Facebook Google+ Twitter

Uwaga na kolejne Prowokacje - również online!

Prowokacje to Wielka Gala Młodych Polskich Projektantów Mody. Prowokacje to impreza podczas której swoje możliwości i wyobraźnię twórczą przedstawiają młodzi polscy kreatorzy mody.

W czerni / Fot. Andrzej FilipowiczHistorię tej lubelskiej imprezy można by zawrzeć w niejednej księdze polskiej mody, a lista projektantów, którzy prezentowali na Prowokacjach swoje kolekcje to kilkaset nazwisk i artystycznych pseudonimów. Maciej Zień jest najlepszą wizytówką tej imprezy.

Pierwsza edycja Prowokacji odbyła się 24 października 1993 r. Formuła Prowokacji zmieniała się kilkakrotnie. Pierwsze edycje Gali Młodych Polskich Projektantów Mody były jedynie pokazem galowym prezentującym często szalone pomysły na modę. W tamtych czasach szokiem było pokazanie odsłoniętej kobiecej piersi, czy pośladka - co skrupulatnie wykorzystywali projektanci.

Wtedy pojęcie prowokacji w modzie było często przyrównywane do stopnia negliżu jaki prezentuje artysta i jego modelka. Trend śmiałej nagości dość szybko jednak zgasł gdyż takie postrzeganie artystycznej mody było, po prostu dla bardzo ambitnych młodych projektantów, zbyt powszechne i banalne.

Młodzi polscy projektanci postanowili zaszokować widza w inny sposób. Nadszedł czas na prowokowanie i szokowanie formą, przeznaczeniem, materiałem a nawet inspiracją. Obecnie projektanci starają się wyrażać kreacjami swoje poglądy na społecznie drażliwe tematy, kolekcje niosą jakieś ważne przesłania skłaniające widzów do głębszych refleksji, które urastają do rangi publicznych apeli i manifestów.

Obecnie Prowokacje przybrały formę konkursu. Niesie to za sobą pewne ograniczenia dla wizji projektantów, np. sztywne ramy czasowe na prezentację kolekcji, czy jednolite oświetlenie. Z drugiej strony projektanci W bieli / Fot. Andrzej Filipowiczwkładają maksimum starań, aby w czasie jedynych 3 minut przedstawić całą filozofię proponowanego kolekcją tematu. Na pewno nie jest to proste, ale efekty bywają oszałamiające. Od roku 2006 Prowokacje obok konkursu o Tytuł Prowokatora roku rozstrzygają także konkurs na Perłową Kreację biorącą swoją nazwę od fundatora nagrody głównej którym jest „Perła” Browary Lubelskie S.A.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.