Facebook Google+ Twitter

Uwaga na niewidocznych rowerzystów

Ostatnie słoneczne dni skłoniły wiele osób do korzystania z roweru. O ile w ciągu dnia nie sprawiają problemów innym kierującym, po zapadnięciu zmroku nieoświetlony rower stwarza na drodze śmiertelne zagrożenie.

 / Fot. M. PanfilW 2008 roku doszło do 4888 wypadków z udziałem rowerzystów, 432 zginęło. Winnymi w 45 proc. zdarzeń byli cykliści.

- Niewiele, brakowało a piątkowej nocy potrąciłbym rowerzystę. Droga była ledwo odśnieżona. Zakręt na zakręcie. A ten w ciemnej kurtce na starym składaku, omijał środkiem jezdni lodową pryzmę. Gwałtownie nacisnąłem hamulec. Bałem się, że stracę panowanie nad samochodem. Rowerzysta się przewrócił. Samochód stanął w poprzek drogi. Wysiadłem roztrzęsiony i podszedłem do leżącego na ziemi mężczyzny. Nic mu się nie stało. Ale od razu wyładowałem na nim cały stres, którego był sprawcą - opowiada Marian Wyczkowski, wieloletni zawodowy kierowca.

Po zmroku, światła mijania oświetlają drogę na odcinku 20-30 m. Samochód jadący z prędkością 90 km/h pokonuje 25 metrów w ciągu jednej sekundy. Nawet skoncentrowany kierowca może nie zdążyć zareagować, kiedy nagle przed maską pojawi się nieoświetlony pieszy lub rowerzysta. Elementy odblaskowe sprawiają, że obiekt jest widoczny z odległości 130-150 metrów.

Zgodnie z przepisami każdy rower powinien być wyposażony z przodu w światło białe, a z tyłu w odblask i światło koloru czerwonego. Rzeczywistość na drogach bardzo często odbiega od wymagań przepisów. Ubrani na ciemno, bez żadnych elementów odblaskowych rowerzyści nie dają szansy na bezpieczną reakcje kierowcy. Do szczególnie groźnych sytuacji dochodzi podczas mijania się kierowców. Wzajemne oślepienie sprawia, że kierujący skupia się na tym, aby bezpiecznie się minąć. Oślepiony światłami pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka może nie zauważyć rowerzysty, który nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie stwarza zagrożenie, ignorując zasady bezpieczeństwa.

- Rowerzyści jeżdżący dla sportu z reguły, są wzorowo wyposażeni. Największym problem są na pozamiejskich drogach panowie wracający z pracy, panie jadące ze sklepu czy dzieci bawiące się na drodze. Zwłaszcza w trudnych zimowych warunkach nie trudno o tragedię - opowiada pan Marian.

Najtańszy zestaw oświetlenia do roweru kosztuje około 10 złotych. Jeżeli rowerzysta wyda na niego około 35 zł, to może być pewny, że bezawaryjnie posłuży mu przez kilka lat. Elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest kamizelka odblaskowa. Jaskrawe kolory zapewniają, że nosząca ją osoba zostanie zauważona przez kierowcę już z daleka.

Kierowcy też nie są bez winy. Najczęściej wskazywane uchybienia to nadmierna prędkość, nieprawidłowo ustawione światła i zabrudzona lub oblodzona przednia szyba.

Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach nie potrzeba wielkich inwestycji. Jeżeli każdy z uczestników ruchu wykaże się odpowiedzialnością i wyobraźnią nie będzie dochodzić do tylu tragicznych zdarzeń.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chciałem właśnie o tym napisać, ale mnie Marcinie ubiegłeś. Piesi i rowerzyści bez odblasków to plaga na polskich drogach. Szczególnie widać to poza miastami. Piesi myślą, że jeśli widzą samochód, to kierowca też ich widzi. A jak ma zobaczyć jak światłą oświetlają drogę w promieniu 30 m? Często to zbyt mało, by całkowicie wyhamować.

Ale to nic. Ostatnio na obwodnicy Stargardu Szczecińskiego, drodze oznaczonej literką S, czyli o dopuszczalnej prędkości 110 km/h widziałem autostopowicza. Był tam też kiedyś rowerzysta , zapewne skracający sobie drogę. Ludzka głupota nie zna granic!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję ciekawego artykułu. No niestety tak w Polsce jest, że głównie winą obarcza się kierowców. Nie dostrzega się zagrożenia jakie stwarzają "cienie". W mojej ocenie każdy po zmroku powinien mieć kamizelkę i latarkę w ręku. Jednak tylko raz zdarzyło mi się, żebym widział pieszego ubranego w kamizelkę, odblaskowe naszywki na spodnie i na kasku miał latarkę. Policja woli ukarać kogoś kto zaparkował w niedozwolonym miejscu, niż uganiać się za pieszymi. Tragedia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co w tej materii robi Policja? Niekiedy ukarze mandatem. Zaznaczam niekiedy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.