Facebook Google+ Twitter

Uwaga na niewybuchy na polskich plażach

Po ostatnim sztormie na Bałtyku morze odsłoniło niebezpieczne niewybuchy. Od 25 lipca saperzy z Marynarki Wojennej byli wezwani już dwukrotnie do ich usuwania.

Podjęcie torpedy z II wojny Światowej - Zatoka Gdańska / Fot. źródło: Marynarka WojennaW niedzielę, 25 lipca, spacerujący po plaży w okolicach Dziwnowa turysta natrafił na niebezpieczny obiekt. Powiadomiona policja przekazała informację Marynarce Wojennej. Po 30 minutach na plażę dotarł patrol rozminowania 8. Batalionu Saperów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na miejscu okazało się, że obiektem znalezionym przez turystę jest niemiecka mina przeciwpancerna z okresu II wojny światowej.

Na następny niewybuch, 27 lipca, w okolicach Dziwnówka natrafił kąpiący się w morzu wczasowicz. Obiekt znajdował się niedaleko brzegu, na głębokości 30 cm. Na miejsce został wezwany patrol rozminowywania, ten sam, który wcześniej był wezwany do Dziwnowa i aktualnie przeszukiwał plażę w poszukiwaniu innych niebezpiecznych materiałów. Tym razem odnaleziono pocisk moździerzowy 81 mm, z okresu II wojny światowej.

Oba niewybuchy zostały podjęte i zabezpieczone przez saperów. Zostaną zniszczone na poligonie. Działania saperów zabezpieczali ratownicy i policja, aby nie dopuścić w rejon akcji osób postronnych.

Przebywając nad morzem pamiętajmy, że było to miejsce bardzo intensywnych walk w czasie II wojny światowej. Co jakiś czas morze odkrywa niebezpieczne materiały. Co gorsza, po wojnie, w Bałtyku zatopiono ogromne ilości niemieckiej broni chemicznej. Do najtragiczniejszego wypadku doszło w 1955 roku, kiedy morze wyrzuciło na brzeg beczkę, z której wydobywała się brunatna ciecz. Okazało się, że to śmiertelnie niebezpieczny iperyt siarkowy. Poparzyła się nim grupa około stu kolonistów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

srzspumw
  • srzspumw
  • 14.07.2011 19:28

So7whk <a href="http://pmsevnexpdfe.com/">pmsevnexpdfe</a>, [url=http://eflcmardwtwi.com/]eflcmardwtwi[/url], [link=http://nruqxdnbwnjp.com/]nruqxdnbwnjp[/link], http://fzerruvsgvxi.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
wolodia
  • wolodia
  • 06.02.2011 19:16

no tak jestem malym poszukiwaczem skarbow z kamienia pomorskiego pewnego pieknego dnia w dziwnowku w okolicznych lasach za pomoca wykrywacza metali znalazlem pochodzaca z 2 wojny swiatowej S mine oraz kilka pociskow mozdziezowych powiadomilem anonimowo policje ktora zajela sie reszta.Akurat 2 pociski mozdziezowe znalazlem na drodze w lesie byly moze 5cm pod piachem wiec czasami prosze stapac ostroznie i nie podnosic roznych wynalaskow pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze u nas tych pozostałości sporo. Jeszcze długo będziemy się dowiadywać o różnych niespodziankach... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chciałabym na takie atrakcje trafić podczas kąpieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu, akurat nie było zdjęcia miny. Ale torpeda na zdjęciu to też niewybuch. I kto wie czy morze i czegoś takiego nie wyrzuci na brzeg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na fotce jest akurat torpeda....
Onegdaj w latach 60-tych pod Oksywiem morze wyrzucilo torpedę.Postanowiono ją przemieścic w bezpieczne miejsce, podczepiając do traktora Ursus, który zaczął ja ciagnąc. Gdy jej 200 kg materiału wybuchowego wybuchło, podroby kierowcy znaleziono na drzewach na klifie.
Warto to przypominać by ostrzec....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.