Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na niewybuchy na polskich plażach

thens
thens
Podjęcie torpedy z II wojny Światowej - Zatoka Gdańska
Podjęcie torpedy z II wojny Światowej - Zatoka Gdańska
Po ostatnim sztormie na Bałtyku morze odsłoniło niebezpieczne niewybuchy. Od 25 lipca saperzy z Marynarki Wojennej byli wezwani już dwukrotnie do ich usuwania.

W niedzielę, 25 lipca, spacerujący po plaży w okolicach Dziwnowa turysta natrafił na niebezpieczny obiekt. Powiadomiona policja przekazała informację Marynarce Wojennej. Po 30 minutach na plażę dotarł patrol rozminowania 8. Batalionu Saperów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Na miejscu okazało się, że obiektem znalezionym przez turystę jest niemiecka mina przeciwpancerna z okresu II wojny światowej.

Na następny niewybuch, 27 lipca, w okolicach Dziwnówka natrafił kąpiący się w morzu wczasowicz. Obiekt znajdował się niedaleko brzegu, na głębokości 30 cm. Na miejsce został wezwany patrol rozminowywania, ten sam, który wcześniej był wezwany do Dziwnowa i aktualnie przeszukiwał plażę w poszukiwaniu innych niebezpiecznych materiałów. Tym razem odnaleziono pocisk moździerzowy 81 mm, z okresu II wojny światowej.

Oba niewybuchy zostały podjęte i zabezpieczone przez saperów. Zostaną zniszczone na poligonie. Działania saperów zabezpieczali ratownicy i policja, aby nie dopuścić w rejon akcji osób postronnych.

Przebywając nad morzem pamiętajmy, że było to miejsce bardzo intensywnych walk w czasie II wojny światowej. Co jakiś czas morze odkrywa niebezpieczne materiały. Co gorsza, po wojnie, w Bałtyku zatopiono ogromne ilości niemieckiej broni chemicznej. Do najtragiczniejszego wypadku doszło w 1955 roku, kiedy morze wyrzuciło na brzeg beczkę, z której wydobywała się brunatna ciecz. Okazało się, że to śmiertelnie niebezpieczny iperyt siarkowy. Poparzyła się nim grupa około stu kolonistów.

Na swojej stronie Marynarka Wojenna informuje, jak należy się zachować, gdy natrafimy na niebezpieczny materiał lub substancję:

- jeżeli natrafisz na niebezpieczny materiał lub substancję na plaży: może to być np. oleista substancja, nieznany Ci przedmiot wyrzucony przez morze albo ptactwo ubrudzone nieznanym Ci osadem - powiadom natychmiast policję, straż pożarną albo Urząd Morski. Jeżeli nie masz takiej możliwości to powiadom najbliższą placówkę ratownictwa wodnego.

Niczego nie dotykaj! Nie pozwól, aby osoby postronne miały kontakt z materiałem. Drugorzędną sprawą jest jeżeli znaleziony przez Ciebie materiał okaże się niegroźny - ważne jest, aby orzekli to specjaliści, którzy przybędą na miejsce akcji. Teren musi zostać sprawdzony przez specjalistyczne pododdziały saperskie oraz w razie potrzeby także przez jednostki przeciwchemiczne.

- jeżeli natrafisz na nieznany przedmiot czy substancję w lesie lub podczas prac rolnych: przede wszystkim niczego nie dotykaj. Natychmiast powiadom policję i straż pożarną. Każdy znaleziony przez Ciebie nieznany przedmiot może okazać się niebezpieczny dla środowiska i bezpośrednio dla ludzi. Przerwij prace na polu - takich przedmiotów może być więcej. Teren musi zostać sprawdzony przez specjalistyczne pododdziały saperskie oraz w razie potrzeby także przez jednostki przeciwchemiczne.

Telefony alarmowe w Marynarce Wojennej:

Dyżurna Służba Operacyjna MW, tel.: (0-58) 626-34-44
8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu
służba operacyjna tel.: (0-91) 324-23-33
3 Flotylla Okrętów w Gdyni
służba operacyjna tel.: (0-58) 626-65-51, 626-67-76

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto