywienie

Dokarmianie lub żywienie jeży nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Ich przysmakiem wcale nie są jabłka, nie wolno im też dawać mleka, ani jego przetworów. Również karma dla kotów nie jest dobrym rozwiązaniem. Naturalnym pokarmem jeży są owady w różnym stadium rozwoju i nimi należy je karmić. Można je nabyć w sklepach zoologicznych. Dopuszczalne jest również surowe mięso wołowe pokrojone na bardzo drobne kawałeczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dzięki za te cenne rady, tak jak p. Barbara też jeszcze ni posprzątałam liści i gałęzi - są na sporej kopie. Może tam przyjdzie jeż? Byłoby miło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał o jeżach. Wiele ciekawych rzeczy się o nich dowiedziałam. Dziękuję!
Ja pisałam o dokarmianiu wiewiórek link i o leśnych zwierzakach ogólnie link Jestem pewna, że im więcej nas będzie poruszać temat zwierząt, tym lepiej dla nich. Nasi mali przyjaciele będą nam wdzięczni. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie jest w ogródku taki bałagan, że jeża podrzuconego mi w nocy przez sąsiadkę kilka miesięcy temu nie spotkałem jeszcze ani razu. :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

I podobnie, jak w przypadku wiewiórek, jeż może być nosicielem wirusa wścieklizny, więc uważać. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A u mnie mieszka jeż. Zrobiłam mu nawet fotografię już kilka razy, tej jesini także.
Tu wiosenny jeż, link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to dobrze, że nie zdążyłam uporządkować ogrodu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.