Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9523 miejsce

Uwaga na nieuczciwych mechaników

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-04-15 11:05

Każdy, kto posiada kilkuletni samochód, zapewne odwiedzał warsztat w celu wymiany części lub ich naprawy. Wystarczy posłuchać historii naszych znajomych lub poczytać wypowiedzi w sieci, aby jednoznacznie stwierdzić, że nie każdy mechanik powinien wykonywać swój zawód. Jak odróżnić kiepskiego fachowca od mechanika z prawdziwego zdarzenia? Jak mogą oszukać nas w nierzetelnym warsztacie samochodowym? Co warto sprawdzić przed odstawieniem auta do danego warsztatu?

 / Fot. materiały prasoweOdwiedziny w warsztacie samochodowym nie zawsze przebiegają tak, jak planowaliśmy. Może się okazać, że po odbiorze auta, za którego naprawę zapłaciliśmy ponad tysiąc złotych, będziemy musieli wrócić i znów zostawić je na kilka dni. Zwykle zgłaszamy się z jednym problemem, a mechanik znajduje kolejny po oględzinach auta. Często jest to rzeczywiście usterka, którą trzeba natychmiast naprawić. Zdarza się jednak, że nieuczciwy mechanik po prostu chce naciągnąć nas na większą kwotę, wykonując niepotrzebne naprawy lub w ogóle ich nie rozpoczynając, czego nie będziemy w stanie ocenić. Nie mamy obowiązku znać się na mechanice pojazdów, więc trudno nam określić, czy coś rzeczywiście zostało zrobione należycie i czy naprawa danego elementu jest konieczna. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą kogoś, kto zna się na samochodach lepiej niż my i będzie potrafił ocenić intencje mechanika. Jeśli jednak nie znamy kogoś takiego, musimy radzić sobie inaczej. Jak nie dać się oszukać?

Oglądaj telewizję

Ponieważ niektórzy mechanicy oszukują swoich klientów, w telewizji możemy trafić na programy demaskujące przekręty, jakie mają miejsce w warsztatach. Ukryta kamera ma na celu pokazanie właścicielom aut, jak wprowadza się ich w błąd podczas diagnozowania usterki oraz jej naprawiania. Bywa, że samochód w ogóle nie zostanie naprawiony, a mechanik zażąda kilkudziesięciu lub kilkuset złotych za sam fakt obejrzenia auta. Im więcej wiemy, tym trudniej nas oszukać, dlatego śledzenie informacji w telewizji i Internecie pozwoli nam lepiej poznać nasz samochód i przewidzieć ewentualne naprawy. Jeśli zorientujemy się, ile kosztuje wymiana danej części i kiedy jest konieczna, mechanikowi trudniej będzie wprowadzić nas w błąd.

Część części nierówna

Zakup części, które należy wymienić, to ten etap, kiedy mechanik może nas oszukać. Zażądajmy rachunku za części, które kupił. Warsztat zwykle ma zniżkę, o czym też warto porozmawiać z mechanikiem. Jeśli ma on zamiar kupić dla nas potrzebne części i sprzedać je nam drożej, lepiej sami udajmy się do sklepu lub poszukajmy innego mechanika. Po doliczeniu kosztów robocizny otrzymamy sporą kwotę, dlatego znalezienie tańszych części będzie dla nas opłacalne. Ponadto mechanicy niekiedy zapewniają nas, że użyli oryginalnych części i takie wpisują na fakturze, natomiast w naszym samochodzie znajduje się tani zamiennik kiepskiej jakości. Jeśli nie mamy rachunku ze sklepu, trudno reklamować taki towar, gdy szybko odmówi posłuszeństwa.

Garażowy fachowiec

Znajomy poleca nam mechanika. Podobno jest dobry, zawsze ma krótkie terminy i w dodatku proponuje niesamowicie niskie ceny. Udajemy się do specjalisty. Ze zdziwieniem odkrywamy, że przyjmuje w garażu za blokiem, w dodatku posiada dość kiepski sprzęt do diagnozowania usterek i ich napraw. Proponuje nam atrakcyjną cenę za wymianę wspomnianego przez nas elementu, ale informuje, że naprawy może też wymagać inna część. Spogląda na nasz samochód, coś burczy pod nosem i przedstawia końcową cenę za swoje usługi wraz z częściami. Po kilku dniach odzyskujemy swój samochód, ale za wykonane naprawy nie wystawiono nam faktury. Po krótkim czasie trafiamy do innego mechanika, który informuje nas, że w aucie wymieniono nie tę część, a zepsuty element wciąż wymaga wizyty w warsztacie. Trudno nam ubiegać się o zwrot pieniędzy, ponieważ nie mamy żadnego dowodu skorzystania z usług garażowego fachowca, a w dodatku sprawdziliśmy go w bazie CEIDG i okazuje się, że nie ma zarejestrowanej działalności. Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wystarczy wpisać adres firmy lub nazwisko właściciela, aby zweryfikować jej istnienie. Podmiot możemy też sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. W tym ostatnim przypadku musimy mieć numer NIP, KRS lub REGON przedsiębiorcy.

Właściwe pytania

Jak uniknąć kłopotliwych sytuacji lub chociażby zmniejszyć ryzyko ich powstania? Przede wszystkim poprośmy mechanika o stare części, które wyciągnął z naszego auta. Są nasze, więc mamy prawo je zabrać. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości mechanika, sprawdźmy, czy podarowany nam złom rzeczywiście pochodzi z naszego samochodu. Ułatwiają to numery seryjne. Jeśli mechanik nie chce oddać nam części, możemy przypuszczać, że wymontował sprawne elementy i zastąpił je kiepskimi zamiennikami lub niemal zużytymi egzemplarzami. Dobre części ukradzione z czyjegoś auta zawsze może próbować sprzedać. Jeśli podejrzewamy podmianę części w naszym aucie, możemy wkroczyć na drogę sądową z nieuczciwym mechanikiem.

Warto pytać z góry o cenę napraw, jakie mechanik ma zamiar przeprowadzić. Umówmy się też na telefon w sytuacji, gdy okaże się, że w naszym samochodzie coś więcej należy poprawić. Jeżeli mechanik zadzwoni z informacją o konieczności wymiany elementu, który niedawno był naprawiany, z pewnością nie wzbudzi naszego zaufania, ale przynajmniej nie damy się naciągnąć na niepotrzebne wydatki. Zawsze też warto pytać o zasadność wymiany danej części. Jeśli mechanik chętnie odpowie na pytania, jak element ten wpływa na komfort jazdy i działanie pojazdu, możemy ocenić potrzebę jego naprawy. Jeżeli jednak specjalista nie potrafi nam wyjaśnić wpływu części na działanie samochodu lub robi się nerwowy, gdy zadajemy pytania, lepiej poszukajmy innego warsztatu.

Opinie o mechanikach

Warsztat mechaniczny znajdziemy bardzo łatwo. Trudniej jednak zweryfikować jego rzetelność. Nikt nie chce wydawać pieniędzy na niepotrzebne naprawy, kiepskie części zamiast oryginalnych, a także płacić za więcej, niż zostało zrobione. Zdarza się też, że w warsztacie uszkodzą nasz samochód, a następnie sprytnie to zamaskują. Dotyczy to zarówno mechaniki, jak też lakieru czy elementów wyposażenia wnętrza. Niektórzy mechanicy korzystają z samochodów klientów w celu załatwienia swoich spraw, co również nie powinno mieć miejsca. Skąd wziąć informacje o nierzetelnych fachowcach?

Najprostszym sposobem jest śledzenie dyskusji na forach internetowych. Odwiedzajmy zarówno fora motoryzacyjne, jak też lokalne. Jeśli w okolicy funkcjonuje warsztat, w którym możemy zostać oszukani, zapewne dowiemy się tego w sieci. Warto też zapytać o godnego polecenia mechanika. Informacji na temat konkretnej firmy poszukajmy też na stronach umieszczających opinie dotychczasowych klientów przedsiębiorstw. Może być to chociażby opiniafirm.pl. Jeżeli mechanik ma coś na sumieniu, niezadowolony klient zapewne nie zachował tego jedynie dla siebie i ostrzegł innych kierowców korzystających z Internetu, aby omijali warsztat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.